Svátek má: Zuzana

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

“Kmotr kmotru kmotrem?”

Andrej Babiš, v souvislosti se sestavováním povolebních radničních koalic, prohlásil, že “do Brna se vracejí kmotři”.

A možná měl i pravdu! Nejen v Brně, ale i v jiných městech, přirozeně s “naditými měšci” svých rozpočtů, se v nové, povolební síle reinkarnovala účelová partajní společenstva tvořená politiky a především “rádobypotřebnými”, tedy kmotry, prostředníky a některými dalšími filuty.     
  
Prokmotrovsky orientované politické subjekty, s občanskými demokraty v čele, dominují dlouhodobě i v Plzni, západočeské metropoli, a naše město je jimi “luxováno” takovým způsobem, až se v kapitole vlastněného majetku dostalo skoro až na “pomyslné dno”. Avšak díky mnohamilionovým, polopravdivým a pozornost od skutečných problémů města odvádějícím  předvolebním kampaním lze nyní s jistotou říci, že tento stav bude pokračovat. Konkrétně ODS, s nastrčeným multifunkcionářem ve svém “čele”, majícím nepřetržitě v zádech místního bosse “Antibártu”, se opět aktuálně stává motorem povolebního vyjednávání.


Plzeňanům zřejmě u volebních uren nevadilo, že právě ODS zcela nedávno iniciovala výprodej rodinného stříbra, velice lukrativní Plzeňské teplárenské a.s., byznysmanovi v Čechách z největších, Danielu Křetínskému, a je samotné takto odsoudila do role nebohých čekatelů na skokové navyšování ceny tepla. Prý chyběly peníze a město nemohlo svůj podnik bez nutné fúze se strategickým partnerem zmodernizovat dle požadavků doby.  Velice zajímavé, avšak poměrně nepravdivé tvrzení, na jehož základě již disponuje většinou ve správní radě teplárny “miliardář ze Sparty Praha”, jehož zájmy hájí v oboru teplárenství i takové asociální “kapacity”, jako je bývalý předseda vlády Topolánek. Městský rozpočet byl a stále je, a to i díky rozprodeji, prý zbytného majetku ve stamilionových přebytcích. A dnes, když se lídr ODS Baxa a lídr ANO Zarzycký “rvou” o funkci primátora a “pečou” vzájemnou koalici je, dle tisku, jejich největším rozporem neshoda v tom, že první nabízí druhému za ušetřené městské peníze čištění “borské přehrady”, druhý prvnímu zase výstavbu akvaparku.
         
Mohlo by se v nadsázce říci, že mají přece na přerozdělování přebytkových peněz jistý nárok, když jedni vyvedení teplárny z majetkového portfolia vymysleli, a druzí svými zastupitelskými hlasy potvrdili, ovšem slušný občan touto patologickou optikou na hospodaření Plzně nedisponuje.
          
A tak pane Babiši, možná máte s návratem kmotrů do Brna pravdu, ale vřele Vám doporučuji zaměřit svůj pohled nejen tam. V Plzni se do vztahových hrátek “kmotři” a “městský majetek” zapojilo i Vaše hnutí a chce řídit město s těmi, které tak dramaticky v médiích odsuzujete, a proti kterým údajně či “údajně” bojujete. A nejedná se spíše o spolupráci?

Jiří Valenta