Svátek má: Eliška

Komentáře

Míra nezaměstnanosti spadla na nové minimum

Trh práce si zapsal nový rekord v podobě historicky nejnižšího podílu nezaměstnaných 2.8%. Přes tuto okolnost ale nic nenasvědčuje tomu, že by se situace na trhu práce za poslední měsíc změnila.

Pokles počtu lidí bez práce během října dosáhl 8700 a byl z velké části výsledkem nástupu sezónních pracovníků do zaměstnání. Říjnový pokles podílu nezaměstnaných, který po zaokrouhlení dosáhl 0,2 procentního bodu, byl ve skutečnosti jen 0,13 procentního bodu. V absolutním vyjádření zaostalo říjnové snížení počtu nezaměstnaných za stejným měsícem loňska o 5000 osob. Počet volných pracovních míst stoupl na nový rekord (téměř 317 tisíc), říjnový přírůstek ale byl jen ve stovkách osob. Potvrzuje se tedy, že volných míst v říjnu zpravidla nepřibývá a spíš loňský rok se solidním růstem byl z tohoto pohledu spíš anomální.
 
Zajímavostí říjnových statistik bylo zvýšení, byť nepatrné, počtu nově registrovaných osob na úřadech práce proti stejnému měsíci loňska. To může být náznakem začínající změny postoje podniků. Zatímco doposavad se zuby nehty snažily svou pracovní sílu udržet, nyní možná pod tlakem rostoucích nákladů začínají diferencovat i za cenu určitého snížení produkce. Pokud se tato hypotéza potvrdí, půjde v zásadě o zdravý vývoj, který by měl nasměrovat pracovní sílu tam, kde bude mít největší efekt, a tím vést k žádoucímu růstu produktivity.
 
Podíl nezaměstnaných na konci letoška odhadujeme na 3.2%, což bude historicky nejnižší hodnota konce roku. Pokles za rok 2018 ovšem dosáhne sotva poloviny ve srovnání s poklesem roku 2017. Rekordy se na trhu práce stanou vzácnějšími.
 
Pavel Sobíšek

Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%