Svátek má: Otýlie

Komentáře

Petr Fiala.

předseda vlády České republiky

Vláda daně projídá, neinvestuje, omezuje vědu

Občanská demokratická strana odmítla podpořit levicovou vládou navržený rozpočet na příští rok.


Rozpočet nepomáhá dalšímu růstu a prosperitě. Vláda si v době ekonomického růstu chce půjčit 100 miliard korun a současně při tom omezuje investice, snižuje výdaje na vědu a výzkum a podporuje jen státní úředníky a růst byrokratického aparátu.

Vláda tvrdí, že rozpočet je prorůstový. Prorůstový je ale jenom v tom, že podporuje zvětšování byrokratického aparátu vlády a dává víc peněz na provoz ministerstev. Ve skutečnosti ale rozpočet omezuje investice, omezuje výdaje na vědu a výzkum. Co vláda vybere, to projí, rozdá, místo toho, aby investovala a řešila problémy, kterým česká společnosti čelí.

Prosazovali jsme víc peněz na kulturu – na provoz knihoven, na rozvoj památek, na hudební festivaly. Prosazovali jsme také víc peněz na vědu a výzkum, například na zapojení českých vědců i průmyslu do vesmírných projektů. Chtěli jsme také více peněz pro Ústav pro studium totalitních režimů, jehož rozpočet vláda omezila a dál normalizuje a likviduje jeho provoz. Všechny naše rozumné a prorůstové návrhy však levicová vládní koalice odmítla.

Vláda si nehezky zahrává s budoucností naší země a jejích občanů. Schválený rozpočet na příští rok je rozhazovačný, neodpovídá možnostem naší ekonomiky a prohlubuje strukturální potíže našeho hospodářství i samotných veřejných financí. Jinak nelze navržený 100 miliardový schodek a nárůst mandatorních výdajů na astronomických více jak 700 mld. Kč v době ekonomického růstu hodnotit. Místo toho by vláda měla využít stávající období ekonomického oživení k postupnému vyrovnání rozpočtu a řešení strukturálních potíží naší ekonomiky.
 
Šest prohřešků vládního rozpočetu na příští rok proti dobrému hospodaření
 
  • Klesají peníze na investice
  • Klesají peníze na vědu a výzkum
  • Rostou výdaje na provoz ministerstev
  • Roste počet úředníků ve stovkách
  • Rostou mandatorní výdaje
  • Vše, co vláda vybere navíc projí, rozdá, místo aby investovala a řešila problémy, které naše společnost má
 
Petr Fiala
 

Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?