Jaromír Kohlíček: Spalničky

KOMENTÁŘ

Tak nám zase jednou něco nejde.  A je to několik věcí najednou. A všechny ve zdravotnictví.

25. prosince 2018 - 07:00
Po letech, kdy se o tuberkulóze psalo v minulém čase, máme opět poměrně rychle vzrůstající počet případů. Vnoučata přišla ze školky – máme vši. A tak se myje hlava speciálním šampónem a vyčesávají hnidy z krásných vlásků malé vnučky. Ještě štěstí, že to není něco horšího.
  
Rozšiřuje se totiž u nás po letech choroba, kterou očkování prakticky vymýtilo. Spalničky. Člověku to přijde jako špatný vtip. Proti spalničkám jsou přece děti očkovány, nebo ne? Bohužel – platí ono NE. V poslední době se stalo módou vymýšlet různé argumenty proti očkování. Po internetu se tyto „informace“ rychle rozšířily a proočkovanost dětí nám klesla výrazně pod 95 %. Proč diskutuji o 95 %? Mezi odborníky se oprávněně hledala hranice, kdy se již přenosné nemoci nemohou lavinovitě šířit. Pokud je proočkovanost nad 95 %, šíření přenosné nemoci je účinně bráněno. Pod touto hranicí se může šířit. A tady jsme u velkého problému. Pokud si laik na internetu najde vhodných pár „odborných“ článků proti očkování, může se vakcinologická společnost snažit jak chce. Prostě rodiče své dítě „ochrání“ před riziky očkování a nákaza se vesele šíří populací. Dnes jsou to spalničky, která nemoc přijde na řadu zítra?
   
Je krásné brouzdat svobodně po internetu. Ještě lepší je poradit se s odborníky. Ne každý ale je ochoten přistoupit na „povinnost“. A svobodně se rozhodne ohrozit zdraví nejen svého dítěte, ale i ostatních. I to je svoboda. Nebo snad je to jinak?

Jaromír Kohlíček



Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?