Svátek má: Jitka

Komentáře

Veřejnosti je jedno, co je Drahoš ve skutečnosti zač?

Mnohé reakce na sociálních sítích nebo i webu samotného Drahoše vedou s veřejností komedii o křeslo hlavy státu?

Už v půli minulého roku byly na sociálních sítích diskuse k aktivitám Jiřího Drahoše vůči Státní bezpečnosti. Nikdo to tehdy nevyvracel, ale všichni chtěli vidět dokumenty. Bylo tam napsáno, že Jiří Drahoš sám aktivně docházel za důstojníky Státní bezpečnosti v roce 1985 i dříve. Později už počátkem tohoto roku to bylo doplněno, že také lze doložit Drahošovy aktivní docházku za důstojníky Státní bezpečnosti počátkem roku 1989 případně i dříve. Nyní už účastníci diskusí dokumenty chtějí vědět méně - asi přišli na to, že je možné to rovnou chtít po Jiřím Drahošovi.

Ten najednou zjistil, že nejde oblbnout neznalé a hloupé, kteří totalitu nezažili, ale že ti mladí na jakoukoli hovadinu skočící, mají také rodiče, kteří hodně dobře poznali a ví, že za totality vyjíždět nešlo a mohli jen ti, kteří se nějak "zaprodali" zločinnému bolševickému režimu. Dokonce zjistili, že ten kdo vydával pasy a výjezdní doložky (povolení k propuštění z totalitní klece) dělali jen důstojníci StB. Ti hlídali, aby ven vyjížděli jen režimu zavázání službou a loajalitou (Slovenský básník Lubomír Feldek v básni LEZCI je nazval rektálními alpinisty) jejich soudruzi. Když byl jejich soudruh při první cestě hodný, tak dokonce jej pustili i podruhé. Mezi žadateli bylo i hodně aktivistů od Pirátů, kteří od zkušenějších věděli, co se dělo ve zločinném totalitním režimu. V rámci Pirátského volání po otevřenosti také chtěli, aby bylo vše k Drahošovi otevřené. Dokonce se kdysi ozval držitel Ocenění III. odboje jistý Jan Rejžek. Asi si zřejmě vzpomněl, že jeho kamarád Václav Havel seděl ve vězení v chládku zrovna v době, když Drahoš jel do tepla Brazílie - asi postrádal jeho podpis pod výzvou "Několik vět", na kterých se podílel.

Zřejmě když Drahoš viděl tolik volání a dotazů po dokladech a zveřejnění, muselo se někde vymyslet, jak s tím naložit, aby pro veřejnost informace o spolupráci a jiné nechutnosti vypadaly co nejvěrohodněji. Následně ale také, aby se co nejvěrohodněji tyto informace dementovaly a tak byla odvedena pozornost od jiných spoluprací, podvodů a podobně. Odvrácení pozornosti ale musí být natolik důkladné a široké, aby nebyl prostor k bádání nad opravdovou minulostí Drahoše.

Návod možná našel na mém blogu, kdy jsem popisoval, jak známá sestavovatelka CTHH Romancovová obcházela i ložnice studentů na kolejích. Tehdy bylo uvedeno, že pravděpodobně první manipulace či podvod mohl být ve skutečnosti vytvořený těmito hlídači podvodů, aby ukázali, jak dobře pracují, když ho objevili.Podobně mohl i Drahoš sepsat pár údajů přibarvených nějakými špinavostmi, pak to předat Rusům z nějakých plátků. Následně sám, případně i dalších rádoby ochotných za budoucí žvanec po zvolení, mohl vše dementovat s odkazem, že to píší "Rusové". Kdo jak kde může najít, že jim to předal on sám(nebo prostřednictvím někoho)?

Humorně potom vypadají "jakoby dokumenty" "jakoby odborníků". V nich se probírá všechno možné, co bylo v nějakých ruských zprávách, a tak se zakrývají ostatní problematické skutečnosti. Co všechno to může být? Třeba kolem bytu Akademie věd nebo, že v místě Drahošova pobytu v Hannoveru byla největší centrála východoněmecké Stasi - StB v NDR - určitě na něj nic nemají, čím by ho zlomili k puštění migrantů (neplést s uprchlíky), nebo také jeho spolupráce s komisí ÚV KSČ se soudruhem Havlínem, když se připravoval text pro tehdejší komunistický sjezd. Dalo by se napsat toho hodně, co všechno se mohlo takto zakrývat. U nezákonném dopisu Mgr. Světlany Ptáčníkové z ABS ČR se už v diskusích i objevilo, že jde o padělek. To jiný dokument vyniká superodborností hodné profesora! Běžný spolek může založit jedna osoba starší 18 let se dvěma dětmi. Za jeden spolek dodal dobrozdání Drahošovi o jeho "StB čistotě" vyučený elektrikář - spojař, který za totality pracoval na Okresní správě spojů, kam díky centrálám na odposlechy StB, mohli jít jen ti prověření a spolehliví - tady pomohl příbuzný kovaný komunista? Lze snad očekávat, že po zvolení prezidentem přestane Drahoš prezentovat padělky nebo práce bývalých vyučených elektrikářů, a vydávat je za odborné?

Co závěrem? Všichni, co žili za totality věděli, co bylo potřeba k vycestování na západ. Mladší se mohou zeptat starších. Také mnohé dobové dokumenty lze najít na stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů. Zřejmě děs a hrůza z Drahoše asi mnohým brání, aby se jej zeptali přímo....jak už jsem uvedl dříve Drahoš chodil aktivně za důstojníky StB, tak vyjížděl na západ do tepla, to Václav Havel tou dobou seděl v chládku ve vězení - StB naopak aktivně docházelo za ním. Když už píšu o tom docházení StB a za StB - za Zemanem také docházeli - také se na západ nedostal, nebo snad ano???
  
Karel Světnička

 

Koho byste zvolili za prezidenta České republiky?