Svátek má: Libuše|Amálie

Komentáře

Předčasné volby – šance pro rodinu?

Předčasné parlamentní volby budou mít vliv nejen na ekonomiku naší země. Složení Poslanecké sněmovny ovlivní například i rodinnou politiku.


Ta je, bohužel, spíše na okraji zájmu politických stran, přesto se bytostně dotýká prakticky každého z nás.

V období vlády ODS, TOP 09 a VV (později LIDEM) došlo sice k mírnému poklesu rozvodovosti, z 50 % na 45 %, přesto zůstává toto číslo stále velmi vysoké. Podpora funkčních rodin byla ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí (TOP 09) spíše omezována. Pro řešení situace rozpadlých rodin byl sice poslancem Staňkem (ODS) učiněn pokus symbolicky podpořit zachování péče obou rodičů, ten však ztroskotal na nesouhlasu většiny poslanců ČSSD a KSČM a značné části TOP 09.

Opravdu silná prorodinná politika bohužel není doménou žádné ze stávajících velkých stran. I KDU-ČSL lavíruje v otázce zachování péče obou rodičů v případě rozpadu rodiny. V některých stranách se naopak prosazují feministické tendence rozkládající rodinné vazby. Uvítali bychom proto, kdyby se ochrana rodinných vazeb stala jedním z důležitých politických témat, bez ohledu na pravolevé rozdělení.

Jistou naději v tomto směru vzbuzuje nově vznikající uskupení kolem bývalého prezidenta Václava Klause. Jeho iniciátorkám ze strany Suverenita, Janě Bobošíkové a Janě Volfové, jsou tyto otázky dlouhodobě velmi blízké. Také Michal Semín (sám otec devíti dětí) je velkým zastáncem rodinných hodnot. Zatím však není zřejmé, kdo všechno a jakým směrem bude tento nový politický subjekt profilovat.

Věřme však, že ochrana rodinných vazeb se stane významnějším tématem pro více stran. Přimět k tomu politiky mohou i sami občané svým zájmem. Postoje politických stran k rodinné problematice budeme nadále velmi aktivně monitorovat.

Aleš Hodina