Jiří Baťa: Jourová se hodně snaží a vyhrožuje!

KOMENTÁŘ

Kdo by to byl do té osůbky Jourové řekl, že se bude až tak významně angažovat v eurounijní politice.

9. března 2017 - 11:59

Je sice pravda, že své osobní úsilí a angažmá jako eurokomisařka projevila již dříve, nicméně že by šla až tak daleko a vyhrožovala sankcemi těm, kteří nebudou skákat, jak bude ona a EU pískat, očekával snad jen málokdo. Přesto je její striktní sdělení (upozornění, vyhrůžka) víc než výmluvné, přísnost a nesmlouvavost  z něj přímo čiší.

Nicméně vynucovat si poslušnost, respekt a hubydržení je značně za hranou dobrovolně a demokraticky dojednané spolupráce členských států EU. Je otázka, komu se chce paní Jourová zavděčit, čí ještě větší přízeň či náklonnost si chce získat, ale tato její angažovanost hodně zavání egoismem, autoritářstvím, sebevědomím, neřku-li přehnaným radikalismem. Pozoruhodné je, že  její vyhrůžky směřují hlavně na dvě osobnosti, které příliš „drze“ čeří jinak stojaté a páchnoucí vody EU a to na Marine Le Penovou a Geerta Wilderse, kterým tímto poslala paní Jourová jasný (de facto výhrůžný) vzkaz a sice, že kdo nebude dodržovat základní demokratické principy EU, může přijít o evropské peníze a bude mít utrum! Jaké demokratické principy EU má na mysli paní Jourová? Mít jiný názor, postoj, být kritický nebo nekonformní je nedemokratické? Takto chápe Jourová demokratické principy, svobodu slova, resp. lidská práva? Ty jó, to je drsný!

Jestliže paní Jourová vidí v jednání těch dvou jmenovaných něco, co řekněme oslabuje nebo případně podkopává principy EU pak je to proto, že je v EU něco špatné, něco s čím některé členské státy nesouhlasí, ale zrovna představitelé Francie a Nizozemska si dovolili (na rozdíl od dalších zbabělých členských států) svou nespokojenost veřejně projevit. EU a i samotná paní Jourová, než by se nad kritikou nebo nedostatky zamysleli a vyvodili z nich pozitivní opatření, jdou opačným směrem. Je zřejmě snadnější vykřikovat vyhrůžky a vyžadovat respekt a poslušnost, než se proti vůli mocným zabývat oprávněnými problémy a nedostatky, kterých má EU „neurekom“!

„Nesmíme být naivní při jednání s lidmi, kteří zneužívají ochranu základních práv. Každý, kdo žije v Evropě, musí přijmout základní evropské hodnoty. Patří mezi ně právní stát, rovnost žen a mužů a zákaz diskriminace náboženských a jiných menšin. Kdo nebude ctít náš demokratický způsob života a naše zákony, neměl by v Evropě žít,“ konstatovala Jourová. Naše základní hodnoty si podle názoru pí. Jourové musíme chránit. To jsou sice krásná slova, ale...

Paní eurokomisařka Jourová si však v zápalu své obhajoby demokratických principů EU v několika případech sama značně protiřečí. Vezmeme-li v potaz skutečnost, že paní Jourové vadí nejvíc nekompromisní negativní a kritické postoje jmenovaných vůči migrantům, pak je otázka, jak chce vůči migrantům, kteří přijdou do Evropy vyžadovat svůj požadavek to je respektovat svou tézi, že každý, kdo žije v Evropě, musí přijmout základní evropské hodnoty?

Bude eurokomisařka Jourová rovněž se stejnou vehemencí požadovat, aby migranti přijali základní evropské hodnoty tj. evropskou kulturu, lidské, civilizační zvyky, způsoby, náboženství, evropský styl života v podmínkách 21. století, stručně řečeno naše současné základní hodnoty? Nebo se to bude striktně vyžadovat jen  po občanech EU, po kterých se bude vůči migrantům vyžadovat respektování jejich náboženských a jiných práv, zvyklostí jejich způsobu života  tedy těm, kteří vyznávají islám, uctívají Korán, zákon Šaría apod? Co když migranti nebudou ochotni (to lze se 100 % jistotou předpokládat) přijmout základní evropské hodnoty? Bude paní Jourová postupovat tak, že je vykáže z Evropy, protože jak říká: kdo nebude (chtít) ctít náš demokratický způsob života a naše zákony, neměl by v Evropě žít?

Jenže paní Jourová je vyčůraná jak mraky. V zápalu emocí buďto omylem, ale spíše záměrně se zaměřila ani ne tak na dodržování proklamovaných povinností v případě migrantů, jak je paní Jourová striktně naznačuje, ale je to zaměřeno hlavně na členské státy EU. Nikdo nemůže pochybovat o tom, že to myslela jinak, neboť:   „Pokud nebude evropské hodnoty ctít některá ze členských zemí EU, mohly by jí být pozastaveny evropské dotace“!  V rozpočtovém období končícím v roce 2020  to není nereálné, ale už brzy se začne debatovat o novém programovacím období na další roky a tam už se také nabízí možnost přiškrtit finanční toky zemím, jejichž politici se nechovají tak úplně demokraticky. Toto jsou podle naší paní eurokomisařky Jourové ty správné demokratické principy EU! Čert nám ji byl dlužen (EU  i Jourové)!

Jiří Baťa


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 67%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif