Zbyněk Fiala: Plyn, korupce a únava z gerontokracie

KOMENTÁŘ

Republikáni útočí na prezidenta Joe Bidena hlavně přes syna Huntera, ale sílí tam i pokusy vydupat ze země opozici proti kandidatuře Donalda Trumpa. Staříci netáhnou?

9. července 2023 - 07:00

Situace kolem Ukrajiny se zamotává. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už vyloučil, že nadcházející summit NATO nabídne Ukrajině členství. Místo toho přinese na stříbrném tácku něco podobně lákavého, dostatečně složitého a naprosto nevymahatelného.

Klíčový je názor USA, a tam se kupodivu shodnou na odmítání členství Ukrajiny oba soupeřící tábory, jak kolem prezidenta Joe Bidena, tak kolem jeho potenciálního vyzyvatele Donalda Trumpa. Biden říká „teď ne“ a Trump „nikdy, byla by to vstupenka do 3. světové války“. Co když však za dva roky nebude u vesla ani jeden z nich?

Když se podíváme hlouběji do spektra dvou soupeřících stran v USA, je to pestřejší než hlasování, kdy ve sněmovně mají většinu vždy republikáni a Senát zase kontrolují Demokraté. Například ministryně financí Janet Yellenová, která je teď na návštěvě v Číně, je představitelkou progresívního křídla Demokratické strany, podobně jako senátor Sanders nebo senátorka Warrenová, nemluvě o mladé sněmovní bojůvce vedené Alexandrií Ocasiovou-Cortezovou (AOC). Je to frakce vlivná, ale malá.

Republikáni jsou většinově v trumpovské kategorii MAGA (Make America Great Again). Vlivné však je malé radikální křídlo Freedom Caucus, které dlouho blokovalo dohodu o navýšení dluhového stropu, a prosazují se rozptýlení sólističtí pravičáci, kteří nemíní zapadnout. Například Lindsay Graham důrazně požaduje členství Ukrajiny v NATO.

Ještě pestřejší je to v jednotlivých státech, jejichž guvernéři pravidelně zkoušejí štěstí v prezidentských primárkách a vidí příklad v Ronaldu Reaganovi, Jamesi Carterovi, Jamesi Clintonovi, Georgi Bushovi ml. a dalších, kteří se tak dostali až do Bílého domu. Prázdniny před volebním rokem jsou časem, kdy se nejintenzivněji budují kandidátky. Vyhrají ti, koho známe, nebo to vynese někoho, koho vůbec neznáme?

Poslední dva prezidenti jsou dokladem obrovského politického rizika, které v USA narůstá v důsledku rozporného systému, kdy základní nastavení blokují změnu, ale krátké volební termíny (parlamentní volby jsou každé dva roky) konflikty zintenzívňují, takže na cestě je obyčejně radikální změna. Někdy se udusí, jako teď Bidenem, a někdy ne. Nové technologie nás zahlcují takovým množstvím dat, že skoro znemožňují předpovědi.

Něco se však dá zvládnout i bez vlastnictví sociálních sítí, dolování velkých dat a umělé inteligence. Například pytel kokainu, který se údajně našel v Bílém domě, může být vnitřním pokusem části establishmentu, jak stařičkému prezidentovi naznačit, že by se měl raději věnovat vedení dívčí skautské skupiny nebo sepisování toho, co si ještě pamatuje, ale v příštích volbách už by měl ustoupit do pozadí. Jen tak by se dalo vysvětlit, že se neví, kdo to přinesl, když se při vstupu všichni pořád něčím prokazují, všude jsou kamery a ochranka je smetánkou ve svém oboru.

Že by si to tam donesl Hunter s drogovou minulostí sám, když má na krku kriminál, ze kterého se zatím vykroutil jen přiznáním a slibem, že už to víckrát neudělá? Ta hrozba kriminálem za rychlou jízdu a zatajení drogové minulosti před nákupem zbraně byla reálná a nevypadalo to, že tohle má táta „v paži“, jak se říkalo na vojně.

Donalda Trumpa zase dusí demokratická justice za daňové delikty, což u něj asi nebude problém, protože se chlubil, že neplatí (samozřejmě legálně, aspoň v jeho podání). Velká média se snaží zvýrazňovat osobu floridského guvernéra De Santise jako potenciálně lepšího kandidáta Republikánů než je Trump, i když průzkumy ukazují pravý opak. Pokud se však podaří Trumpa vytrvale dusit, je to lepší než odsoudit, protože pak už by nebylo co nekonečně natahovat. V tomhle máme doma hezký příklad s Andrejem Babišem. Zdá se, že jsme světovému dědictví nabídli něco víc, než okřídlený tunel. Je tu ještě okřídlenější Čapí hnízdo. Mohlo by se to definovat jako pevné uhnízdění v průseru.

Drobnůstkou, která by neměla zůstat přehlédnuta, je fakt, že americký systém umožňuje, aby prezident vládl i z kriminálu, pokud samozřejmě má v Kongresu dostatečnou většinu, která odrazí všechny pokusy o impeachment. Berme to jako obecný fakt, protože za daného stavu je těžké předpovědět, koho by se to zrovna týkalo. Smyčka se stahuje kolem obou staříků.

Údernou pěstí MAGA jsou televizní Fox News, deník New York Post a internetový server Breibart News. Kokain v Bílém domě nebo Hunterovy potíže s dopravní policií nejsou podstatou věci, jen ji zpestřují. Větší pozornost si zaslouží kombinace Hunterova působení v plynařských a investičních společnostech na Ukrajině a v Číně jako skrytého prostředníka otcova vlivu, a to v době, kdy Joe Biden byl viceprezidentem za Baracka Obamy. 

Na Ukrajině Hunter působil jako jeden z ředitelů ve společnosti Burisma. Založil ji bývalý ministr životního prostředí Mykola Zlochevskyj, který pak byl označen za korupčníka, když v Kyjevě nastoupila jiná formace s jinými vazbami. Hunter, který se předtím oborem nikdy nezabýval, dostával za členství v představenstvu Burismy milion dolarů ročně. Joe Biden tvrdí, že se o tom nikdy se synem nebavil. Jen jednou, když to Hunter krátce zmínil, táta řekl: „Snad víš, co děláš.“

Teď se však na veřejnosti objevují údajní přímí svědci toho, co se dělo. Jedním z nich je Mike McCormick, dlouholetý stenograf v úřadu prezidenta Baracka Obamy. Vzpomíná, jak krátce po Majdanu roku 2014 spolu s dalším dlouholetým spolupracovníkem viceprezidenta Bidena, nynějším prezidentovým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem, provázeli Joe Bidena na cestě na Ukrajinu. Mc Cormick byl u toho, když americký viceprezident ještě za letu do Kyjeva nechal informovat novinářský doprovod, že USA chtějí pomáhat budovat plynárenský průmysl Ukrajiny.

Tady jsou důležité časové údaje. V době zmíněného letu 21. dubna 2014 Hunter už pár dní působil ve zmíněné společnosti Burisma, která měla být hlavním hybatelem tohoto plynařského rozvoje Ukrajiny. Byl tam zapsán 18. dubna, ale nikdo o tom nevěděl. Nebyl uveden ani na webu společnosti. Tam se objevil až 12. května.

Dokonce se zdálo, že představitelé společnosti jsou z tohoto vlivného Amíka trochu nervózní. Tohle zjistil New York Post:

Čtyři dny předtím, než Sullivan informoval novináře, pokladník Burisma Vadim Požarskyj poslal email Hunterovu obchodnímu partnerovi Devonu Archerovi, který již byl v představenstvu, kde uznává, že Hunter Biden by mohl být jak aktivem, tak přítěží.

"Pokud jde o HB, věřím, že zde musíme dosáhnout rozumné rovnováhy. Plně si uvědomuji, že jeho role ... má dlouhodobou perspektivu, a s ohledem na politickou váhu /těchto/ našich ředitelů musíme jejich osobnost 'využívat' opatrně a strategicky. Uvědomuji si jejich zranitelnost," napsal Požarskyj.

"Proto laskavě navrhuji, abyste ho nyní, nebo poté, co jeho otec opustí naši zemi, umístili na naše webové stránky, ale nemusí chodit na táborová shromáždění," dodal. "A pak se po květnové schůzce dohodneme na společném plánu a podle toho budeme postupovat dál, ať už s mediální kampaní nebo bez ní, soustředíme se jen na neformální jednání s relevantními zainteresovanými stranami atd.

"V jistém smyslu nemůžeme 'skrývat' naše ředitele."

Požarskyj pokračoval: "Prosím, přemýšlejte o tom před zítřejším telefonátem, jsou to jen mé nápady, protože jsem ještě nemluvil s [majitelem Burismy] Nikolajem [Zlochevským]. (oba nyní cestujeme a nepoužíváme mobilní telefony pro takové rozhovory -))."

Joe Biden boosted Ukraine gas as Hunter took Burisma role (nypost.com)

Jméno Devona Archera se teď objeví v tisku častěji, protože tři výbory republikány ovládané Sněmovny reprezentantů se spojily ve vyšetřování rodiny Bidenů a jako prvního svědka si předvolávají právě Archera.


A teď se podívejme do Breibart News. Berme přitom do úvahy, že jsou zdrojem propagandy, aspoň podle Demokratů, podle kterých žádná z nových a nových obvinění Bidenů, která se tam rozmazávají, nejsou prokázána. Odpůrci Demokratů zase tvrdí, že nejsou prokázána hlavně proto, že to FBI nechce udělat nebo to aspoň zdržuje. Takže s jistotou zatím víme jen to, že je o čem psát. Avšak obrana FBI je proražena, na světlo se konečně dostávají dokumenty vyžádané na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Víme z toho jen to, co nám řeknou novináři. A tak se dozvídáme, že „zdroj obeznámený s dokumentem informátora FBI v červnu pro Breitbart News potvrdil, že Hunter a Joe Bidenovi "donutili" jednatele společnosti Burisma Mykolu Zlochevského, aby jim zaplatil úplatek ve výši 10 milionů dolarů. Reprezentantka Marjorie Taylor Greeneová (R-GA) navíc pro Breitbart News uvedla, že ze spisu informátora FBI vyplývá, že lukrativní pozice Huntera Bidena v představenstvu společnosti Burisma představovala měsíční splátky z celkového podílu 5 milionů dolarů, který mu náležel v rámci dohody s jeho otcem.

Podle senátora Chucka Grassleyho (R-IA) informátor FBI uvedl, že zakladatel společnosti Burisma Mykola Zlochevsky, který údajně platil Joe Bidenovi, si ponechal jako "pojistku" 17 zvukových záznamů svých rozhovorů s Bidenovými.

Hunter CC'd on Email to VP Joe Biden About Call with Ukrainian President (breitbart.com)

Věřit se nedá ničemu. Tak třeba v laptopu Huntera Bidena, který ponechal svému osudu v servisu, se údajně našly krátké zprávy z roku 2017 z vyjednávání s čínským finančníkem Henry Čao. Domáhá se jakéhosi plnění a píše:

„Sedím teď se svým otcem a rádi bychom věděli, proč ten závazek nebyl dodržen. Řekněte řediteli, že bych to rád vyřešil hned, než se mi to vymkne z ruky, a hned znamená dnes večer.“

https://www.dailysabah.com/opinion/columns/hunter-bidens-laptop-lets-lay-some-secrets-bare

Seděl Hunter opravdu se svým otcem, když vyjednával o čemsi, v čemž všichni vidí peníze, s čínským finančníkem? Joe Biden říká, že neseděl. Hunter nejprve prohlašoval prostřednictvím svých právníků, že jde o fake. Ale jsou zde dva kontroloři daňové správy, whistleblowers, kteří tvrdí, že ty zprávy v reálu viděli.

Počkejme si na vyšetřování, které se rozebíhá ve Sněmovně reprezentantů. Bude se hodně točit kolem zemního plynu, kterým se zabývala společnost Burisma. Někde na Wikipedii je mapa s rozložením ložisek plynu na Ukrajině, kterou jsem tady převzal přes Reddit.

Zachycuje výzkum od roku 2013, ale zásoby prý byly zpočátku značně nadsazené. Zejména u břidlicového plynu na Donbase (na mapě Yuzovsky Shale Gas Block). Ten umí Američané virtuózně těžit, zatímco Rusko údajně nemá potřebnou technologii. Nebo ji aspoň nemělo v té době. Takže ruský zájem o Donbas nelze spojovat s plynem, který mají jinde, hodně a podstatně dostupnější, napsala před rokem Krystyna Marcinek na blogu na stránkách RAND Corp. Najdete tam i bohatě podrobností.

https://www.rand.org/blog/2022/04/russia-does-not-seem-to-be-after-ukraines-gas-reserves.html

Zájem o břidlici mohli mít jen ti, kdo by si s ní dokázali poradit. Mrzutost je, že je pod hustě obydleným územím, ale to teď válka trochu řeší. Jak vidno, problémů kolem Bidenů a Ukrajiny je mnoho, ale do některých je lépe vidět.

Zbyněk Fiala

vasevec.info




Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 61%
transparent.gif transparent.gif
Ne 20%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 19%
transparent.gif transparent.gif