Jiří Kouda: Je optimismus levice namístě?

KOMENTÁŘ

Ačkoliv všechny, opakuji všechny průzkumy stranických preferencí nebo volebních modelů naznačují vítězství levicových stran, neměla by levice skákat v bujarém nadšení.

12. září 2013 - 07:00

Samozřejmě lze předpokládat, že strany nalevo od středu mohou celkově ve volbách dosáhnout jednoho z nejlepších výsledků polistopadové éry, ale je také třeba konstatovat, že to bude možná jen optické vítězství, které nakonec může samotnou vládu (a o to přece ve volbách jde, že) levice hodně zkomplikovat.

Nikdo nepochybuje, zatím, že po volbách bude nejsilnější stranou Česká strana sociálně demokratická. V jejím závěsu pak komunisté. Ale pro ČSSD ještě může na této volební cestě narazit na několik nepříjemných a do kůže zdírajících kamenů.

Zatímco komunisté nemají a neměli velké problémy se sestavováním kandidátek, a pokud měli, tak se na veřejnost nedostaly, sociální demokraté mají problémy hned dva. A to v podobě napadených kandidátek v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Třebaže se většina politiků i odborníků na právo shoduje, že pražský obvodní soud tyto kandidátky nezlikviduje, vždy existuje jakási možnost rozhodnutí opačného. A to by byla kaše!


Dalším, téměř klasickým problémem sociálních demokratů je skutečnost, že zpravidla odštěpené skupiny a později modelované do politických uskupení, seberou ČSSD několik procent hlasů. Metou pro předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku je přitom dosáhnout výsledku nad 30 procent hlasů.

Už v minulých volbách se ukázalo, že zemanovci sebrali sociálním demokratům okolo tří až čtyř procent voličů. V současnosti aspiruje Strana práv občanů – zemanovci na to, že se dostane přes pět procent hlasů. Ale co když se do Poslanecké sněmovny těsně nedostane? Následně tyto hlasy propadnou a tratit bude zejména Sobotkova strana. Totéž platí pro LEV 21 Jiřího Paroubka. Průzkumy zatím tomuto subjektu nedávají velké naděje, ale hovoří o možnosti 1 až 3 procent hlasů. Lze se vsadit, že na čí úkor.

Před sociálními demokraty stojí i problém KSČM. Ta sbírá nejen protestní hlasy, ale také již zcela vědomou ideovou přízeň části obyvatel. Podle podrobnějšího průzkumu společnosti Sanep by dnes komunisté například v Ústeckém kraji téměř o dva procentní body překonali sociální demokraty. Ostatně nemusíme jít do průzkumů – takto zvítězila v tomto kraji KSČM v posledních krajských volbách. Potom je poměrně vlídná nabídka ze strany sociálních demokratů, že by komunisté mohli podporovat menšinovou vládu ČSSD, při určité představivosti obráceného gardu poněkud pikantní.

V neposlední řadě ohrožuje vítězství levice pravicový chumel subjektů, který v celkovém počtu nemusí být pro levici příjemný. Lze předpokládat, že napravo zvítězí TOP 09 a ODS bude pro změnu v jejím závěsu. Ovšem šanci probojovat se do sněmovny dostává jak ANO Andreje Babiše, tak i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, hlásící se k pravici. A své může dodat i blok Jany Bobošíkové.

Někteří politologové poukazují na fakt, že vládnutí Jiřího Rusnoka dalo pravici oddechový čas. Stejně tak poukazují na letitou skutečnost, že obyvatelstvo bylo po celou polistopadovou dobu rozděleno názorově na pravo-levé škále zhruba půl na půl. Tak se nakonec může stát, že sice jednotlivé pravicové strany nezískají bůhvíjaké výsledky, ale probojují se do dolní komory parlamentu a že v celku se mohou počty jejich mandátů levici vyrovnat.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda



Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?