Jiří Paroubek: Špiónománie a dezinformace ze strany BIS

KOMENTÁŘ

Šéf BIS, Koudelka, se nechal slyšet, že „jeden z dlouhodobých ruských vlivových agentů v České republice rozdal úplatky v hodnotě několika tisíc eur za šíření ruské propagandy.

27. září 2023 - 07:40
Konkrétně šlo o to, že tento vlivový agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci rozdával tisíce…“

Považuji takováto prohlášení za nezodpovědná a paranoidní, pokud nejsou doprovázena jmény konkrétních osob, které je možné jmenovat jako agenty či agenta na základě uzavřeného vyšetřování. A dále uvést jména celebrit, které se mu podařilo získat úplatky "několika tisíc eur" za šíření ruské propagandy. Chtěl bych vidět celebritu, která se nechá uplácet drobnými, aby pracovala proti své zemi. To je zcela fantaskní představa.

A tak se neustále operuje mysteriózními argumenty o novičoku, o prý proruské reakci prezidenta Zemana na užití tohoto jedu údajnými ruskými agenty. Používají se podivná sdělení typu: „narativy podporující zahraničně politické zájmy ruské federace“.

Prostě, je to velká legrace a cíl je jediný. Vytvořit ve veřejnosti zdání, že jsme obklopeni špiony, ruským spiknutím, ruskou propagandou. Přičemž vše, co se neshoduje s názory mainstreamu, je zřejmě v BIS považováno za ruskou propagandu. Je to vlastně jednoduchá alternace někdejšího komunistického hesla: "Kdo není s námi, je proti nám".

Vůbec nechápu z čeho je v tuto chvíli obviněna Nela Lisková, trochu popletená žena z Ostravy, která se zřejmě vyjádřila nelichotivě o ukrajinské politické scéně. Ale Ukrajina přece není ani naším spojencem, natož členem EU nebo NATO. V těchto případech bych takové výhrady jistě pochopil.

Prý tady byla snaha Ruska ovlivnit prezidentskou volbu v Česku. A ještě legračnější je tvrzení o údajné snaze ruských entit (nevím, co si pod tím představit, zda to je třeba přímo ruský velvyslanec) o navázání vztahů s jedním z organizátorů protivládních demonstrací na podzim 2022. A nakonec Koudelka konstatuje, že „dezinformační prostředí v Česku“ (tedy ti, kdo mají jiný názor nežli provládní mainstream) „funguje spontánně, není centrálně řízené, narativy prospěšnými Rusku se většinou jen inspiruje“. Tedy jinak řečeno, Koudelka sděluje, že nikdo nic neřídí, ani Rusové ne, a alternativní názory na ukrajinskou válku vznikají víceméně spontánně. Konec konců možnost sledovat v ČR např. ruskou televizi či jiná média se rovná nule.Hledání nepřímých viníků ministrem Rakušanem

Ministr Rakušan je opravdu číman. Stejně tak jako jeho podařená strana. Skandálů mají za sebou a asi i před sebou celou řadu. Podivné problémy s financováním strany za účasti bývalého místopředsedy, vznik strany, coby více méně mafiánského projektu, řízeného podnikatelskou rodinou Redlů, o nichž se traduje (doufejme, že ne pravdivě), že peníze z jejich podnikání pochází od samotného Krejčíře. Po vybudování struktur STAN ve Zlínském kraji za pomoci bývalého ministra za tuto stranu a dosud poslance Gazdíka, tato strana expandovala po celé republice. Kauza Dozimetr v Praze, znamenala především odvedení náměstka primátora za STAN Hlubučka za bílého dne z jeho úřadu v policejních klepetech. Zjevný konflikt zájmů, v němž se nachází ministr Rakušan, do jehož resortu spadá také česká policie, která vyšetřuje kauzu Dozimetr, nikoho příliš nevzrušuje.

A nyní se přišlo na to, že první místopředseda vlády Rakušan používal, tak jako celá Hlubučkova a Redlova skvadra, zašifrovaný telefon. Komická je přitom „obrana“ ministra vnitra. Tvrdí, že se obával odposlechu ze strany Agrofertu... Nevím, jestli svému tvrzení sám věří nebo to považuje jen za lež ve smyslu mimomravním, ale je to jen další vyvolávání duchů, kterých pak nebude jednoduché se zbavit. Protože jistá část české společnosti těmto blábolům věří, což jen prohlubuje propast, která se v české společnosti projevuje, když se občané rozestupují do dvou nesmiřitelných skupin. My a oni. A to je špatné.

Ministr Rakušan by měl věrohodně vysvětlit, k čemu vůbec potřeboval zašifrovaný telefon. K služebním hovorům jistě ne. Zda nebyl dokonce tím řídícím důstojníkem celé skupiny šibalů, včetně bývalého náměstka primátora Prahy a dalších, dnes spolupracujících obviněných. Takže, pokud nebude zasahovat např. přes policejního prezidenta do vyšetřování, tak se jednou pravdu dozvíme. A pak to může být výbuch v české politice, jako ze sopky Krakatoa.

Jiří Paroubek


Anketa

Kdo podle vašeho názoru rozděluje společnost a šíři nenávist?