Dušan Mišík: Kdo dělá zmatek v právním vědomí?

KOMENTÁŘ

Právní vědomí je důležitou součástí práva ve společnosti a právního státu. Jak moc nebezpečné je rozvracet právní vědomí ve společnosti? Do jaké míry k tomu dochází?

24. listopadu 2023 - 07:00

Profesionální právníci studují teorii práva, a hlavně čtou právní normy. My, laici, neprávníci si osvojujeme právní normy skrze právní praxi. Pokřivená právní praxe nemůže vytvářet nepokřivené právní vědomí. Způsobuje chaos ve vnímání právního systému občany. Dle vyjádření Novinek v březnu 2023 padlo 9 trestů a bylo podáno 58 obvinění, policie řeší 90 kauz týkajících se schvalování ruské agrese. Advokátní deník uvádí, že policie v roce 2022 evidovala 149 trestních činů s nenávistným podtextem.

Podívejme se, proč je právní vědomí – mé i spoluobčanů – ohledně svobody slova mateno. Rozeberme soudní procesy s obžalovanými občany za jejich výroky. Josef Skála, Juraj Václavík, Vladimír Kapal, Ladislav Vrábel, Martina Bednářová, Antonín Dobner a dalších několik stovek.

Antonín Dobner se velmi nešťastně vyjádřil ke zranění a smrti českých vojáků v Afghánistánu v srpnu 2018. Takovéto vyjádření má být mravně odsouzeno. Zdůrazňuji mravně. Ale A. Dobner byl původně obžalován ze schvalování terorismu a hrozil mu trest odnětí svobody až na 15 let. Pak ale soud moudře usoudil, že Afghánci jsou doma, nesouhlasí s okupací a bojují proti okupační armádě, takže nedošlo k teroristickému útoku, a tím pádem nebylo co schvalovat. Přesně tuto myšlenku vyjadřoval ve svých příspěvcích A. Dobner. Nedomyslel míru tvrdosti vyjádření a překročil hranici únosnosti a uvedl „…našli svůj spravedlivý trest …“. Z více jeho vyjádření vyplývá názor, že my, jako Česká republika a Armáda České republiky, nemáme v Afghánistánu co dělat. Zmínka ke smrti vojáků ve stylu “tak jim třeba“ byla nemístná a nevkusná. Ale jeho myšlenka: „naše armáda je v Afghánistánu neoprávněně“, byla potvrzena v srpnu 2021 odchodem armády USA a dalších armád z okupované krajiny. (Poznámka: Původní myšlenka o vojenském krytí rekonstrukčních týmů vyprchala už před mnoha roky.)

Nehodnoťme prosím Tálibán. Náš pohled na uspořádání společnosti, práva žen, soudnictví je jiný. Existuje však pravidlo, že kulturu, demokracii a právní systém jiných kultur není možné nést do jiných států a jejich kultur na bodácích. Žaloba byla podána a soud musel rozhodnout, tak přijal kompromis a odsoudil A. Dobnera na tři měsíce s podmínkou na 18 měsíců za trestný čin schvalování trestného činu. Protože umřeli lidé násilnou smrtí, a to je trestný čin. Kolik trestných činů je podle této logiky pácháno ve světě v různých válkách v dnešních dnech? Kdo vytváří podmínky pro to, aby tyto války vznikaly? Když se vrátíme k první světové válce, položme si otázku, jaký zájem měl francouzský příručí rozpárat břicho bodákem německému zámečníkovi. A naopak, proč měl důvod německý studen kosit kulometem rojnici Francouzů. Tím myslím ještě před tím, než skončili oba v zákopech. Když už se ocitli na frontové linii proti sobě, každý vyzbrojen puškou, bodákem a negativním postojem o tom druhém, pak je to už jiné. Jde pouze o to, kdo z koho. Přežij a zabij, pokud chceš přežít. Kdo je tam dostal a proč? To je otázka. Proč se zabíjí lidé mluvící stejným, nebo velmi podobnými jazyky na bývalém území východní Ukrajiny, dnešních území západních federativních republik Ruska? Půlka populace, která se o konflikt zajímá, řekne vše vysvětlující jméno Putin. A tato půlka je podle nejvyššího státního zástupce v souladu s právem. Druhá půlka myslících občanů má jiný pohled, a ta se podle mínění mainstreamu a některých právníků dopouští ideového zločinu.  

Občanka ČR paní J. Černochová se vyjádřila k atentátu na dceru filosofa Dugina „… není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce.“  Vážení čtenáři, zvažte prosím, jestli se tento výrok podobá výroku občana A. Dobnera. Pokud byl A. Dobner odsouzen, pak u výroku občanky J. Černochové oznámil státní zástupce, že výroky nebyly trestné a případ odložil. Co si z toho my, právní laici, máme vzít? Jsme si všichni rovni před zákonem, nebo platí quod licet Iovi, non licet bovi (co je dovoleno bohu, není dovoleno volu). Je to staré rčení. Dnes bychom řekli, co je dovoleno lepšolidem, není dovoleno běžným občanům. Nepokřivuje tato právní praxe právní vědomí? A co se stane, když bude právní vědomí občanů rozbito. Škoda domýšlet. Mohl by nastat rozvrat společnosti, kdy občané vezmou právo do svých rukou, protože je stát zklamal. Nebudu dále rozvíjet. Mohl bych se propracovat k trestnímu činu šíření poplašné zprávy. Pojďme dále.

Pánové Skála, Václavík, Kapal vedli diskusi o historii. Soud je uznal vinnými z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Dnes miliony lidí zastávají souhlasné stanovisko s počínáním armády Izraele, která si počíná v Gaze jako nacisti v Lidicích. Jiné miliony lidí naopak drží stranu Hamázu. Zvažme, nakolik jedni schvaluji genocidu a druzí se dopouštějí trestního činu podpory a propagace terorismu. Takže někteří lidé byli odsouzeni a miliony jiných se dle mlčení státních zástupců trestního činu nedopouštějí? Nebo se trestního činu nedopustil žádný z nich, pouze vyjádřili svůj názor. Vzniklo nenávistné myšlení, a to v takovém rozsahu, že ho už nelze postihovat? Hrozí, že nenávistné myšlení povede k nenávistným činům? Každý nástroj má účinnost od – do. Ztrácí právo už svoji moc? Nakolik přispěli ke ztrátě moci práva příliš aktivní žalobci? Neměl by se problém pohledu řešit jinými nástroji, než vyhlašováním trestů? Kdo a co stojí za vytvořením podmínek k rostoucí nesmiřitelné nenávisti a tisícům mrtvých na obou stranách? Nedostali bychom se ke kritice mamonu a nicotných karier, kde se kráčí k moci i majetku přes mrtvoly?

Další případ, který narušuje právní vědomí občanů. Případ Ladislav Vrábel. Šířil poplašnou zprávu, když na demonstraci na Václavském náměstí v roce 2022 uvedl, že F-35 jsou útočná letadla, nosiče jaderných zbraní a budou použita při provedení masového útoku proti velmoci. Tím narušil jemnocit spoluobčanů, vzbudil strach a znemožnil jejich klidné spaní. Tisíce jiných výroků o tom, jak se ruské tanky už málem prohánějí po Praze, nebo výrok „jsme ve válce“ nechává orgány činné v trestním řízení kupodivu nečinné. Články mainstreamu i výrok premiéra svým rozměrem a kvantitou nenaplnily skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy. Jejich společenská nebezpečnost nedosahuje rozměru, jako když někdo v naplněném sále vykřikne „bomba, bomba“, nebo „hoří, hoří“ a splašený dav ušlape k smrti několik lidí. Nebo jiná poplašná zpráva, která způsobí škodu na životech a majetku spoluobčanů. To je naplnění skutkové podstaty trestního činu šíření poplašné zprávy. Jak je to s výroky o hrozbě války? Subjekt „A“ a subjekt „B“ vyřknou podobnou větu. Subjekt „A“ je označen VINEN, subjekt „B“ je označen NEVINEN. Takže jedni vyjadřují svůj názor a druzí páchají trestný čin. Co si má z takovéto praxe vzít občan pro vlastní poučení. Nutně se mu musí v hlavě vytvořit právní zmatek. Ostatně, nejednoznačnost panuje i ve vědomí profesionálů. Poslední soudní rozhodnutí v případě L. Vrábel skončilo pouze pokutou, i když při předešlých stáních byl vysloven trest odnětí svobody s podmíněným odkladem nástupu trestu. Další případ.



Učitelka Martina Bednářová je vláčena po soudech, což ji rozhodně na zdraví nepřidá, pouze za to, že chtěla po žácích, aby vzali na vědomí protikladné názory, zvažovali pro a proti a pak si udělali vlastní názor. Každý učitel ví, jak těžké je získat žáky pro myšlení. Když se to podaří, je to odměna pro učitele ta nejvyšší. Daleko pohodlnější je vézt se v bublině osvojeného postoje, nebo na vlně cizího názoru. Studenti jsou už zkrátka takoví. Co nejrychleji splnit studijní požadavky s minimem vynaložené energie. Nemyslet, zopakovat cizí názor. Podivuhodné je, že právní profesionálové raději podpoří studenty v lenosti myšlení, než by podpořili učitelku v její snaze naučit studenty porovnávat fakta a postupně se více a více dopracovávat k takovému názoru, který odpovídá skutečnosti. Pokud tak činí lidé z manipulatori.cz, nelez.cz, demagog.cz, Čeští elfové, think-tanku Evropské hodnoty z.s., atd., že staví vlastní názory proti názorům jiných z jiných webů, tak to je v souladu se zákony. Ale když to udělá učitelka, tak se dopouští porušování zákona.

Dále bychom mohli uvést výrok politika o podřezání a vykrvení prezidenta, kdy soud rozhodl, že nedošlo ke spáchání trestného činu. Beztrestné výroky našich politiků, kteří podporují politiky obhajující a oslavující příslušníky jednotek SS, kteří tolerují jejich zrůdné činy za druhé světové války.

My, občané bez titulu magistra z právnické fakulty, můžeme a měli bychom číst zákony, ale většinou se naše právní vědomí utváří pouze z právní praxe, tj. z výroku právníků a rozhodnutí soudů. Z výše uvedeného vyplývá, že je to problém. Co si laik může odnést je strach. Myslet, vyjadřovat své stanovisko k tomu, jak cítí realitu. Ptám se, jak může bez vyjadřování názorů existovat poměřování cílů, politik, postupů? Jak bez svobody vyjadřování názorů může být vůbec řeč o nějakém podílu lidu na vládě? Nám laikům v právu se dostává do právního vědomi – „mlč, buď z ticha“; „nehas, co tě napálí“. Autoři alternativy kritizují uplatňování dvojího metru. Dle mého názoru jde o víc. Je to daleko horší. Někdo rozkládá tmel společnosti – právní vědomí a tím i dobrovolné dodržování právního řádu.

Příští rok budou volby. To se zase naposloucháme řečí o demokracii, svobodě, právním státě a prosperitě. Právní praxe vnáší do právního vědomí trhliny. Vzniká chaos a chaos rozvrací právní řád. Kdo k rozvratu právního státu přispívá více, výše zmínění odsouzení, nebo ti co je žalovali a odsoudili?

Dušan Mišík


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif