Miloš Zeman: Vyjádření ke kauze Vrbětice

PROJEV

25. dubna 2021 - 11:42
Dobrý den, vážení občané,

před týdnem jsem byl informován předsedou vlády a prvním místopředsedou vlády o podezření že výbuch v muničním skladu Vrbětice byl způsoben dvěma ruskými agenty.

Pokládám za svoji samozřejmou povinnost se k tomuto podezření vyjádřit a právě proto jsem se nejdříve seznamoval se všemi relevantními informacemi. Setkal jsem se mimo jiné s policejním prezidentem, nechal jsem si zpracovat celou řadu analýz a dnes před vás předstupuji jako člověk, který se domnívá, že má dostatek informací abych se k celé záležitosti mohl vyjádřit s chladným rozumem a bez jakékoli hysterie
 
Začněme tedy začátkem, v roce 2014 došlo ve Vrběticích v muničním skladu ke dvěma výbuchům, které byly časově oddělené zhruba jedním měsícem. Tyto výbuchy byly vyšetřovány a závěr tehdejšího vyšetřování zněl, že byly způsobeny neodbornou manipulací při vyskladňování muničního materiálu. Tato munice měla být dodána do Bulharska, bulharský obchodník se zbraněmi to popřel, ale usvědčují ho jednak kupní smlouva a dokonce i již vyplacená záloha za tento odběr, proto takzvanou stopu můžeme považovat za prokázanou.

Pak uplynulo šest let a nic se nedělo, s výjimkou soudu, kde byli žalovaní někteří pracovníci firmy IMEX-group, ale při tomto soudním přelíčení byli všichni obžalovaní osvobození.

Bezpečnostní a informační služba po šest let ve svých výročních zprávách včetně jejich neveřejných částí nikdy nezmiňovala kauzu Vrbětice, teprve v posledních asi třech týdnech bylo vzneseno obvinění vůči dvěma ruským agentům, kteří působili na našem území s dvěma krycími pasy tadžickým a moldavským. A tito agenti byli obvinění, že způsobili výbuch ve Vrběticích.

Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí a tuto větu jsem si podtrhl že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. Koneckonců když se zkoumal druhý areál těsně před jeho výbuchem nebyl v něm nalezen žádný výbušný systém, z toho ovšem nevyplývá, že jsou nevinní a že podezření z jejich účasti není vážné Jednak se musíme ptát co tady vůbec dělali, zadruhé to, že BIS neprokázala jejich účast neznamená že do Vrbětického areálu nevnikli.

Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provést jeden z majitelů firmy IMAX . Podezření je zapotřebí buď vrátit nebo potvrdit. V každém případě pokud by se prokázalo, že tam byli není o čem diskutovat Pokud, ale aby se alespoň prokázalo, že byli jakési emaily a jimi se dožadovali, aby do tohoto areálu mohli vstoupit, je to rovněž důvod k závažnému podezření, co by tam proboha měli dělat a protože každý email má svoji adresu předpokládám, že další vyšetřování ukáže s kým si tito dva agenti dopisovali a jak dopadla jejich údajná žádost o účast ve Vrbětickém areálu .Vážení spoluobčané žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejich území dva agenti cizího státu způsobili teroristický čin, při němž zahynuli dva čeští občané a byla způsobená miliardová škoda. Na druhé straně pracujeme s dvěma vyšetřujícími verzemi a tou první to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě dvě verze vážně a přeji si aby byly důkladně prošetřené Policií České republiky, ale i Nejvyšším státním zastupitelstvem, které tento případ dozoruje, a mají mojí plnou důvěru.

Přeji si jako vrchní velitel ozbrojených sil, kam Policie České republiky nepochybně patří, aby na vyšetřování byla nasazená maximální kapacita a aby až vyšetřování skončí občané České republiky měli plnou informovanost a nic se neutají. Doufám, že se dovíme pravdu, dovíme se zda toto podezření je oprávněné a v takovém případě ať už podporují korektní vztahy se všemi významnými zeměmi, je zapotřebí aby Ruská federace za tento případný teroristický čin zaplatila, například neúčasti Rosatomu v tendru na Dukovany Pokud naopak toto podezření se nepotvrdí, pak z toho vyplývá, že šlo o zpravodajskou hru, která může mít vážně důsledky pro náš vnitřní politický život. Počkejme tedy bez hysterie a spekulací na výsledky vyšetřování a potom teprve rozhodněme.

 děkuji vám za vaši pozornost

Miloš Zeman


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif