Jan Campbell: Ruský knockout v OSN a první kolo boje USA - Čína

KOMENTÁŘ

Knockout, zkráceně K. O., je způsob předčasného ukončení utkání v různých druzích sportu.

10. dubna 2018 - 07:00
Termín se používá také v přeneseném významu jako rozhodující, definitivní úder. V daném případě mám na mysli úder ve formě argumentace zástupce RF v RB OSN a reakce zástupce UK a spojenců ve věci Skripal - 8224 RB OSN.

Vasilij Andrejevič Něbenzja dal rozhodující úder formou citátu z episody Soud nad Valetem, z díla Alice v říši divů, anglického autora, logika a profesora matematiky Lewis Carrolla (vlastním jménem Lutwidge Dodgson, 1832-1898). Úder byl tak silný, že zástupce UK v RB OSN se zmohla pouze na magii čísel, které nelze nikdy prověřit: Více než 250 detektivů a specialistů vyšetřují záležitost. Prohlédli záznamy kamer v obsahu 5 tisíc hodin, prostudovali 1300 věcných důkazů a vyslechli 500 svědků. Výsledek: Žádný z účastníků zasedání RB se nedivil, neomdlel, kromě spojenců UK. Ti, jako by byli hypnotizováni, reagovali podporou ve formě jednoduchých vět ze dvou až pěti slov. Co bude následovat po tomto zasedání, není podstatné pro hodnocení pravdivosti obviňování, protože dnes jsme již u gelu-novíčok.

Tím se potvrdil hlavní cíl akce, nepodařené (ve smyslu dlouhodobého působení), ale současně podařené (ve smyslu krátkodobého působení), mnou od samého začátku označené (a zveřejněné 14.3 a 28.3) jako společná akce britských a amerických bezpečnostních služeb. Dnes pouze doplňuji tři věci:
  1. Operace Skripal prověřila odhodlanost členů NATO a slouhů USA zaujmout politicko – vojenskou pozici USA – UK v rozvíjejícím se boji proti Ruské federaci a platit za dobrodružství USA na dlouhá léta.
  2. Premiérka May a ministr zahraničí Johnson, britskou elitou použité loutky neschopné samostatně jednat, myslet a omluvit se (v kontextu historie britských elit a jejich vztahu ke svým poddaným a cizincům), půjdou dříve než později do archivu. Možná i před podpisem smlouvy o brexitu.
  3. Prezident Putin má jedinečnou možnost nechat jednat MZV RF o uzavření všech GK a velvyslanectví RF v EU, Kanadě a jinde, po té nabídnout Bruselu jmenovat jedno město v EU, kde by RF byla případně ochotna zřídit jediné zastupitelství RF v celé EU s okénky pro příjem přání a stížností jednotlivých států v pozdních večerních hodinách.

    Kreml by mohl čekat až v bezpečném azylu v jednom ze států Five Eyes Skripal a jeho dcera umřou, oficiálně samozřejmě přirozenou smrtí, nebo se utopí během koupání, a dojde případně k pokračování operace Skripal, protože budou potíže s přemístěním mrtvol(y). Mezitím bude mít prezident Putin možnost mlčet a tímto způsobem bude moci vzít znejistěným pokrytcům zbytek větru z plachet. V české kotlině bude pan Babiš pokračovat v kopání rodinného hrobu, kam se pravděpodobně vejde i ANO. Piráti & Co, po osvětě a zveřejnění objektivních následků IT, UI a podobných vymožeností na společnost jejich věku, by se měli připravovat na vlastní pohřeb. Ten jim již obstarává Zuckerberg & Co. Ruštinu znající se mezitím mohou pobavit epizodou z Alice v říši snů.
«Белый Кролик поспешно вскочил со своего места. — С позволения Вашего Величества, — сказал он, — тут есть еще улики. Только что был найден один документ. — А что в нём? — спросила Королева. — Я его ещё не читал, — ответил Белый Кролик, — но, по–моему, это письмо от обвиняемого… кому–то… — Конечно, кому–то, — сказал Король. — Вряд ли он писал письмо никому. Такое обычно не делается. — Кому оно адресовано? — спросил кто–то из присяжных. — Никому, — ответил Белый Кролик. — Во всяком случае, на обороте ничего не написано. — Почерк обвиняемого? — спросил другой присяжный. — Нет, — отвечал Белый Кролик. — И это всего подозрительней. (Присяжные растерялись.) — Значит, подделал почерк, — заметил Король. (Присяжные просветлели.) — С позволения Вашего Величества, — сказал Валет, — я этого письма не писал, и они этого не докажут. Там нет подписи. — Тем хуже, — сказал Король. — Значит, ты что–то дурное задумал, а не то подписался бы, как все честные люди. Все зааплодировали: впервые за весь день Король сказал что–то действительно умное. — Это очень важная улика, — проговорил Король, потирая руки. — Все, что мы сегодня слышали, по сравнению с ней бледнеет. А теперь пусть присяжные решают, виновен он или нет. — Нет! — сказала Королева. — Пусть выносят приговор! А виновен он или нет — потом разберемся!»

První kolo boje na obchodním poli mezi USA a ČLR podle mého vyhrává ČLR, i když se to z oficiálních zpráv západních medií nemusí tak jevit. První reakce vlády ČLR a článek editora vládního média ve své podstatě potvrzují platnost obsahu věty anglického novelisty L. P. Hartley (1895 – 1972): Minulost je cizí země, ve které platí jiná pravidla. V době kdy pracuji na příspěvku, mají v Rusku i v ČLR svátek. V Rusku jsou to Velikonoce, v ČLR je to Qingming, někdy zvaný také Tomb Sweeping Festival. Tradičně    清明節 zjednodušeně 清明节, literární význam festivalu je spojen s čistotou, světlem, vzpomínkou na mrtvé. Svátek, starý více než 2.500 let, je od roku 2008 v ČLR státním svátkem. Během oslav se spotřebuje mnoho zelených knedlíčků vyrobených z glutinované rýže a ječmenové trávy.

Jsem přesvědčen, že čínští úředníci nesoucí odpovědnost za vztahy ČLR s USA budou během svátku jednou nohou na oslavách, druhou v kanceláři. Prezident Trump svým čtvrtečním příkazem spojeným se zvýšením tarifů na čínské zboží si pravděpodobně neuvědomuje, co začal. Připomínám, že v roce 2017 export ČLR do USA dosáhl cca 130 bilionů USD. Připomínám současně, že ČLR se zatím nezaměřila na činnost a hodnocení ziskovosti společností GM, Apple a jim podobných, působících v ČLR. Jejich výnosy jsou totiž v obchodní bilanci vedeny jako American revenue. Zatím se ČLR rozhodla pro jednání v rámci SOO (WTO). To mělo za výsledek označení WTO prezidentem Trump jako unfair WTO.


Moje hodnocení dovoluje předpovědět zklamání těch, kteří si myslí, že ČLR ustoupí ze své cesty vedoucí ke splnění plánu Made in China 2025. Analog platí i pro OBOR, včetně projektu 16 plus 1. Z hodnocení vyplývá růst analogického obviňování a podezřívání ČLR ze strany USA a EU a jejich slouhů, jako je tomu v případě operace Skripal. Nu, ČLR není současná RF. Bude jednak jinak, jak se na asijskou společnost sluší. Dostaneme to, co si zasloužíme.


O tom se budeme moci přesvědčit již během týdne. Prezident Si Ťin-pching bude mít referát na Boao Forum, čínské verzi Davoského fóra. Fórum se bude konat na ostrově Hainan v čest 40. výročí programu Reform & Opening’ policy. Si pravděpodobně sdělí světu o nových reformách, především ve finanční  oblasti.  Uslyšíme znovu potvrzení o tom, že ČLR je odpovědným partnerem dodržujícím pravidla hry, a garantem globálního obchodního systému, dovolujícímu rozvoj všem účastníkům, kteří jsou a budou schopni vést dialog, nebudou jednat formou vydírání, vyhrožování, a obviňování bez důkazů. V kontextu a ve spojení operace Skripal - Boao Forum se tím objeví na horizontu další nebezpečí pro USA a EU:  Více a více států budou naslouchat, jednat a spolupracovat s ČLR. Na druhé straně máme již výzvu ČLR k EU. Tu přednesl vedoucí čínské mise v EU, pan Čang Ming: Podpořit ČLR v postoji proti ochranářství USA a pomoci prosadit mezinárodní obchodní řád.

V Moskvě se nechal podobně slyšet ministr zahraničí Wang Yi: The recent move by the United States has violated the rules of the World Trade Organization (WTO), which posed a threat to the foundation of the global trade system and will certainly impact the normal development of the world trade and economy. S ohledem na skutečnost, že ministr byl v Moskvě také ve funkci zvláštního vyslance prezidenta Si, mohu si představit, že národní a evropští dobrodruzi s mocí na rok či dva mohou nadělat svým občanům problémy na desetiletí.

Aby toho nebylo málo, prezident Si vyslal do Moskvy i ministra obrany ČLR, generála Wei Fenghe. Ten má upevnit strategickou spolupráci s RF. Ke koncentraci výroků obou čínských ministrů během návštěvy pomohla nedávná požární katastrofa v sibiřském Kemerovo. Ta byla důvodem k přenesení návštěvy. Ministr obrany Wei sdělil ministru obrany Šojgu co chce ČLR nechat vědět USA: let the Americans know about the close ties between the armed forces of China and Russia. Tato jedna věta stačí k rozpoznání hodnocení ČLR operace Skripal v kontextu novodobé formy studené války mezi USA a RF a začínající obchodní, později další studené války mezi USA a ČLR. V tomto kontextu se mj. nachází i vztah USA – Japonsko, v neposlední řadě i TPP, Trans-Pacific Partnership, a nevyloučení japonské oceli z nových tarifů USA.

Prezident Trump je přesvědčen, že Japonsko mělo neférové výhody ze vztahu s USA během celých desetiletí. Proto se objevil na programu dne představitelný paradox: USA a Japonsko jsou přesvědčeny o nebezpečí vyplývajícího z ambicí ČLR. Na druhé straně Japonsko se chce postavit proti ČLR formou mezinárodní spolupráce a partnerství, zatímco USA se rozhodly jít do boje s ČLR sami.


Pro přátelé a fanoušky obnovitelných zdrojů, hledající spolupráci s ČLR uvádím krátce, že ČLR je podle oficiální zprávy a statistiky UNEP (United Nations Environment Programme) v tomto sektoru největším investorem na světě. Celkové světové investice do obnovitelných zdrojů se zvýšily o 2% v roce 2017 a dosáhly 279,8 bilionů USD. Podíl samotné ČLR dosáhl 45% světových investic, což představuje doplnění ve výši 53 gigawatt solární energie.  Níže uvedené grafické zobrazení je pro informaci a bylo převzato z Global Trends in Renewable Energy Investment 2018, UNEP a Bloomberg New Energy Finance.
 
Z uvedeného vyplývá, že každé ne stoprocentní přesvědčení politiků se musí interpretovat jako slabost. To platí i pro případ, že politik vynáší na světlo světa informace ze světa bezpečnostních a tajných služeb. Ty nechají vždy a za všech okolností něco ve stínu, nebo ve tmě svých archivů. Je tomu proto, že bezpečnostní a tajné služby musí pracovat čestně a být schopné přiznat chyby, nebo že jsou věci, které nelze dokázat. Současní politici nepatří do této kategorie. Tvoří společnost s ručením omezeným. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?