Zdeněk Koudelka: Slábnutí výkonné moci

KOMENTÁŘ

Prezident Václav Klasu v projevu 28. 10. 2012 uvedl: „Náš stát slábne a současně bobtná. Namísto malého silného státu nás obepíná stále mohutnější obruč stále slabšího státu.“

13. listopadu 2012 - 07:00

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v kandidátském projevu na místopředsedu ODS 4. 11. 2012 prohlásil: „Malý stát, naše staré heslo. Malý stát znamená, že má málo kompetencí, a tam, kde ty kompetence má, je nesmíme zpochybňovat a stát je musí využívat.“ Shodují se, že stát sice neustále bytní, ale vnitřně slábne. Je lepší takový stát, který rozumně stanoví své hranice, zbytečně nereguluje věci nepotřebné a důsledně vymáhá dodržování zákonů v oblastech, které chce skutečně regulovat. Pokud ke stanovení povinnosti dojde, musí důrazně vymáhat její plnění všemi. Jinak nastane nežádoucí dojem, že právní předpisy jsou závazné jen pro ty, kteří je dodržují dobrovolně, byť je omezují, a ti, kteří je porušují, jsou nepostižitelní a ulehčují si život na úkor jiných. Stát musí při přijímání právních předpisů zvážit, zda má sílu je vynutit.

Podstatou efektivního státu je funkční výkonná moc. Bez výkonné moci nebude zajištěna správa státu ani realizace zákonů a soudních rozhodnutí. A to je náš problém. Výkonná moc je neustále oslabována politickou slabostí vlád. Průměrná životnost našich vlád od roku 1992 je asi dva roky. Jen první vláda Václava Klause a vláda Miloše Zemana vládly ústavou dané čtyři roky.

Druhým důvodem slábnutí výkonné moci je porušení principu, že výkonná moc vznikla na hierarchické podřízenosti a nadřízenosti. Volání po tom, že určité oblasti výkonné moci mají být nezávislé na vládě, vede k oslabení vlády, která v demokracii vzniká na základě výsledků voleb a je limitována zásadou vlády na čas. Vláda má spravovat stát s ohledem na zájmy státu jako celku, není pro ni určující zájem dílčího rezortu. V oblasti správy státu, která se vymkla kontrole vlády, se dostávají k moci nositelé partikulárních zájmů, kteří zájmy daného úřadu nadřazují nad zájmy státu, neodpovídají voličům ve volbách a usilují o neodvolatelnost.

Chce-li se realizovat volání po funkčním státě, je nutné přistoupit k obnově funkčnosti výkonné moci. Řešením je změna volebního systému, aby umožňoval vytváření pevných vládních většin a ne slabých, nesourodých vládních koalic. Dalším krokem je respekt ústavní zásady, že vedle prezidenta je vrcholným orgánem výkonné moci vláda a že tyto dva orgány stojící v čele výkonné moci musí mít možnost realizovat ve výkonné moci svá rozhodnutí. Voliči pak ve volbách zhodnotí jejich činnost a rozhodnout, zda mají ve svých funkcích setrvat.

Zdeněk Koudelka


Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 72%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 14%
transparent.gif transparent.gif