Jiří Svoboda: Proč premiér veřejnosti tají exekuční výměr ve výši 13 miliard vůči ČR?

KOMENTÁŘ

V jiných otázkách tak výmluvný premiér chvílemi slibující výraznou valorizaci důchodů, jindy výraznou daňovou progresi, posléze zásadní obrat k radikální levicové politice ČSSD, tu v demisi, pak v ne-demisi, ...

29. května 2017 - 07:00
....ztratil výmluvnost v otázce obstavení veškerých účtů České republiky z rozhodnutí lucemburského odvolacího soudu a to až do výše pohledávky ve výši cca 13 miliard Kč.

Není snad povinností premiéra seznámit české důchodce, učitele, zdravotníky a vůbec celou českou veřejnost, zda je informace, zveřejněná m.j. na serveru http://hlidacipes.org/, pravdivá?! Není snad povinností předsedy vlády (denně se v médiích k něčemu vyjadřujícímu) buď veřejnost uklidnit informací, že zpráva o exekuci na účty ČR ve všech bankách v Lucemburku je nepravdivá, či veřejnost naopak zneklidnit zprávou, že ČR 13 miliard Kč. sice podle rozhodnutí odvolacího soudu v Lucemburku dluží, avšak dluh nehodlá splácet (třeba podle modelu nesplácení pravomocně přisouzené povinnosti ČSSD ve výši 300 mil. Kč. vůči advokátovi Altnerovi)?!

Je pravda, jak píše Jan Urban ve zmíněném článku, že: „Dnešní premiér Bohuslav Sobotka už v roce 2004 (!) jako ministr financí velmi dobře věděl, že spor s Diag Human je po právní stránce prohraný. Namísto rychlého ukončení sporu a omezení škody pro stát při emisi státních dluhopisů v letech 2004 až 2007 jenom v tichosti vyčlenil – a mezinárodním finančním institucím povinně nahlásil – vytvoření rizikové rezervy ve výši deset a půl miliardy korun…“?

Je či není pravda, že: „Při denním úroku jeden a čtvrt milionu korun na dluhu (…) úmyslné zdržování stálo jenom za třináct uplynulých let na zbytečných úrocích více než pět miliard korun. Nese za to někdo zodpovědnost? Nebo se to jenom tak nějak stalo?“

Je, či není pravda, že: „Pavel Blažek (ODS, pozdější ministr spravedlnosti a předseda parlamentní vyšetřovací komise k reformě policie) získal za právní zastupování státu ve sporu a zpracování nepravdivého znaleckého posudku celkem víc než osm milionů korun…“?!

Je, či není pravda, že: „…ministryně Marie Součkové (ČSSD) (…) svému soukromému právníkovi, kterého na kauzu najala, nechala vyplatit deset milionů korun (…). Hned nato začal s její podporou tvrdit, že spor s Diag Human dokonce vyhrál, a požadoval zaplacení dalších sto sedmdesáti milionů odměny…“?!

Je, či není pravda, že: „…Bohuslav Sobotka uprostřed vládní krize raději odjel vyjednávat do Lucemburska. Marně….“?!

Jan Urban v uvedeném článku dále píše: „Pro starou gardu ČSSD a ODS ztráta kontroly nad tímto citlivým sporem znamená před volbami nejvyšší politické riziko. A především proto musí být Andrej Babiš politicky zlikvidován – tady a teď. Představa, že by hnutí ANO po vyhraných volbách dovolilo policii a státnímu zastupitelství zabývat se desítkami přinejmenším nedbalostních trestných činů, či případů podvodů a korupce, spojených s touto kauzou, musí především v ČSSD a ODS nahánět hrůzu…“!


Má Jan Urban pravdu a celá vládní krize je především divadlem pro veřejnost, které má zakrýt malér spřízněných stran ČSSD a ODS ve výši 13 miliard Kč s bonusem desítek milionů, vyplacených kamarádům právníkům tu ČSSD, tu ODS?

Na faktech nic nemění, že se Jan Urban angažuje ve sporu dlouhodobě na straně Diag Human – buď jsou fakta pravdivá, nebo nejsou. O morální integritě Jana Urbana nemám pochyb:

„Jan Urban, český novinář, pedagog, disident komunistického režimu, signatář Charty 77, spoluzakladatel, lídr a mluvčí Občanského fóra…“  [zdroj: Wikipédie].

Chce snad pan premiér Bohuslav Sobotka třinácti miliardovou sekeru ve státním rozpočtu, kterou bychom případně museli uhradit z daní, zatajit před veřejností? Obává se snad, že by se veřejnost mohla začít zajímat o osobní odpovědnost aktérů z řad ČSSD, či ODS?

Nejsou-li informace Jana Urbana pravdivé, mělo by být povinností premiéra je vyvrátit.

A konečně:
Zabývá se policie ČR, státní zastupitelství a Poslanecká sněmovna korupčními případy tak velkého rozsahu z minulosti? Zabývá se Poslanecká sněmovna, která se v poslední době přeměnila (v rozporu s dělbou moci, která charakterizuje demokracii) v orgán suplující policii, státní zastupitelství i soudy, korupčním skandálem ROP Severozápad, v němž jsou rukou společnou a nerozdílnou angažováni funkcionáři ČSSD i ODS?


Jiří Svoboda


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 13%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 47%
transparent.gif transparent.gif