Jiří Kouda: Šílení a debilní

KOMENTÁŘ

Tvrzení některých členů ODS na adresu jejich vládního a ideového souputníka TOP 09 by mohl v některých slabších jedincích vyvolat dojem, že strana konzervativce Petra Nečase je vlastně jakýsi vlastenecký hybrid mezi sociálními a neoliberálními programy.

12. září 2012 - 07:00
To je samozřejmě nesmysl. Nicméně v člověku hrklo, když narazil na větu europoslance Iva Strejčka v ParlamentníchListech.cz: „Ne TOP 09 bude zvažovat setrvání s námi ve vládě, to ODS už dávno neměla být ve vládě s TOP 09 kvůli šílené hospodářské, sociální, daňové, církevně-restituční i europatolízalské politice ministrů TOP 09.“

Co vlastně ODS navrhovala a v čem se shodla s Kalouskovou (prý také Schwarzenbergovou) TOP 09, a také se zdegenerovanou podobou podnikatelského projektu, bleskově nahrazenou nikým nevoleným loajálním přívěškem, k nerozeznání od obou pravicových stran,  při uchopení vládní moci?

Nu prakticky ve všem. A navazovala tak na politiku Topolánkovy vlády bankéřů, ratingových společností a finančních spekulantů v ostrém protikladu k zájmům středních a chudším vrstev obyvatel. Šílenou hospodářskou, sociální, daňovou, církevně-restituční politiku opepřil  Toskánskem příliš opálený Topolánek výrokem, že to – míněno životní úroveň  „středňáci“ mají již vybrané a nyní musí platit. A také že platí. Poslanci jako Petr Tluchoř, Radim Fiala, Jan Florián, Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Tomáš Úlehla tehdá neřekli ani popel. A také ani následné dva roky, ovšem jen do té doby, dokud nebyli poněkud odstaveni (Doktor a Fuksa), nebo se neocitli pod nebezpečným tlakem ve spojení s IZIPem a dokud se jim nedostalo podpory hradního pána.

Nic není v nesouladu s programem občanských demokratů, snad kromě rychlého zvyšování daní. To ovšem pravda napůl, hlavně se měly zvyšovat nepřímé daně (DPH) oproti přímým. Pravda, směšné sedmiprocentní zdanění platů nad sto tisíc v tzv. konsolidačním balíčku, může být to nejdráždivější. A „europatolízalství“? O tom by mohli europoslanci jako Strejček či Fajmon hodně dlouho povídat. Zvláště, když nedávná statistika prokázala, že vláda a její zástupci v EU přes deklarovaný euroskepticismus pro české občany patří k nejloajálnějším k politice Unie.

Takže by ODS neškrtala, neprudila by se školným na vysokých školách, nechtěla by prosadit církevní šílenství, neřezala by do slabších, nekrátila sociální dávky a nezaváděla by nucené práce pro nezaměstnané? Nezvyšovala by DPH (kde byli oni rebelové, když ji vláda s premiérem ODS zvedla na trojnásobek u snížené sazby?)? Trpí po nějaké době „ekonomickou debilitou“, kterak se mile vyjádřil předseda občanských demokratů? Ale kdeže...

Tito poslanci jsou stejně nedůvěryhodní jako tato vláda, šílenství a debilita zde kráčí ruku v ruce. Neodbytne se zde vnucuje myšlenka, že ruští poslanci, kteří chtějí prověřit příčetnost úředníků nad 60 let věku, by se mohla využít i jinde.

Ostatně ani vyšilování ministra zahraničí není zrovna přesvědčivé. Je to politika ochrany lidských práv poněkud výběrová. Mnohé autoritářské režimy v Arábii, Africe i Asii jsou mu volné. A obecné cancy o svobodách? Co si pak myslet o „tykadlovém“ případu Romana Smetany, který žádnou škodu – až na ubohou a někdy nulovou důstojnost politiků žádnou újmu nezpůsobil, a kterému prezident odmítl dát milost? To radši dáme svobodu podvodníkům.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 18%
transparent.gif transparent.gif
Ne 65%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif