Miroslav Kalousek: Vláda superhrubou mzdu nezdědila, ani ji neruší. Vzkřísila ji.

KOMENTÁŘ

Minulý týden Sněmovna projednala vládní návrh zákona o daních z příjmů. Navzdory koaličním slibům novela neobsahovala zrušení superhrubé mzdy a sjednocení základů pro výpočet daně a pojistných odvodů.

8. března 2016 - 07:00

Ministr financí kritizoval předcházející vládu, že mu toto dědictví zanechala a že mu bude trvat ještě nejméně dva roky, než to napraví. Skutečnost je ovšem taková, že v platném právním řádu současná vláda zdědila to, k čemu se v koaliční smlouvě zavázala. A svými aktivními kroky vzkřísila to, co kritizuje.

Mezinárodní srovnání ukazují na vysokou administrativní náročnost českého daňového systému. Naše efektivní řešení tohoto problému současná vláda zrušila a žádné vlastní nepředložila, navzdory svým slibům. Místo toho tuto administrativní náročnost ještě zvyšuje.

Platný právní stav, který vláda zdědila, předpokládal i snížení přímé odvodové zátěže o cca 30 miliard korun. I když s tím zásadně nesouhlasím, pokládám za legitimní, že levicově populistická vláda o tyto peníze nechtěla přijít a daně zvýšila. Mohla to však učinit prostým zvýšením uzákoněných sazeb. Vláda však zcela nesmyslně ‚vylila s vaničkou i dítě‘ a se zrušením tohoto snížení daní zrušila i připravené zjednodušení, ke kterému se sama zavázala.

Jedno inkasní a kontrolní místo a sjednocení základu pro výpočet daně z příjmů a pojistných odvodů bude nadále programovým pilířem TOP 09 v oblasti daňové legislativy.

    Miroslav Kalousek


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 60%
transparent.gif transparent.gif
Ne 21%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 19%
transparent.gif transparent.gif