Andrea Cerqueirová: Lanovek je přehršel, turisté chtějí i přírodu

KOMENTÁŘ

Nový ředitel Národního parku Šumava Jiří Mánek chce navrhnout, aby unikátní kus přírody už nebyl na seznamu mezinárodně uznávaných národních parků, podle jeho názoru by měl být převeden do jiné kategorie chráněných území světové klasifikace.

31. července 2012 - 07:00

Hnutí Duha reagovalo trefně: Mánek tím chce oslabit silnou mezinárodní pozici národního parku, který chrání významnou část světového přírodního dědictví ještě před plánovaným schválením nového zákona o Šumavě. Světový svaz ochrany přírody již dříve varoval, že snížení stupně ochrany by mělo katastrofické následky pro ochranu hodnotné oblasti. Někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) svými opatřeními, kterým požehnal i soud, přírodní ráz šumavského parku chránil. Jinak je tomu nyní, kdy ekologii velí ti, kteří nejsou jejími příznivci.

Odpůrci přírodního rázu šumavského národního parku často argumentují mimo jiné tím, že příroda má být i pro člověka a že zásahy přitáhnou na Šumavu turisty, čímž zvýší zaměstnanost v lokalitě. Příklady ze světa ovšem ukazují, že tomu je právě naopak. Třeba sousední Bavorský les je turisticky atraktivní právě proto, že se tam lze kochat nenarušenou přírodou. Lze jít i dále za české hranice. Měla jsem možnost navštívit například přírodní národní park Ria Formasa u portugalského Fara. Člověk a příroda tam žijí v harmonickém souladu, aniž by byl přírodní ráz narušen. A právě na onom přírodním rázu je postaven turistický ruch. Lodníci vozí lidi po deltě u Atlantického oceánu, kde se kolem nich klenou místa plná vzácných rostlin, zákoutí, kde se nerušeně procházejí čápi a další ptactvo.

Nebýt přírodního parku Ria Formasa, bylo by do smetí vhozeno kus unikátní přírody a mnoho lidí by přišlo o obživu. Na pláže se slunečníky a restauracemi jezdí turisté jednou velkou lodí, další lodičky je vozí právě po okolí, aby viděli také „něco jiného“. Pohled na kus nenarušené přírody tam nenechává nikoho bez emocí, je to mnohem více strhující pohled než na veškerou techniku světa, kterou jsme si zvykli brát jako jakousi samozřejmost. V přírodním parku však vidíme něco, na co mnohde jinde nenarazíme, co nám dovolí relaxovat, přemýšlet nad podstatou života a cítit se nějak tak čistě. Mnozí z nás za to rádi zaplatí, díky čemuž je práce pro místní občany. Copak by se někdo jezdil dívat na něco narušeného, čeho je všude kolem habaděj? Proč by pak jezdil právě do Fara?

Ria Formasa, to jsou solné pánve, písčité břehy i unikátní flora a fauna. Kolem jsou malé ostrůvky, kde mají lidé své chatičky, s původní přírodou se krásně doplňují, nebojují proti sobě, naopak - bez přírody kolem by pro ně ani místní chatička neměla takové kouzlo. Na internetu najdeme i hodnocení, že to vše dohromady přispívá „k nadčasové atmosféře“. „Ekologičtí inženýři“ v České republice to ale zřejmě vidí jinak - myslí si, že lidé budou na Šumavě utrácet za lanovky a další atrakce, kterých je všude jinde přehršel. Mýlí se: kdyby upřeli svou energii na to, jak propagovat unikátní atmosféru nenarušeného přírodního parku, pomohli by přírodě i místním lidem, pro které by se našly nové - atraktivní a příjemné - pracovní příležitosti.

Pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová





Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif