Svátek má: Milan

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Jaká omluva občanských demokratů občanům?

V útrobách špiček Občanské demokratické strany se začíná rodit myšlenka omluvy za politickou krizi, kterou vyvolal premiér Petr Nečas. Zdá se, že jsou občanští demokraté zcela mimo.


Je sice pochopitelné, že se nyní snaží oklepat zabahněné polobotky skandálem, který překonává vše z dosavadní polistopadové éry.  Pokud chce ODS prorazit nejen se svojí stojedničkou u hlavy státu a nevyvolat přitom zlou krev mezi lidmi, musí také vylepšit svůj mediální obraz.

„Já si myslím, že bychom se měli omluvit, respektive Petr Nečas, který své osobní problémy dostal tak daleko, že podal demisi a tím padla celá vláda a destabilizoval situaci. … Ano, padla vláda, to se stává, to není takový problém, ale ty důvody, proč padla, ty jsou pro nás jako pro ODS personifikovatelné,“ prohlásil například Přemysl Sobotka místopředseda Senátu v České televizi.

Snaha odpoutat se od podezření o propojení vládních špiček s organizovaným zločinem, zneužívání vojenské rozvědky nejbližším okolím nyní již premiéra v demisi a expředsedy ODS, se snaží separovat dosavadní praxi vůdčí vládní strany, v tomto případě občanských demokratů jen jakési personální pochybení – to je zoufale méně, než nejmenší množství, které si taková omluva vyžaduje.

ODS by se měla omluvit za letitou aroganci. Za brutální asociální politiku, která dohání sociálně slabé k zoufalství. Za to, že blokovala a blokuje navýšení minimálních platů, kdy zaměstnanci nejsou schopni ze svých mezd uživit rodinu a stávají se „chudými pracujícími“, za rovnou daň a stropy na pojištění, z nichž má výhody jen malá část movitějších občanů. Omluvit se má za zpackanou důchodovou reformu, která otřese státním pilířem a znejistí statisíce lidí ve stáří a již neuvažovat o jejím pokračování. Omluvit se má za to, že lidé platí gigantický státní dluh, který snahou vyšší než vysokou pokrytecky způsobila a přenáší na obyvatele. Za to že na několik let ochromila svojí příšernou ekonomickou politikou růst národního hospodářství, jejich důsledky padají na všechny, ale nejvíce na obyčejné lidi, z nich polovina nemá dnes ani na nějaký mimořádný, nutný výdaj. Omluvit se má za to, že narušila svojí politikou veřejné služby a negativně zasáhla do školství, zdravotnictví stylem, který se dá přirovnat jen k diverzi.

Měla by se omluvit za své vládnutí, které je poznamenáno nepřetržitým sledem skandálů, podezření z korupce, zločinnými manipulacemi s veřejnými prostředky.

Omluvit by se měla za korupci v parlamentu, držbu moci jen na přeběhlících a na nelegitimní trojkoalici se stranou, kterou do sněmovny nikdo nevolil. Omluvit by se měla za to, že ve vědomí voličů narušila důvěru v demokratický systém a otevřela stavidla xenofobii.

Omluvit by se měla za poslední vládu, z níž odešli nebo byli nuceni odejít lidé, kteří si „rozpočtovou zodpovědnost“ představovali jen jako odpovědnost vůči své kapse a kapse svých byznyspřátel.

A nejlépe by bylo – v tom dám zapravdu sociálnímu demokratovi Jeronýmu Tejcovi –  že by faktická omluva ODS, která by měla nějaký význam, a ne omluva typu „je nám to líto“, ale tím, že bude hlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny a v tu chvíli budou moci občané rozhodnout, zda chtějí nebo nechtějí ODS nadále v Poslanecké sněmovně.

Psáno pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda