Svátek má: Jitka

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Premiérské dilema: Summit EU nebo sjezd?

Veřejný prostor se začíná plnit informacemi, které jsou pro nás v mnoha případech velmi překvapující.

Premiér například nezvládne účast na jednání EU v Bruselu. Musí totiž odjet do Brna na dvoudenní volební sněm ČSSD. Že kroutíme udiveně hlavou? Patrně si pánové v Lidovém domě neuvědomili dlouhodobě plánovaný summit EU. Takže místo zastání se našich zájmů v rámci Evropy se bude snažit, aby se stal opět předsedou strany. Jistě to nebude mít lehké, oponenti pomalu vystrkují růžky a zajímat je bude nejen úbytek členů ČSSD a důvod jejich odchodu, ale také, proč se tato „mocná“ strana ocitla ve ztrátě 51 milionů. Je to poněkud větší suma, než před časem sami deklarovali.

Ze soc. dem. odcházejí mladí i lidé středního věku. Možná by nebylo na škodu, kdyby se tato kdysi levicová strana zamyslela nad tím, kam se dnes orientují její kroky. Rozhodně již nelze hovořit o straně zastávající se potřeb občanů. Ani výběr americké agentury nesvědčí příliš o tom, že spoléhá na domácí odborníky. Na internetu jsme zaznamenali i hrubší premiérovy výrazy. Pokud to má znamenat přiblížení se lidem, hluboce se mýlí. Za svého nepřítele si evidentně vybral hnutí ANO. Poměrně razantní vzájemné útoky nedávají nikomu z nás jistotu, že vláda pracuje ve prospěch České republiky a jejích občanů.

Sobotka rád prezentuje zaměření strany na mladé lidi, jenže se mu nedaří a mladí ze strany odcházejí. Dnes jich má necelých osm procent. A tak doby, kdy tato strana byla opravdu silná, a čísla hovořila o více jak 24 000 členů, jsou dávno pryč. Dnešek znamená úbytek téměř 4 000 lidí, kteří se rozhodli odejít. Sobotkou proklamované církevní restituce, které byly hlavním argumentem ČSSD v minulé parlamentní kampani, se už také vůbec neřeší. Stejně tak se vyhýbá odpovědím v rámci problematiky OKD. Takže v podzimních parlamentních volbách můžeme velmi diskutovat o tom, kam zmizela levicová politika ČSSD.

 Miloslava Vostrá