Svátek má: Nela

Komentáře

Jan Hamáček

vícepremiér, předseda ČSSD

Trestání zaměstnanců musí skončit

Poslanci ČSSD předložili novelu zákona, která ruší tzv. karenční dobu

Sociální demokracie bude usilovat o zrušení opatření, kvůli kterému zaměstnanci nemoci buď přechází, nebo si na zotavenou vybírají dovolenou.

„Pro ČSSD je naprosto nepřijatelné, aby byli zaměstnanci ve 21. století trestáni za to, že onemocní. Pokud ostatní strany tvrdí, že jim jde o vyšší životní úroveň občanů ČR, měly by náš návrh na proplácení prvních tří dnů nemocenské podpořit. Jsme samozřejmě připraveni jednat jak s nimi, tak i s odbory a zaměstnavateli,“ řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Návrh ČSSD počítá s tím, že by náhradu mzdy v prvních třech dnech nemoci propláceli zaměstnavatelé. Vzniklé náklady by jim byly kompenzovány snížením sazby nemocenského pojištění o 0,2 %. „Kompenzace vychází z jediného dojednaného kompromisu mezi zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů z roku 2016. Příjem státního rozpočtu by se tím snížil o zhruba 2,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že jen za minulý rok je výběr nemocenského pojištění v přebytku 2,8 miliardy, to ale považujeme za přijatelné a zodpovědné řešení,“ dodává jedna z předkladatelek návrhu Kateřina Valachová.

Data ČSSZ a ČSÚ ukazují, že nemocnost se dostala zřejmě na nejnižší možnou úroveň už v roce 2012 a v posledních letech znovu roste. „V posledních letech sice klesl počet krátkodobých neschopenek, kdy si zaměstnanci raději vezmou volno nebo nemoc přecházejí, na druhé straně ale přibývá dlouhodobých pracovních neschopností. Zejména zaměstnanci s nízkými příjmy se tak kvůli karenční době mohou dostat do existenčních problémů,“ upozorňuje Jan Hamáček.

 

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%