Dušan Mišík: Vnitřní protiklady státu a válka

KOMENTÁŘ

V článku „Válka se vyvíjí z protikladů“ jsem naznačil jednostranné vnímání vzniku ozbrojeného konfliktu Ukrajina – Rusko, použitím nesprávné metodologie.

16. února 2024 - 06:30

Přehnaná absolutizace jednoho faktu, data 24. 2. 2022, ideově působí na vnímání reality evropskými národy, a tím vytváří nebezpečnou možnost rozšíření lokálního konfliktu na celoevropský konflikt. Přitom samotný konflikt Ukrajina – Rusko musíme vidět jako projev velkého planetárního protikladu mezi tzv. západem a tzv. východem.


V tomto článku se pokusím rozebrat vnitřní protiklady jednotlivých aktérů ozbrojeného konfliktu. Právě těch protikladů uvnitř států, které pak vyústily v ozbrojený konflikt. Existovala možnost nevytvářet některým protikladům podmínky pro jejich růst. To mohlo zabránit rozporům mezi státy přerůst do ozbrojeného konfliktu.

Protiklady v Ukrajině

Ukrajina před rokem 2022 byla plná protikladů, tak jako jiné státy, ale ukrajinské protiklady byly tak nazrálé, že se vyhrotily v radikální vystoupení ukrajinských občanů na Náměstí nezávislosti v Kyjevě (Майдан незалежності). Jaké to byly protiklady.

V letech 1990 – 1991 se souhlasem Borise Jelcina prezidenta RSFR, vznikala nezávislá Ukrajina.  Kromě vyhlášení samostatnosti bylo vyhlášení odklonu od budování socialismu s jeho centrálně plánovanou ekonomikou, vedoucí úlohou komunistické strany a ideologii marxismu-leninismu. Pro mnoho lidí tak byl odstraněn protiklad mezi jejich subjektivními ambicemi být bohatý a přesně určenou rolí i postavením v centrálně plánovaném hospodářství. Pro některé se nová doba stala příležitostí k získání obrovského bohatství a moci, pro jiné nastaly velmi těžké časy. Podařilo se sice odstranit drobnou mafii z ulic, velká se však uchytila v nejvyšších patrech moci. Korupce se stala systémovým prvkem řízení společnosti. Kdysi nejvyspělejší průmyslová základna Sovětského svazu se nerozvíjela, spíše chřadla. Za to rostly paláce, luxusní hotely a koníčky nové aristokracie. Viděl jsem plakat stařenky nad svou bídou, potom co roky pracovali ve prospěch Ukrajiny.

Část lidí věřila ve vlastní úspěch v tržní ekonomice, pracovala ve středoevropských a západoevropských státech. Chtěli se více přimknout k západním Evropským zemím. Jiná část Ukrajinců našla uplatnění v Ruské federativní republice. Tak vznikaly protiklady. Mezi progresivním křídlem usilujícím o dosažení úspěchu v tržní ekonomice, a nostalgiky po starém socialistickém zřízení;  mezi vítězi a poraženými; mezi profitujícími na korupci a doplácejícími na korupci; mezi vzhlížejícími k Bruselu a vzhlížejícími k Moskvě, mezi ukrajinsky mluvícími a rusky mluvícími. Těch protikladů je více. Mezitím národní měna hřivna neustále ztrácí na hodnotě. US dolar je modlou, zlatým teletem, ke kterému vzhlíží národ.

Narůstá touha po vlastním sebeurčení, jiném, než je být součástí už neexistujícího Sovětského svazu. Historie lidu mezi Osmanskou říší, Polskem a Ruskem je dlouhá, ale Ukrajina nikdy neexistovala jako samostatný stát. Vznikla až v roce 1922 jako Ukrajinská SSR, která byla součástí SSSR.  V přepisovaných dějinách hledajících identitu ukrajinského národa, se historie let 1922 až 1990 nehodila. Tradice Kyjevské Rusi se už podle názvu nehodí. Chmelnický je moc daleká historie, a ještě se spojil s Ruskem. Je tady však Stepan Bandera a jeho nacionalistické hnutí. Bojoval proti Rusům, Polákům, Židům, Maďarům. Byl i v německém vězení, a dokonce i v koncentračním táboře Sachsenhausen jako prominentní vězeň. Bojoval za Ukrajinu, a to se stalo na začátku XXI. století tou nejvyšší hodnotou. Tak vysokou, že bylo dovoleno abstrahovat od jeho spojení i s německými fašisty, řádění SS divize Galicie ve Volyňské oblasti masově páchající neskutečné ukrutnosti. Přepsaná historie oslavuje jeho nacionální stránku a vynaložené úsilí boje za samostatnost Ukrajiny. Nacionalistické cítění části populace prosazuje Stepana Banderu jako národního hrdinu a nutí přijmout toto ideové stanovisko ostatními spoluobčany. Přesto se jiná část občanů vzpírá. Kdo nesouhlasí se psaním oslavných knih, učebnic, pojmenováváním ulic, náměstí, stavěním soch, je špatný Ukrajinec, nebo žádný Ukrajinec. Nebýt Ukrajincem na Ukrajině, i když se tam narodil a celý život tam žil, ohrožuje v tržní ekonomice vlastní existenci. Nejdříve se špatně cítí v kyselých pohledech, pak nemá příjem, a nakonec se ocitne i v politické nemilosti.

Dněpr je dlouhá a široká řeka. Mluví se o levobřežní a pravobřežní Ukrajině. Je určitým symbolem vlivu nové identifikace s novými ukrajinskými hrdiny zakladateli samostatnosti Ukrajiny. Na pravém břehu více, na levém břehu méně. Podobně je to i s rozdělením ukrajinsky a rusky mluvícího obyvatelstva. Levý břeh, který je blíže k Rusku, je více Novorosija. Pravý břeh, který je na západě, je více Okrajina. Řeka Dněpr je pro naši metodu symbolem hranice protikladu mezí levobřežní a pravobřežní Ukrajinou. Hrála svou roli v minulosti a možná sehraje svou roli i ve XXI. století.

Po střelbě na Náměstí nezávislosti a odstoupení prezidenta Janukoviče přijali poslanci pod nátlakem nacionalistická rozhodnutí. Důsledné přerušení vztahů s Ruskem a zákaz ruštiny na území Ukrajiny. Toto zákonné opatření způsobilo protiakci na Krymu, též v Luhanské a v Doněcké oblasti. Posílení moci bataliónů Azov, Pravého sektoru a dalších vyhraněných nacionalistů, ozdobených svastikami, jenom utvrdilo odpůrce ukrajinského nacionalismu ve výše uvedených oblastech. Krym byl vyřešen mírovou cestou. V dalších oblastech vyhlásili odpůrci samostatnost Donecké republiky a Luhanské republiky. Kyjev zareagoval silou a vyslal k potlačení rebelů vojenské jednotky, mezi nimi i krajně pravicové jednotky Azov a Pravý sektor [1]. Dlouhý mír po necelých sedmdesáti letech se zvrátil v občanskou válku. Někdo v zámoří ucítil příležitost zničit, nebo aspoň oslabit Rusko. Taková příležitost se každý den nenaskytne. Ostatně, stálo to mocnost USA nějakou tu miliardu dolarů.

Protiklady v Rusku

Rusko je rovněž plné protikladů, které vedly k jeho dalšímu vývoji a tím i k zapojení se do vztahů s okolními státy. Nepovedená perestrojka, naivita vedení Sovětského svazu, že je možné ukončit studenou válku, která se stále více a více blížila k bodu, kdy ji nějaká náhoda promění ve válku horkou. Tato válka by nemohla skončit jinak než výměnou jaderných úderů, což by znamenalo konec kultury homo sapiens na planetě v té podobě, jak ji známe. Prezident Ronald Regan přišel se strategickou obrannou iniciativou, která navenek vystupovala jako neodvratitelná hrozba pro existenci Sovětského svazu. Přitom však nešlo o reálnou možnost vyrobit strategické obranné systémy, které by negovaly odstrašující schopnost balistických raket SSSR. Byla to zástěrka. Ve skutečnosti šlo o uzbrojení Sovětského svazu a vyvolání nespokojenosti obyvatelstva, které provede vnitropolitickou změnu. Kromě vystrašení vedení SSSR kosmickými válkami (SDI Strategic Defense Initiative) přispělo k uzbrojení i prosazení nízkých světových cen za ropu a vtáhnutí SSSR do války v Afganistánu. K tomu přidejte západem prosazovanou agendu lidských práv a zájem jak vedení socialistických států, tak i jejich občanů o mírovou spolupráci se západními krajinami.

Silným impulsem byla touha obyvatelstva po spotřebním zboží ze západu. Státy Varšavské smlouvy totiž věnovaly enormní pozornost základům ekonomiky (energie, distribuční energetické sítě, těžba uhlí, ropy, plynu, stavba elektráren, výroba cementu, ocelí, strojů, lokomotiv, zbraní atd.) a méně prostředků vynakládaly na výrobu spotřebního zboží. Jak vedení socialistických států, tak i jejich občané očekávali změnu k lepšímu. Změny přišly v letech 1989 až 1991. Varšavská smlouva zanikla a zanikl i Sovětský svaz.

V Rusku jako následníku Sovětského svazu vznikla řada těžko řešitelných problémů – v našem pojetí protikladů. Vzniklo velké protiřečení mezi nedostatkem prostředků obživy chudé části občanů a rozmarným životem zbohatlíků. Mezi jednotlivými etniky, například Čečenskem, toužícími po osamostatnění a ruským státem. Dále neshody mezi jednotlivými postsovětskými republikami. Například mezi Ázerbájdžánem a Arménií, které vedly spor o Náhorní Karabach. Nutností splácet zahraniční dluhy a omezenými příjmy státu. Zprivatizovaná těžba nerostných surovin totiž sloužila hlavně zahraničním odběratelům a novým vlastníkům, oligarchům, nové to aristokracii. Státu zůstaly omezené příjmy. Mezi vědomím příslušnosti k národu, který byl v minulosti velmocí, a naprostou ztrátou suverenity Ruska. Mezi vojenskou slávou země, která porazila německý fašismus, a naprostou devastací jejích ozbrojených sil. Mezi hrdostí na průmyslovou výrobu (jaderné elektrárny, letadla, kosmické prostředky atd.) a ztrátou této prestižní průmyslové produkce. Mezi zastánci rozvíjení domácího průmyslu a zastánci teorie, že není potřebné nic rozvíjet a budovat, vše si Rusko koupí za své suroviny. Mezi zastánci úslužného vtírání se do přízně západním zemím a hrdými zastánci prosazujícími spolupráci jako rovný s rovným.

Postupně sílil odpor části občanů ke ztrátě suverenity a k proměně velmoci v závislou kolonii, uspokojující západ dodávkou levných surovin. Tato část občanů pracovala a musela žít velmi skromně doma v Rusku. Proti nim stáli oligarchové, kteří drancovali ruské suroviny, vyváželi je levně do zahraničí, a ještě u toho nechutně bohatli. A co víc, bydleli a vzdělávali své potomky na vysněném západě. Příchodem V. V. Putina do pozice prezidenta začaly proměny, které měly za cíl zastavit úpadek Ruska, postupně posilovat jeho suverenitu, prestiž a význam na mezinárodně politické scéně. Úspěšnost jeho politiky na domácí půdě i v zahraničí závisela na podpoře voličů a podpora voličů závisela na jeho politické a ekonomické úspěšnosti. Jeden protiklad existoval skrze ten druhý. Společně snižují koloniální charakter Ruska po roce 1990 a naopak posilují jeho suverénní vystupování v mezinárodněpolitických vztazích i svrchovanost na svém historickém území.

Vztah vnitřních protikladů a protikladů mezi státy

Tak, jak na Ukrajině z vnitřních rozporů protikladů uzrála občanská válka, tak z protikladů v Rusku uzrálo odhodlání nepodřizovat se nadále západu. Rusko vyhlásilo červené čáry svých požadavků na bezpečnost, za které už nemůže ustoupit. Jak už bylo zmíněno výše, západ se nechtěl vzdát příležitosti vyčerpat Rusko válkou a sankcemi: Rusko už nechtělo dále ustupovat. Válka jako možnost přerostla v nutnost. Obě strany pokračovaly ve své politice, avšak násilnými prostředky. S tím, že západ se angažoval v sankcích a pro válku použil svůj nástroj Ukrajinu.

Spor u východních hranic Ukrajiny přesáhl lokální rozměr. Vývoj kolem Krymu, Luhanské republiky a Doněcké republiky vytvořil západu příležitost oslabit vzpírající se Rusko. Minské dohody sice mohly válce zabránit. Západ to však viděl jinak. Karty byly rozdány a šance na vítězství byla lákavá. Minské dohody měly posloužit k vyzbrojení ukrajinských vojsk pro válku. Ruské ozbrojené síly také nespaly. Zapracovaly na dozbrojení. S vědomím nemožnosti konkurovat počtem, věnovaly značné úsilí vyvinutí kvalitativně nových zbraňových systémů (S 400, S 500, Poseidon, Burevestnik, Zirkon, Kinžal, Sarmat, ponorky Borej, rakety Bulava a další). Uvedené zbraňové systémy měly zabránit vojenskému vlivu USA na rodící se konflikty blízko ruských hranic s bývalými státy Sovětského svazu, hlavně u západní hranice Ruské federace. (Pozn.: vedle rizika vzniku války s Ukrajinou bylo nebezpečí vzniku války s Běloruskem, pokud by se podařilo odstranit Alexandra Lukašenka a dosadit západu nakloněného prezidenta Běloruska).

Posílení strategického odstrašování Ruska podnítilo ještě větší touhu západu Rusko oslabit. Protiklady se podmiňují, reprodukují a zprostředkovávají. Jeden existuje prostřednictvím toho druhého. Společně mohou růst, nebo mohou také ztrácet na velikosti a síle. Závisí to na podmínkách, které jsou pro ně vhodné, nebo nevhodné. Pro dvě strany války je možné vytvářet, nebo omezovat vhodné podmínky. Co myslíte? Je krmení války dalšími a dalšími zbraněmi pro válku vhodné, nebo nevhodné? Experti mainstreamu a řada politologů našich vysokých škol nemá myšlení v souladu se zákonem jednoty a boje protikladů. Důsledkem je podpora ničení dvou slovanských národů.

Dušan Mišík



Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 60%
transparent.gif transparent.gif
Ne 20%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 20%
transparent.gif transparent.gif