Petr Dufek: Výrobní inflace dál sílí

GLOSA

I zářijová čísla potvrdila, že výrobní inflace v ČR dál nabírá na síle.

21. října 2021 - 07:00
Tentokrát se v průmyslu zvýšily ceny meziměsíčně o 0,7 %, když producenti ve svých cenách zohlednili vyšší ceny ropy, kovů a pomalu začali upravovat ceníky energií. V meziročním srovnání jsou ceny průmyslových výrobků už o 9,9 % výše, ve zpracovatelském průmyslu dokonce o rekordních 12 %. Jde samozřejmě o průměr, za kterým můžeme vidět především vysoké ceny komodit, tedy nejenom drahou ropu a plyn, které se promítají třeba i v cenách výrobků chemického průmyslu, ale i rostoucí ceny kovů a kovových výrobků nebo dřeva. U této produkce jde přitom o přímo skokové navyšování cen o desítky procent. Tak například u dřeva jde o zdražení o necelých 78 %, ocelových trubek o 46 %, a tak je možné pokračovat dál a dál.

Je zřejmé, že inflační vlna v průmyslu – přestavujícího největší tuzemské odvětví – zatím ještě nekulminovala. Třeba už proto, že situace na komoditních trzích se ještě nezklidnila, a navíc tuzemské energetiky zatím ještě ani v podstatě (alespoň podle zářijových dat) nepromítly vysoké ceny elektřiny na burze do svých ceníků pro podnikovou sféru. Vedle toho narůstá tlak na zvyšování cen i v oborech, které zatím stály stranou. Příkladem budiž potravinářský průmysl, který se bude muset vyrovnávat s rychlým zvyšováním cen vstupů, podobně i papírenský průmysl a pravděpodobně i ten automobilový, který stále více trpí nedostatkem čipů.
Ani tentokrát nepřišly potěšující zprávy ze stavebnictví, kde dál rostou ceny stavebních prací a zejména stavebních materiálů (+16,5 %). Je pravděpodobné, že s takovým cenovým skokem nepočítaly dříve uzavírané zakázky, a tak realizace části z nich se v lepším případě jen pozdrží, v horším pak nebude zatím vůbec realizována.

Vysoká výrobní inflace není žádným českým specifikem. Napříč celou EU je vidět zvýšené inflační tlaky a dokonce ještě rychlejší růst průmyslových cen než v ČR. Za celou unii průmyslové ceny meziročně v srpnu (novější zatím není) vzrostly o 13,5 %, přičemž rekordmanem s 55% cenovým skokem bylo Irsko. Stejně jako u nás za rapidním cenovým růstem můžeme i v unii vidět především drahé komodity téměř všeho druhu.


Petr DufekAnketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 73%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 13%
transparent.gif transparent.gif