Andrea Cerqueirová: Václav Klaus dal poslancům trefnou lekci

KOMENTÁŘ

V červenci zřejmě budou poslanci hlasovat o vetu prezidenta Václava Klause, týkajícího se novely zákona o přestupcích, kterou předložili Ivana Řápková (ODS), Petr Gazdík (TOP09-Starostové), Jana Suchá (nyní LIDEM) a další koaliční poslanci.

22. června 2012 - 07:00

Pokud by prezident nezasáhl, obce by v budoucnu mohly až na čtvrt roku vykázat pachatele opakovaných přestupků (kapesních krádeží, rušení nočního klidu, nedovoleného podávání alkoholu mladistvým či například znečištění veřejného prostranství), kteří v konkrétní obci nemají trvalý pobyt. Takto ještě zbývá naděje, že někteří zákonodárci svůj postoj k návrhu přehodnotí. Především však i Klausovi odpůrci museli uznat, že prezident dal všem podporovatelům návrhu trefnou lekci.

Proti návrhu se již  v minulosti ozýval veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský, do sněmovny jej vrátil Senát… Nic nepomohlo, navzdory tomu, že ani některým koaličním poslancům nebyl zrovna po chuti. Alarmující je, jak velkou získal ve sněmovně podporu, navzdory hlasům, že je protiústavní a nelidský. Veto Senátu přehlasovali poslanci 105 hlasy přítomných - ruku pro návrh Řápkové a spol. zvedli poslanci ODS (s výjimkou Davida Šeicha), TOP 09 (s výjimkou Jaromíra Drábka, Vlasty Parkanové a Miroslava Kalouska), VV (s výjimkou Kateřiny Klasnové, Michala Babáka, Josefa Novotného a nezařazeného Víta Bárty), nezařazení LIDEM (s výjimkou Lenky Andrýsové). Pro tvrdé řešení se vyslovili i nezařazení Michal Doktor a Jaroslav Škárka, který už v minulosti hlásal cosi ve smyslu, že mu nevoní jezdit s některými lidmi v tramvaji…

A náhle přišlo brilantně odůvodněné veto Klause. Zákon byl podle něj od svého počátku předmětem zásadních sporů nejen pro svůj zjevný populismus a politickou účelovost, ale i pro svoji nedomyšlenost, snadnou zneužitelnost i možnou protiústavnost. Trest zákazu pobytu za pouhý přestupek Klaus označil za nepřiměřený, Novela zákona by podle něj dopadla i na místní obyvatele, nejen na přespolní. „Příčinou je obecně známý fakt, že obec, ve které je někdo hlášen k trvalému pobytu a ze které podle tohoto zákona nesmí být vykázán, často neodpovídá místu skutečného pobytu, místu, kde má rodinu, nebo místu, kde je zaměstnán, nebo má živnost. Dojíždět za prací a žít jinde o víkendu a jinde v pracovní části týdne je dnes běžné. V důsledku toho může mít zákaz pobytu pro takto trestané nezanedbatelné následky – může jim znemožnit rodinný život, zaměstnání či péči o vlastní nemovitost,“ napsal Klaus.

Poslanci, kteří pro návrh zvedli ruku, by si měli vštípit do hlav hlavně tato Klausova slova: „Novelu přestupkového zákona považuji za další doklad nebezpečného a stále výraznějšího trendu řešit společenské problémy jejich kriminalizací namísto odstraňováním jejich příčin. Zákazem pobytu obec svůj konkrétní problém nevyřeší, jen ho dočasně přesune k sousedům.“ Ano, žádný problém se nikdy nevyřešil restrikcemi, odsouváním za brány regionu, velkými zdmi, ploty nebo třeba ostnatými dráty. Pokud tohle většina politiků nepochopí a nezačnou řešit příčinu, tedy kořeny sociálních problémů, k pozitivnímu posunu dojít nemůže. Tvrdá ruka, která hrozí a populisticky poukazuje jen na následky, může naopak způsobit eskalaci potíží a vyvolat nevraživost mezi lidmi. Pro Česko by bylo dobrou zprávou, kdyby při opakovaném hlasování poslanci na humánní rozměr nerezignovali.

Pro Prvnizpravy.cz
Andrea Cerqueirová


 


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 64%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 18%
transparent.gif transparent.gif