Karel Petřík: Ten střapatý a bosý „podivín“ Dušek

KOMENTÁŘ

Je mému srdci milý. Každého, kdo mu naslouchá, přinutí k přemýšlení. Tedy každého, kdo je toho schopen.

4. ledna 2024 - 07:30

Když jsem jen tak nad kávou a cukrovím mudroval o jeho povídání s paní Kociánovou, uvědomil jsem si, že jsem dříve se stejnou úctou a pobavením poslouchal pana Wericha. Oba s humorem servírují posluchačům myšlenky, které pak v tichu vhodné chvíle vytanou v mysli a dotírají a pokoje nedají. Werich byl a Dušek je. Doba co je, se stále víc podobá té, co byla. Zase jsou tu herci, co neslezou z obrazovky a klidně budou znovu odsuzovat, pomlouvat a dehonestovat kohokoli a cokoli. Umělci vzor mikina s kšiltovkou klidně podepíší krví podporu čertu, kterého v roce 1989 zavrhli. Dnes však je to úplně jiný čert. Vyběhl sice na východ, ale vrátil se ze západu. A co přišlo ze západu, bylo přece vždy skvělé. ŽE!

A pak jsou herci, kteří nepřemlouvají nikoho, ani babku či dědka, nic nevnucují, jen nás po uklidnění bránice přinutí přemýšlet. Kdo, kde a proč jsme. A my najednou jak malé děti objevujeme všechno možné, od spojení s vesmírem, po starý význam aramejského Otčenáše. Dušek nám elegantně rozkope na písku naše bábovičky a ještě jsme za to rádi. Jistě, není sám, ale patří k nejlepším. Když se pak setká u mikrofonu s tak mimořádnou ženou jako je Martina Kociánová, je radost poslouchat co si povídají. Jen namátkou. Netušil jsem, že slova Otčenáše: „ a neuveď nás v pokušení“, se z aramejštiny překládají takto: Dej, ať nás nesvádí povrch věcí. Povrchnost je dnes díky technickým prostředkům, masivní a propracované propagandě možná největší nebezpečí pro společnost. Asi nikdy nebylo tak zoufale potřeba lidí, kteří dokáží přinutit naše líné hlavy hlouběji o věcech přemýšlet.

Proto přeji nám všem, abychom stále víc dokázali proniknout pod povrch „věcí“. Je například situace na Filozofické fakultě UK tak dokonalá, že povolený je pouze pláč za oběti? Vše ostatní je nedotknutelné? Chyby jsou někde prostě vyloučené?

I mlčení může být pro nás důležitou zprávou, jen je třeba si to uvědomit!

Karel Petřík
Anketa

Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano 73%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif