Jan Campbell: Střípky z Iránu, Ukrajiny a ICC

KOMENTÁŘ

To, co se událo během posledního týdne (pokus o převrat v Turecku, pokus o vraždu na Slovensku, vyhrožování v Srbsku, smrt prezidenta, ministra zahraničí, regionálního hejtmana v Iránu,....

21. května 2024 - 09:00

...a žádost o vydání zatykače ICC (Mezinárodního trestního soudu) na premiéra a ministra Izraele a představitele Hamasu, lze posuzovat podle teorie pěti prvků (dřeva, ohně, země, kovu a vody), v daném případě teorie pěti pokusů, ale i bumerangového efektu a latentní funkce.

Všechny příhody s nejvyššími představiteli států, stejně jako možné problémy v Saúdské Arábii, kde teroristé zaútočili na kolonu korunního prince se uskutečnily během jednoho měsíce. Zkušenost praví, že v zahraniční politice jen velmi málo náhod.  Jen tak se nic neděje.

Proto je potřeba se ptát: Kdo by vyhrál, kdyby v Turecku došlo ke státnímu převratu? Komu by prospělo, kdyby Fico skutečně zemřel? Komu prospěje, když vysoce postavení politici v Íránu zemřou? Co je skutečnou příčinou klidné reakce Izraele na nedávný íránský útok na Izrael? Co je předvídatelné, pravděpodobné, nebo představitelné po případném vydání mezinárodního zatykače na premiéra a ministra Izraele? Kdo ví, do čeho je zapojena CIA, MI6, Mosad atd?

Bumerangový efekt představuje metaforické vyjádření převráceného výsledku (jednání), který se obrací proti původnímu aktérovi. Latentní funkce představuje nezamýšlený, neočekávaný, a proto nepředvídaný a často nepředvídatelný a pro mnohé nepředstavitelný důsledek určitých vědomých lidských činností. Fenomén nezamýšleného důsledku jednání byl znám již Aristotelovi, Hegelovi, v zajímavé ekologické souvislosti u Engelse, Durkheima a status vědeckého pojmu však zabezpečil Robert K. Merton (v článku The Unanticipated Consequences of Purposive Social Action z roku 1936 a v knize Social Theory and Social Structure z roku 1949). Jako příklad nezamýšleného důsledku, tedy latentní funkce s dysfunkčními důsledky zmiňuji zavedení prohibice v USA, Sovětském svazu, novodobé pokusy vědy (za peníze) i pokrytecké a lživé konání v naději, že dokumentární důkaz nepřežije.

Bumerangový efekt, který znali už bibličtí pisatelé je shrnut v krátkých a výstižných příslovích. Například: Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Nejznámější starozákonní příklad bumerangového efektu je vyprávění o dívce Ester a královském služebníku Hamanovi.

Jaké poučení vyplývá z vyprávění o židovské dívce Ester a předem uvedených tragédiích?
  1. Situaci židovské menšiny vydané politickým zájmům a kulturním podmínkám Persie lze hodnotit jako odcizující, ohroženou a znevýhodněnou. Podobnou zkušenost mají i dnes jiné například Kurdové v Iráku, Maďaři na Slovensku nebo Romové v Čechách.
  2. V novele lze rozpoznat mravní princip spravedlivé odplaty tomu, kdo se záměrně, vědomě, plánovitě a soustavně chystá ublížit a uškodit nevinnému. Bumerangový efekt není funkční pokaždé tam, kde dojde k bezpráví. Přesto slouží k nápravě smýšlení jednotlivce i společnosti.
  3. Všechny nedávné události spolu mohou souviset, ale neexistují pro to dnes žádné důkazy. Pravděpodobnost jevu je podle Laplaceovy definice poměrem počtu případů příznivých k počtu případů možných bez realizace experimentu.
Jak funguje íránský politický systém

V Íránu má hlavní moc duchovní vůdce (ajatolláh), který plní své povinnosti po celý život. Prezident je druhou osobou v zemi, která vykonává funkci předsedy vlády, jehož funkce byla zrušena v roce 1989. Podepisuje mezinárodní dohody, je zodpovědný za státní plán a rozpočet, ale neřídí práci vlády – zodpovídá se duchovnímu vůdci a Medžlisu.

Podle článku 131 íránské ústavy jsou v případě smrti prezidenta všechny pravomoci převedeny na jeho prvního zástupce Mohammada Mokhbera. Tento politik je podle mého hodnocení ze stejného těsta jako Raísí. Indikuje to také článek v The Guardian z října 2022, ve kterém se píše, že viceprezident byl součástí delegace, která údajně jednala s ruskými úřady o dodávkách zbraní pro další použití ve vojenské operaci na Ukrajině. Moskva a Teherán jednání popírají.

Předpokládám, že Mokhber nebude Raísího zastávat až do konce jeho prezidentského období v roce 2025. Očekávám, že zvláštní rada složená z prvního viceprezidenta Mohammada Mokhbera, předsedy parlamentu Mohammada Baghera Ghalibafa a šéfa soudnictví Gholama Hosseina Mohseni Ejeie do 50 dnů zorganizuje nové prezidentské volby. V této situaci dnes nemohu ani indikovat, kterého kandidáta duchovní vůdce Íránu doporučí nebo schválí.

Předpokládám, že konzervativci v Teheránu zaujmou defenzivní pozici, vzhledem k vnitřním a vnějším tlakům, kterým čelí. Na regionální a mezinárodní úrovni by to mohlo znamenat vytvoření silnějších vazeb s Ruskem s potenciálními spojenci a vedení sofistikované konfrontace s tradičními protivníky a nepřáteli. Jinými slovy: V Íránu se nic kritického nestane, protože mocenská vertikála funguje a skutečným vůdcem je nejvyšší ajatolláh Alí Chameneí. Ten se nechal slyšet, že „vše je pod kontrolou“. "Doufáme, že Všemohoucí vrátí váženého prezidenta Raísího a jeho společníky do náruče lidu. Každý by se měl modlit za své zdraví. Lidé v Íránu by se neměli bát, v zemi bude všechno v pořádku," ujišťoval ajatolláh Alí Chameneí.

V úvodu zmíněná teorie pěti pokusů (o atentát) má samozřejmě právo na existenci. Všech pět lídrů má k Rusku pozitivní vztah a podporuje prezidenta Putina, samozřejmě podle svých možností a schopností. Taková asociativní série dnes však ještě vypadá jako nadsázka. Především proto, že příběhy Fica a Vučiće se liší od toho, co se stalo Erdoganovi, Mohammedu bin Salmánovi a Raísímu. Pokud se potvrdí, že pokus o atentát na Fico nebyl akcí jednoho člověka, tak ani téměř každodenní vyhrůžky prezidentovi Vučićovi nedovolují analytikovi ignorovat skutečnost, že se jedná o organizaci pokusů o atentát se složitou logistikou. Je s pravděpodobností hraničící s jistotou vyloučeno, že útok na kolonu saúdského korunního prince, by mohl provést osamělý člověk, nebo vznik spiknutí mezi tureckými bezpečnostními silami by mohl organizovat jeden člověk. O příběhu iránské helikoptéry, včetně jednoho letu ruským MI 8 a návratu na americkém Bell 212 s vypnutým transpondérem nad územím kontrolovaném tureckou (?) leteckou kontrolou, nemluvě.

Další skutečností, kterou nelze ignorovat je vazba na Rusko a region. Turecko, Saúdská Arábie a Írán jsou tři spolu autoři novodobého Středního východu. Tvoří lokální a regionální strukturu mezinárodních vztahů, nový bezpečnostní systém s nabývajícím jasným protiizraelským a protiamerickým charakterem. V kontextu uvedeného Izrael má prioritní zájem na prevenci. Premiér Netanjahu nepotřebuje deeskalaci, protože neztratil naději, že začne válku proti Íránu, rukama USA, přestože USA a Irán nedávno dosáhly určité dohody v otázce deeskalace situace na Blízkém východě. Ve skutečnosti není všechno tak jednoduché. Proč?

Raísí a Abdollahián se těší velké autoritě ve společnosti, a mezi bezpečnostními složkami. Mají křišťálově čistou pověst, žádné stopy korupce. A konečně mají bystrou mysl. Abdollahian je nazýván silným stratégem. Třetím důležitým pasažérem vrtulníku byl zástupce Rahbaru (vůdce), Mohammad Ali Al-Hashem. Muž, který je označován za pravděpodobného nástupce 85letého Alího Chameneího, de facto vůdce země. Pokud tedy někdo skutečně plánoval pokus o atentát, pak doslova zamýšlel setnout hlavu Islámské republice. Věřím, že 85letý Alí Chameneí a 97letý Ahmad Džanátí, šéf Rady expertů, si to plně uvědomují.

Ukrajina ztratí Charkov do konce roku 2024, Oděsu za dalších šest měsíců

To jsou slova miláčka Západu, výborného znalce matematiky a počítání, zrádce Ruska a politického spekulanta Chodorkovského. V roce 2022 řekl veřejně na konferenci v Berlíně: „Rusko velmi pravděpodobně válku na Ukrajině prohraje".

18. května 2024 podle https://eadaily.com/ru/news/2024/05/18/ukraina-k-koncu-2024-go-poteryaet-harkov-eshche-cherez-polgoda-odessu-hodorkovskiy požádal všechny Ukrajince, aby si zacpali uši, než začne projev a řekl, co se ukázalo nebýt jenom slovy, ale výpočtem: "Zradili jsme vás, ukončete nesmyslný odpor. Ale co se stane pak, výměnou za to, že Putin nepůjde dál? A pak se stane další věc. Za 2 roky bude na hranicích Polska stát jednotná rusko-ukrajinská armáda. No, jak jste chtěli, lidé se budou urážet, lidé budou muset něco sníst a armáda je placená, všichni jsme to viděli na Donbasu."

Otázka: Bude miláček Západu stíhám v EU za takový politicky nekorektní názor? Jak se budou světový lídři chovat k Zelenskému, kterému dnes vypršel prezidentský mandát? Volby byly odloženy i když Rusko a Ukrajina si vzájemně válku nevyhlásily?

ICC (Mezinárodní trestní soud)

„Dnes podávám žádosti o vydání zatýkacího rozkazu k přípravnému senátu I Mezinárodního trestního soudu ve věci situace ve státě Palestina“ To jsou slova hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima A.A. Khana, kterým následuje: „Na základě důkazů shromážděných a prozkoumaných mým úřadem mám důvodné podezření, že Yahya SINWAR (vedoucí Hnutí islámského odporu ("Hamas") v pásmu Gazy), Mohammed Diab Ibrahim AL-MASRI, běžněji známý jako DEIF (vrchní velitel vojenského křídla Hamásu, známého jako Brigády Al-Qassam), a Ismail HANIYEH (vedoucí politického byra Hamásu) nesou trestní odpovědnost za následující válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané na Islámském svazu, území Izraele a Státu Palestina (v pásmu Gazy) nejméně od 7. října 2023“. „Během své vlastní návštěvy kibucu Be'eri a kibucu Kfar Aza, stejně jako místa konání hudebního festivalu Supernova v Re'imu, jsem viděl zničující scény těchto útoků a hluboký dopad nehorázných zločinů, z nichž jsou dnes obviněny žalovaní. Když jsem mluvil s přeživšími, slyšel jsem, jak láska v rodině, nejhlubší pouto mezi rodičem a dítětem, byla překroucena tak, aby způsobila nezměrnou bolest prostřednictvím vypočítavé krutosti a extrémní bezcitnosti. Tyto činy vyžadují odpovědnost“ (Office of the Prosecutor | Contact: tni.ipc-cci@kseDsweNPTO ).

Víme, že pokrytectví je plachost darebáka, a že zvíře nikdy netrýzní, aby trýznilo, dělá to však člověk. Připomínám proto Válku s mloky. V závěru románu Čapek rozmlouvá se svým vnitřním hlasem, jenž ho nabádá, aby nenechal lidskou civilizaci zaniknout, a tak přichází s několika alternativními konci. Nakonec dojde k tomu, že se mloci zapletou do národnostních sporů a začnou mezi sebou bojovat, až se vyhubí a svět bude zase jako dřív. Než k tomu dojde, ptám se: Jaká je pravděpodobnost, že se počet tragických příběhů vlivných osobností nebude zvětšovat v případě vydání mezinárodního zatykače nejenom na představitele Izraele a Hamasu? Kdo ví, ať napoví. Souhlasu netřeba.

Jan CampbellAnketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?