František Šimeček: Přežili jsme Havla, přežijem i Pavla

KOMENTÁŘ

Tak už to máme konečně za sebou, někteří jsou spokojení, někteří ne. Bylo to dlouhé, náročné, vybičované. Teď by bylo načase se věnovat zase věcem vážným.

31. ledna 2023 - 07:00
Generála Pavla zvolila většina lidí, i když patrně značné procento z nich, ani pořádně nevěděli co volí. Vybírali "marketingový produkt", nechtěli Babiše a výběr kandidátů, které bylo možno volit byl prostě takový, jaký byl. To byly asi hlavní důvody zvolení  Pavla. Ten přibližně za měsíc vystřídá na hradě dosavadního prezidenta Zemana. Ten popravdě, kdyby si odpustil poslední dva roky prezidentování a včas odstoupil, udělal by lépe pro sebe i svoje příznivce, možná už spíše bývalé příznivce. Takže spousta lidí nástup nového prezidenta uvítá s jásotem, mnozí z nich především proto, že skončí Zeman, řada dalších pak bude ráda, že bude zas na chvíli pokoj a najde se i mnoho těch, kteří u toho budou skřípak zuby, ale budou to muset vzít jako realitu.
    


Podívejme se na to trošku z širšího hlediska a zamysleme se, co nás čeká nového. Srovnávat Pavla s jeho předchůdci Zemanem, či Klausem asi ani nejde. Každý z nich měl svoje příznivce i odpůrce, ale oba měli značné politické zkušenosti, všeobecný přehled, rozuměli ekonomice i fungování státu. Generála Pavla by šlo spíše srovnávat s Havlem. Oba se do politiky dostali rovnou na nejvyšší post, oba byli zavázání zahraničním podporovatelům a silám, oba rádi hezky mluvili, ale ne vždy svoje slova plnili, oba bezvýhradně sloužili EU a NATO. Zásadních rozdílů je tedy minimum. Snad největší je ten, že Havel byl disident a bojovník proti komunismu odjakživa, ale po revoluci se s nimi usmířil, Pavel naopak byl kovaným komunistou, ale po revoluci se stal zarytým odpůrcem komunismu. Za Havla byly moc a síly ve státě rozděleny mezi více "mocenskými centry", dnes vznikne jednotná fronta. Nikoliv národní, ale protinárodní. Musí tedy existovat co nejsilnější tlak a opozice zespoda, která snad dokáže alespoň trochu brzdit, nebo zabránit nejostřejším projevům této kliky. A to by měla být záležitost nás všech. Jen tak se snad podaří přežít toto období a doufat, že kyvadlo se zase zhoupne zpět. A snažit se pro to i něco udělat. Pracovat na tom průběžně a nečekat zase až na předvolební období.
   
Zkusme se ale na věc podívat alespoň i trochu optimisticky. První projevy pana Pavla po zvolení by mohly vzbuzovat hodně nadějí, slova byla státnická, snad i moudrá. Pokud by to o čem hovořil dodržel jen z jedné čtvrtiny, nemusela by to být až taková tragedie. A pořád snad ještě někde spí blaničtí rytíři, kteří se mohou probudit.

František Šimeček


Anketa

Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?