Petr Dufek: Mírně optimistický začátek roku v ČR

GLOSA

Do nového roku vstoupili podnikatelé v ČR v relativně dobré náladě. Alespoň to potvrzují ukazatelé důvěry, které včera zveřejnil statistický úřad.

26. ledna 2022 - 07:00
Vyplývají z nich velká očekávání, pokud jde o vývoj poptávky v průmyslu i ve stavebnictví, ale také silná inflační očekávání. Právě vyhlídky na zvyšování cen jsou nejsilnější od roku 2003 (starší srovnatelná data nejsou k dispozici) jak v průmyslu, tak ve stavebnictví. Součástí lednového průzkumu bylo i hodnocení překážek, které v současné době nejvíce brání dalšímu růstu každého z odvětví. V průmyslu nepřekvapivě vede s výrazným náskokem nedostatek materiálu, respektive výrobních vstupů, ve stavebnictví zase chybějící pracovníci a ve službách slabá poptávka.Zatímco důvěra podnikatelů v prvním měsíci roku výrazně vzrostla, v případě spotřebitelů se téměř nezměnila. Domácnosti se dál ve zvýšené míře obávají zhoršení celkové ekonomické situace i své vlastní finanční. Ochota k realizaci větších nákupů sice narůstá, avšak v tuto chvíli je spotřebitelé považují spíše ještě za nevýhodné, navzdory přetrvávajícím vysokým inflačním očekáváním. Působí to dokonce trochu paradoxně, protože lidé počítají s vysokou inflací, nicméně skoro jako by doufali, že jimi požadované zboží časem zlevní. Ale to je samozřejmě jen jedna z možných interpretací. V tuto chvíli je evidentní, že opatrnost pramení především z obav z rostoucích nákladů na bydlení. Dokud nebude zcela jasné, jak moc zasáhnou do hospodaření jednotlivých rodin, to té doby bude panovat zvýšená míra opatrnosti.

Výsledek lednového průzkumu nálad v české ekonomice vyznívá mírně optimisticky. Sice naznačuje další zdražování ve výrobě, avšak současně potvrzuje pozitivní vyhlídky poptávky nejvýznamnějších odvětví. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že jsou to minimálně z části adaptivní očekávání. Po včerejších tuzemských podnikatelských náladách nás dnes čekají ty německé reprezentované indexy Ifo.

Petr Dufek
Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif