Martin Kupka: Máme za sebou černý týden digitalizace v Česku

KOMENTÁŘ

Stát v končíčcm týdnu dokázal definitivně rozvrátit prázdný marketingový slogan o „country for future".  

28. března 2021 - 07:00
 Vláda se snaží omezovat naše kontakty a dokonce kvůli tomu tento týden prosadila další prodloužení nouzového stavu, aby mohla občanům dál zakazovat pohyb za hranice okresů. Přesto připustila začátek Sčítání lidu, bytů a domů, během kterého pošle k lidem od dveří ke dveřím sčítací komisaře. Tedy aspoň těm, kteří nejsou schopni nebo ochotni sečíst on-line. Odklad o několik měsíců by žádnou škodu nezpůsobil.

Nemluvě o tom, že se stát ve sčítání ptá na řadu věcí, které už ví. Jaké máme nejvyšší vzdělání, kde jsme bydleli po narození, proč?A vrchol všeho – selhání webu určeného pro sčítání on-line hned poté, co se lidé dnes ráno probudili. Po obdobných letošních zkušenostech s registrací na očkování a s pořizováním elektronických dálničních známek to naznačuje, že je stát nepoučitelný. Po všech měsících příprav tak musel statistický úřad sčítání zastavit.

K tomu se tento týden ukázalo, že nejspíš přestanou fungovat základní registry, páteř digitalizace české veřejné správy. Prostě proto, že vláda odborníků nedala za tři roky ani korunu do jejich údržby.

Neumím všechna tato selhání označit jinak, než jako černý týden digitalizace v Česku.

Martin Kupka


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 41%
transparent.gif transparent.gif
Ne 15%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 44%
transparent.gif transparent.gif