Svátek má: Ondřej

Komentáře

Petr Fiala.

předseda vlády České republiky

Jsme alternativou proti regulacím a státnímu dohledu

Dnes jsme přišli, abychom potvrdili a představili základní programové priority ODS do komunálních a senátních voleb.

Budou spojovat stovky kandidátů ODS na starosty a primátory a tisíce kandidátů na zastupitele do obecních a městských zastupitelstev.

Samozřejmě, že pro každé město a každou obec připravujeme program šitý na míru. Ale jsou věci, které jsou společné. Ať už jde o překážky rozvoje nebo o příležitosti. Mimochodem, v tom je síla ODS: v naší odborné a politické kompetenci.

Byli to právě starostové a primátoři a mnozí naši místní zastupitelé, kteří v dobách krize ODS před několika lety ukazovali lidem naši politiku poctivé práce a rozumných řešení. Kteří opakovaně v každých volbách získávali více, než nejsilnější politické strany v celostátních volbách. Kteří se nenechali zkazit mocí, pozicí nebo vlivem, a naopak vytrvali ve službě občanům.

Nabízíme 4 priority pro města a obce, aby mohly být lépe spravovány a aby se v nich lépe žilo: dostupnou a přátelskou veřejnou správu, lepší veřejné služby ve městech a obcích, kvalitní infrastrukturu, ale také zázemí pro pestrý život v obcích.

Ve volbách na podzim zároveň prokážeme naši schopnost a ochotu spolupracovat. Zvláště ve volbách do Senátu chceme pomoci k zachování pojistky před znepokojivým blokem hnutí ANO, SPD a KSČM v Poslanecké sněmovně ve spojení se sklonem prezidenta Zemana k ústavní a politické svévoli. Chceme přinejmenším potvrdit naši pozici a jsme připraveni dopomoci k úspěchu kandidátům demokratické středopravé orientace.

Jsme krok od první polokomunistické vlády v ČR od roku 1989 - jsme krok od spojenectví socialistů, bývalých a současných komunistů a oživení vlivu stalinistů - jsme krok od vlády bez programu, bez priorit a bez jasné politiky - a Občanská demokratická strana je připravena představovat a vést k této vládě politickou a programovou alternativu.


Pokud taková vláda vznikne, ODS ji nebude tolerovat - budeme jí od první minuty tvrdým oponentem a budeme razantní opozicí. Pokud taková vláda nakonec nevznikne, budeme trvat na řádných ústavních postupech.

Jsem kritický k mnohým krokům Miloše Zemana, ale nejsem zastáncem nahánění prezidenta za každou jeho provokaci nebo manifestaci proruských postojů. ODS nebude zneužívat nejvážnější instituty naší ústavy jako nástroj svého zviditelnění nebo politické demonstrace.

Podle Ústavy ČR patří sestavování vlády do Poslanecké sněmovny, mezi politické strany, a ne na Hrad. Výběr ministrů a výlučná osobní zodpovědnost za tento výběr patří ministerskému předsedovi, a nikoli prezidentovi. Kdo to jasně neříká, kdo na tom netrvá veřejně nebo na politických jednáních, ten kalí a destruuje ústavní systém ČR.

Nacházíme se v době, kdy u jednoho je pouhé podezření důvodem pro veřejnou skandalizaci a u druhého je stíhání „účelovka“. U jednoho je třeba jednat rychle, zbavit ho funkce, vyhnat, u druhého je prý třeba počkat s trestním stíháním, dokud neskončí ve své funkci.

Ani v posledních 30 letech nebylo jistě vše vždycky zcela v pořádku - ale signály takového hrubého nátlaku a takových brutálních signálů politické moci jsme tu od roku 1989 snad ani neměli.

My budeme bránit svobodu, včetně svobody slova, z principu, z přesvědčení. Ale především budeme politickou alternativou proti regulacím a státnímu dohledu nad každým a nad vším. Budeme alternativou na straně malých a středních podnikatelů a živnostníků proti vládě, která je na straně velkého byznysu a násilného pečovatelství, dozoru a kontroly. Budeme se ozývat a budeme v Poslanecké sněmovně na každé schůzi přicházet s vlastními návrhy a budeme nastavovat vládě zrcadlo.

Petr FialaOznačili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
20%
Ne
transparent.gif transparent.gif
61%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
19%