Svátek má: Viktor

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Podstatné problémy tato vláda odsunuje

Hádky mezi koaličními stranami, hádky o pravomoci prezidenta, hádky o EET a tak dále. Současná vládní koalice se dostala do stavu, kdy převládá vzájemné osočování a hádky, ale mnohá řešení problémů jim jaksi unikají.

Pro trvale udržitelný rozvoj naší společnosti je opravdu důležité, aby prosperovaly mladé páry a neměly strach ze založení rodiny a narození dětí. Tím nijak nepomíjím potřeby seniorů, ale kdo bude vytvářet hodnoty a finanční prostředky, aby mohl fungovat kupříkladu právě náš důchodový systém, když mladí ve většině případů zůstávají sami? Otřepaná fráze, že rodina je základ státu, platí i dnes. Jenže problémem je, že dnes se mladí lidé nijak zvlášť nehrnou do zakládání rodin a mají oprávněný strach přivést na svět děti, protože mnohdy nevěří, že to pro ně bude ekonomicky únosné.

Když to takhle ale půjde stále dál, tak přeci nemůže naše společnost přežít. Proto je tento problém skutečně velká výzva těchto let. Existuje jistě mnoho nástrojů, které mohou mladým pomoci. Startovací byty pro mladé páry jsou určitě důležitým prvkem. Bydlení je základ. Tento stát by měl sám přijít s koncepcí výstavby státních bytů. Motivaci k vlastním dětem je možné jednak podpořit sociální politikou, ale i silnějším daňovým či odvodovým zvýhodněním. Podobně také i podmínkami pro budoucí důchodový věk. Předně je teda potřeba si říct, že toto je nutná priorita a veřejné téma číslo jedna.

Tato vláda bohužel žádné větší ambice do konce volebního období v tomto směru nemá.

Miloslava Vostrá