Svátek má: Barbora

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Kam směřuje novela zákona o ochraně přírody a krajiny?

Protesty rybářů, zemědělců, myslivců i včelařů, které se v poslední době objevují proti novele zákona o ochraně přírody a krajiny, neustále sílí.


Mají velkou obavu z toho, že ministerstvo životního prostředí chce do této novely zakomponovat více druhů nepůvodní fauny a flóry, než vyžaduje Evropská unie. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO 2011) se snaží všechny uklidnit. Jenže faktický seznam nikdo neviděl.

Nepůvodní druhy jsou vlastně i kapři, brambory, kukuřice. To všechno by měl seznam zakázat. Definici „nepůvodní“ může ministerstvo vykládat různě. Jak se bude určovat původní druh a co bude invazní? Někteří odborníci poukazují na to, že nikde není psaný rok. Některé druhy jsou tu 25 let, některé sto, brambory tu například máme 400 let, bažant a kapr jsou zde 800 let.

A to ještě nevíme, jak toto nařízení dopadne na jednotlivé občany. Jaké budou pokuty? Mezi zakázané druhy má údajně patřit i akát, což včelaři považují za obrovský nesmysl. Akát je na našem území od roku 1 710. Podle odborníků zpevňuje půdu a má i kvalitní dřevo. Pro včelaře je velmi důležitý, protože podle nich zhruba 15 % vyprodukovaného medu je právě z květu akátu.

Mnozí si logicky řekneme, že nedává smysl mít tu pouze původní druhy a vracet se tak zpět. Vždyť tak jako jde dopředu celý svět, přetváří se i krajina a bylo by pro nás velmi špatné, pokud bychom opět byli v rámci Evropské unie ještě přísnější nežli ona sama. Jen si vzpomeňme, jak nádherné jsou jihočeské rybníky. A právě do nich byly vysazeny i nepůvodní ryby, mezi něž patří i tolik oblíbený kapr.

Někomu to možná přijde úsměvné. Doufejme však, že nám úsměv nezmrzne na tváři a ministerstvo životního prostředí bude uvažovat logicky a ne jenom prohlubovat nesmyslná nařízení.

Miloslava Vostrá