Kateřina Konečná: Více než tři miliony podpisů proti TTIP nelze přehlížet

KOMENTÁŘ

Byla bych nerada, aby v záplavě jiných zásadních témat, která hýbou společností, zapadla jiná neméně důležitá informace.

10. října 2015 - 07:00
V noci na středu dosáhl počet podpisů pod petici proti kontroverznímu Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) 3 263 920!

Ty se podařilo Evropské občanské iniciativě proti smlouvám TTIP a CETA (petice je i proti podpisu Komplexní hospodářské a obchodní dohody s Kanadou) nasbírat mezi občany EU za jediný rok. Jedná se tedy o velký úspěch.

Připomeňme si, že jednání o smlouvě, která může mít zásadní vliv na některé oblasti života 820 milionů obyvatel obou kontinentů, začalo za jejich zády před dvěma roky. O nic víc transparentním se nestalo, ani když se o TTIP začalo pod tlakem aktivistů mluvit veřejně. Velmi komplikovaný přístup mají k dosavadním výsledkům jednání i ti europoslanci, kteří by o nich rádi informovali voliče.

Z těch několika málo informací, kolem nichž se navíc často mlží, víme, že úmluvy obsahují řadu problematických částí, kupříkladu arbitrážní řízení ISDS mezi investory a státy, která mohou znamenat ohrožení suverenity jednotlivých zemí v EU. Podle všeho hrozí snížení standardů pracovních práv, sociálních jistot, ochrany životního prostředí, ochrany osobních údajů a ochrany spotřebitelů. Experti předpovídají v důsledku případného zavádění dohody do praxe ztrátu zhruba 600 000 pracovních míst.

Z těch několika málo informací vyplývá, že by ze smluv profitovaly především nadnárodní korporace. Pracující, spotřebitelé, občané by naopak tratili.

A právě to je nepochybně důvod dosavadního úspěchu petice. Uzavřením roční etapy informační kampaň proti TTIP a CETA ale nekončí, úspěch jen povzbudil k další činnosti. Podpisy se dále sbírají, kritici a odpůrci dohod připravují nové aktivity, které by měly upozornit na důvody, proč tento typ partnerství s USA odmítnout. Věnujme jim pozornost, jde o kvalitu života našeho i dalších generací.

Kateřina Konečná


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif