Svátek má: Blanka

Komentáře

V německé ekonomice dál panuje optimismus

V německé ekonomice nadále panuje velmi dobrá nálada.

I když předběžný index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) minulý týden poklesl, když začal reflektovat problémy se subdodávkami komplikujících výrobu v některých oborech, květnové Ifo dopadlo výborně. Celkový index se opět zvýšil, a to jak díky příznivějšímu hodnocení současné situace, tak i pozitivním očekáváním firem. Očekávání firem jsou dokonce na více než desetiletém maximu, což svědčí příznivých vyhlídkách německé ekonomiky v nadcházejících postkovidových časech. Jediná korekce, ke které v posledním měsíci došlo, se týká průmyslu, kde se optimistický výhled mírně zchladil pravděpodobně v důsledku nutnosti vyrovnávat se se třemi základními problémy, které trápí mimochodem průmysl i v ČR. Jsou to jednak vysoké ceny surovin a energií, stále ještě komplikovaná mezinárodní doprava a nedostatek zahraničních dílů.

V každém případě na nedostatek zakázek si firmy ani tentokrát nestěžují. Velká očekávání panují naproti tomu ve službách, které věří v návrat k normálu, a to i včetně cestovního ruchu. Celkově Ifo vyznívá ve prospěch brzkého a rychlého oživení ekonomiky, které bude těžit jak z pozitivního vývoje zahraniční poptávky, tak i té domácí – jak ostatně vyplývá z průzkumu v samotném odvětví obchodu. Současně s vyšší mírou optimismu klesá i míra nejistoty, s jakou německé firmy predikují vývoj v následujících šesti měsících. Je výrazně menší než loni, nicméně na úroveň roku 2019 se pořád ještě nedostala.
 


Včerejšek ovšem nepřinesl pouze výsledky Ifo, ale i podrobnější čísla o vývoji německé ekonomiky v prvním čtvrtletí, podle kterých HDP poklesl mezičtvrtletně o 1,8 % a ve srovnání s posledním kvartálem roku 2019 byl o pět procent níže. K ekonomickému poklesu tentokrát přispěla především spotřeba domácností ovlivněná nástupem další vlny epidemie, ale také horší výsledky zahraničního obchodu v důsledku výraznějšího navýšení dovozů. S postupným uvolňováním protipandemických opatření však lze očekávat, že se ekonomika už ve druhém čtvrtletí opět vrátí k růstu a napomůže ji v tom i odložená poptávka, kterou reflektuje zvýšená míra úspor podobně jako u nás. Ostatně již zmíněné Ifo tomu docela dobře napovídá.

Petr Dufek

Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
27%
Ne
transparent.gif transparent.gif
45%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%