Zdeněk Ertl: Povinná vojenská, nebo národní služba?

KOMENTÁŘ

My „zkušenější“ si ještě pamatujeme, co to byla povinná vojenská služba, někteří z nás ji také odsloužili, mladá generace buď vůbec tento termín nezná, nebo jen z vyprávění. A pojem povinná národní služba pravděpodobně neříká nic nikomu.

20. října 2023 - 07:00

Proto se chci dnes zaměřit právě na národní službu, která ale s tou vojenskou, byť ne přímo, souvisí, takže i ona si zaslouží pár slov. 

  • V roce 1649, za vlády Ferdinanda III., vznikla v českých zemích první stálá armáda, jako součást armády rakouské. Vojáci do ní vstupovali dobrovolně, ale verbířům se upisovali na doživotí. Když se neválčilo, mohli čerpat dlouhou dovolenou.
  • V roce 1781 zavedl císař Josef II. povinnou vojenskou službu pro nejchudší vrstvy, šlechty, duchovních a inteligence se povinnost netýkala. Verbování nahradily odvody (často násilné).
  • V roce 1802 nastal konec doživotní služby, vojenská povinnost byla zkrácena u pěchoty na 10, u jezdectva na 12 a u dělostřelectva na 14 let. Nedlouho potom, v roce 1845, byla služba pro všechny druhy vojska zkrácena na 8 roků.
  • Od zavedení branného zákona v roce 1868 se vojenská služba týkala většiny mužské populace a byla zkrácena na 3, jen u námořnictva na 4 roky.
  • Branný zákon přijatý v roce 1920 stanovil povinnost služby na 14 měsíců, ta byla ale vzhledem k tehdejší mezinárodní situaci prodloužena v roce 1933 na 2 roky.  
  • V období 1949 až 1990 platila dvouletá vojenská povinnost. Od roku 1990 se délka povinné vojenské služby postupně stále snižovala, až byla na konci roku 2004 zrušena úplně. Od roku 2005 je naše armáda plně profesionální, branná povinnost sice zrušena nebyla, ale byla by vyžadována pouze při ohrožení republiky nebo za válečného stavu.



Když jsme v letošním červnu ve spolupráci se Střediskem analýz a empirických výzkumů Sanep realizovali průzkum na téma Bezpečnost, branná výchova a reakce na krizové situace, zeptali jsme se reprezentativního, sociálně i demograficky vyváženého vzorku našich obyvatel, zda by podle nich měla být u nás znovu zavedena povinná vojenská služba. Téměř přesná polovina dotazovaných se rozhodla pro možnosti ano (22,4 %) a spíše ano (27,2 %). Proti se vyslovila menší polovina, (ne 26,9 % a spíše ne 16,6 %), jelikož 7,9 % občanů zvolilo odpověď nevím.  

Názor našich občanů nás zajímal mimo jiné také proto, že v posledních letech vnímáme podstav profesionálních vojáků oproti plánům a potřebám státu. Každým rokem se totiž zvyšuje rozdíl mezi rozpočtovaným a skutečným počtem členů armády. Zájemců o kariéru profesionálního vojáka prostě postupně ubývá, a to dnes nechci komentovat fakt, že mnozí ze zmenšujícího se počtu adeptů nedokáží splnit vstupní požadavky.

Pojďme ale už k hlavnímu tématu. Nedávno mě v americkém deníku The Hill zaujal článek Stevena Cohena s titulkem Američané podporují povinnou národní službu, jehož obsah vám stručně přetlumočím. V USA existuje návrh na zavedení povinné národní služby a v posledních pěti letech uskutečnila renomovaná a nestranná agentura rozsáhlý průzkum, který zjistil, že více než dvě třetiny Američanů by navržený program povinné národní služby podpořili.


Abyste mohli pochopit, o čem je řeč, předkládám základní parametry amerického návrhu národní služby (NS):
  • NS by byla povinná pro všechny občany i trvalé rezidenty (držitele „zelených karet“), muži i ženy by ji museli vykonat mezi 18. – 22. rokem života, mohli by dle uvážení volit z pěti možných termínů zahájení (vždy v den narozenin).  
  • NS by trvala 18 měsíců.
  • Vykonavatelům NS by bylo zdarma poskytnuto ubytování, strava a příspěvek na obživu. Po absolvování by všichni absolventi obdrželi odměnu ve výši 10 tis. dolarů. Kdo by v rámci NS své povinnosti nesplnil, neměl
  • NS by bylo možné vykonávat v těchto oblastech – zdravotnictví, životní prostředí, opravy infrastruktury, programy dětského vzdělávání, péče o seniory a vojenská služba.

Jsem dost starý na to, abych nekriticky a bez rozvážení přijímal cokoli zvenčí, ať už z „východu“, „západu“, „jihu“ nebo „severu“, ale v tomto případě je můj první dojem z amerického návrhu národní služby velmi dobrý. Nevím sice, zda hlavním záměrem tohoto návrhu bylo zastavit trend razantního propadu zájmu mladých Američanů o službu v armádě (není to jen u nás…), ale ať tak či tak, zajímavost návrhu to nesnižuje.


V dnešním globalizovaném a zároveň silně diferenciovaném světě se už pomalu stává pravidlem, že se občané jednoho státu nedokáží většinově domluvit, jsou až antagonisticky rozděleni do několika segmentovaných skupin, nejčastěji na dvě poloviny. O to více překvapivé, ale zároveň povzbudivé je zjištění průzkumu o většinové shodě příslušníků všech dotazovaných skupin.

Myšlenku zavedení povinné národní služby v USA podpořilo 75 % mladých lidí ve věku 18 – 24 let, tedy ti, kterých by se zavedení NS nejvíce týkalo. Ve věkové skupině 25 – 37 let získal návrh dokonce ještě větší podporu, a to 80 %. Ale pro návrh jsou i starší dospělí, návrh podpořilo 62 % lidí ve věku 38 až 44 let, což je největší skupina rodičů potenciálních frekventantů NS, a 56 % Američanů ve věku 55 až 64 let je také pro realizaci návrhu NS. Suma sumárum, žádná demografická skupina nevyjádřila většinový nesouhlas.

Samozřejmě mě napadlo, jak by asi mohla probíhat realizace podobného návrhu v České republice. Jistě, jednoduše by to nešlo, vedle důkladných analýz ze všech sfér života by nezbytným předpokladem musela být odvaha politiků, ale ať o tom přemýšlím zprava nebo zleva, ve všech možných i nemožných souvislostech atd., pozitivní dopady vždy vítězí nad těmi negativními.  

Harmonizoval by se vztah mezi občanem a státem, lidé by časem znovu pochopili, že strany „má dáti“ a „dal“ by měly být v přibližné rovnováze, že nelze jen ze společného brát, ale že, chci-li brát, musím do společného také něco dát. Lidé by získávali podobné zážitky a zkušenosti, což by mohlo přispět k většímu propojení různých skupin občanů. Ze zavedení NS by mohli mít užitek nejen jednotlivci, ale celé společenství. A koneckonců by to mohlo přispět i ke zvýšení zájmu o službu v armádě. Budou-li mladí lidé vědět, že nějakou obecně prospěšnou službu budou muset stejně vykonat, možná by opět začali více volit tu vojenskou.

Ve výčtu dlouhé řady předností návrhu národní služby bych mohl ještě dlouho pokračovat, rád vás však nechám, abyste se nad tím zamysleli sami. Já bych ale rozhodně z otázky v nadpisu volil tu národní.

Neměli bychom být všichni jaksi povinni přispívat k obecnému DOBRU? Co vy na to?

P.S: není ostudou nebýt vždy originální a nechat se inspirovat něčím prospěšným, i když jsem to nevymyslel já…

Zdeněk Ertl





Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif