Zdeněk Ertl: Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

KOMENTÁŘ

Jedním z charakteristických rysů současnosti je, řečeno sportovní terminologií, výrazná převaha špatných, negativních, smutných či katastrofických zpráv nad těmi dobrými, pozitivními, veselými či inspirujícími.

10. května 2023 - 08:15

Kdybyste si ráno zapnuli všechny možné zpravodajské kanály najednou a byli schopni registrovat všechny sdělované informace, každý večer zjistíte, že družstvo pozitivních zpráv se celou dobu zoufale bránilo útokům negativních protivníků, kteří neustále, někdy pomalu, ale většinou rychle překlápěli skóre utkání na svoji stranu. Když budete na různých monitorech pozorovat výrazy tváří politiků, komentátorů, žurnalistů, glosátorů, blogerů apod. a budete si na levou stranu papíru dělat čárky za spatřený úsměv a na pravou stranu čárky za zachmuřený, vážný obličej, je nabíledni, na které straně bude nakonec více prázdného místa. Nechcete-li tomuto negativistickému informačnímu toku, který rozhodně nepřispívá k pozitivnímu a harmonickému stavu organismu, možná vám nezbyde nic jiného, než si vzpomenout na dnes už klasickou hlášku Julia Satinského z komedie století: „Dobrá nálada vzniká v důsledku dobrých zpráv. A protože dobrých zpráv je stále míň, je potřeba těm horším dávat úsměvná hesla.“

V rámci psychické hygieny se snažím zůstávat pozitivně naladěn a záměrně ignorovat negativní informace různého druhu. Zároveň musím ale přiznat, že tu a tam ještě nacházím zprávy a informace, které mě dokáží potěšit, zvláště když se dozvím, že se někdo rozhodl nad problémy nebrečet, ale naopak se snažit přispět k jejich odstranění. Víte, že se už dlouho a opakovaně upozorňuji na to, že přirozené pohybové aktivity se ze života dětí a mládeže postupně více a více vytrácejí, což je společensky škodlivý trend, který je třeba zastavit a obrátit.
 
Není to dávno, co jsem se snažil čtenáře seznámit s jedním z nových sportovních fenoménů a hledal jsem výhody a přínosy provozování esportů. Sice jsem jich našel dost, ale jednoho nedostatku jsem si, jistě společně s některými čtenáři těchto řádků, stále vědom. Mám samozřejmě na mysli prvoplánový nedostatek přirozeného pohybu. Nejlepší hráči sice vědí, že k úspěchu v esportových kláních nestačí jen psychická odolnost, ale že nezbytná je i fyzická příprava. Ale většině z té masy mladých lidí, kteří jsou ochotni prosedět před obrazovkou mnoho hodin, se zdá pohyb ztrátou času, zbytečně vynaloženou energií a často mají ke sportu i mírnou averzi.

V těchto souvislostech mě velmi zaujal projekt Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, který zcela přirozenou formou spojuje hraní, či chcete-li esportování se skutečnou fyzickou námahou.Víte, co je to GSPORT?  Termín vznikl spojením dvou slov (gaming + sport). Odborníci z FTVS UK nemohou nevnímat, že fyzická zdatnost dětí stále klesá, a naopak roste jejich zájem o soutěžení v elektronických sportech nebo hrách. Snaží se proto ty hráče, kteří mají ke sportu daleko a tráví většinu volného času videohrami, rozhýbat a přivést je ke sportu. Připravili pro děti akce, turnaje i aplikace, které je motivují k soutěžení nejen v elektronickém světě, ale také přímo na sportovištích.  

V těchto měsících probíhá Gsport liga univerzit, což je soutěž, které se účastní týmy z 10 univerzit (5 domácích a 5 zahraničních). Kvalifikace probíhá na dálku, v online režimu se soutěží v esportech (hry CS:GO a FIFA23) a zároveň se soutěžící snaží pomocí libovolných sportovních aktivit a speciálně vytvořené aplikace spálit co nejvíce kalorií. Ve finálových kolech, do kterých postoupí celkem 4 týmy (2 domácí a 2 zahraniční), se v gamingové části bude soutěžit opět v CS:GO a FIFA23 a náplní sportovní části bude malá kopaná a speciálně vytvořená překážková dráha.

Finálová kola proběhnou ve dnech 26. – 28. května 2023, v pátek a v sobotu semifinálové boje a v neděli samotné finále. Chcete-li více podrobností, najdete je zde: https://e4sczech.cz/gsport-liga/

A na závěr ještě malé doplnění k začátku, není nad dobrý a úspěšně zrealizovaný nápad!

Věřím, že podobně dobrých zpráv z oblasti rozvoje pohybových aktivit bude přibývat, a s tímto světlem v srdci teď klidněji vydržím i pohled na permanentně zachmuřené politiky, a dokonce se mi bude zdát o tom, že třeba jednou nebude třeba dávat špatným zprávám úsměvná hesla, ale budeme se moct upřímně usmívat a radovat ze skutečné pozitivní reality.  

Zdeněk ErtlAnketa

Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?