Jiří Paroubek: Za co se už vyhazuje z vlády?

KOMENTÁŘ

Kdybych byl v tuto chvíli předsedou české vlády, letěli by z ní rychlostí Sputniku anebo Saturnu dva její členové.

31. října 2023 - 08:00
V první řadě by to byla ministryně zbrojení, Černochová, která rozhoduje o zadlužení České republiky bez uzardění na nějaké tři až čtyři volební období příštích vlád.

A zadruhé by to byl strejda – neposeda, náš rentgenolog, který nerozumí praktickým věcem, univ. prof. Válek.

Ministryně Černochová nejen, že neumí anglicky, což by se ještě dalo přehlédnout s ohledem na to, že jistě není sama, kdo potřebuje profesionálního překladatele. Doufejme, že si alespoň umí anglicky v hotelu při akcích NATO říct o míchaná vajíčka se slaninou anebo o čaj. To je ale proti tomu, co teď vyvedla, burský oříšek.

Po jedné rezoluci Valného shromáždění OSN, která vyzývá k zastavení palby a k humanitárnímu příměří v pásmu Gazy, se rozkatila s tím, že takováto resoluce svědčí o tom, že bychom neměli být nadále členy tak prohnilé organizace, jakou je OSN.


OSN, pravda, není vzorem dokonalosti a vlastně ani nemůže být. Zhruba dvě sta států jsou velmi rozmanitým společenstvím, které toho opravdu moc nespojuje. A zejména naprostou většinu členských zemí OSN nespojuje vidění světa očima Západu. Ty doby už jsou dávno pryč, kdy Spojené státy měly v OSN většinovou podporu pro prosazení určitých rezolucí. Bylo to zejména tehdy, když Sovětský svaz v době Korejské války neuváženě a hloupě opustil své místo v OSN a v Radě bezpečnosti OSN. A pak si USA mohly dělat v podstatě, co chtěly. S tím, jak se měnil svět, přibývaly nové nezávislé státy, často s radikálními a někdy i komunistickými režimy, došlo ke změně.

Proto si myslím, že by premiér Fiala a jeho družina měli po tomto extempore ministryně Černochové vzít rozum do hrsti a vzdát svou kandidaturu na nestálého člena Rady bezpečnosti. Proti rezoluci VS OSN, vůči které tak zuřivě vystupuje Černochová, se ohradilo pouze 14 států. Mezi nimi ČR, USA, přirozeně Izrael a neutrální Rakousko. Většina disidentů vůči přijaté rezoluci je z řad miniaturních či bezvýznamných států v oblasti Tichomoří.


Prostě, takový je dnešní svět a tak „rozsáhlá“ je klientela Západu ve světě, když jde o věc.

Mluvit o tom, jak to dělá ministr Lipavský, že je potřeba reformovat OSN, nedává žádný smysl. Jak chcete reformovat něco, co je v podstatě něčím jiným, než by si Západ představoval? Je to prosté, většinu členských států OSN nezměníte. Řada z nich jsou klienty Čínské lidové republiky (ČLR), neboť se podílejí na jejím obřím ekonomickém projektu „Pás a stezka“. Jiní jsou klienty Ruska, protože dovážejí jeho pšenici. No a pak je zde skoro nekonečný počet muslimským států, a to včetně států arabských.

Vyjádření paní ministryně svědčí o tom, že vůbec nechápe, jak se dnešní svět vyvíjí a v tom je její uvažování totálně nebezpečné, neboť jí chybí smysl pro míru. Proto nákup těch 24 superdrahých stíhaček z USA, za které sklízí chválu amerického vojenskoprůmyslového komplexu. Proto ten zatím blíže neurčený počet německých Leopardů a švédských obrněnců. Přičemž je zřejmé, že Rusko nemá vojenskou kapacitu k tomu, aby ohrozilo státy východní, střední a západní Evropy. Tedy státy NATO.

Možná, že Černochová věří i tomuto bludu, že Rusko chce a může okupovat celou Evropu.... Po extravagantním vyjádření vůči OSN, bych se tomu nedivil. Premiér Fiala řeší celou věc umírněně, i když by si ministryně zasloužila okamžitý vyhazov z vlády. Posuzuje ministryni zhruba stejně vlídně, jako to činili Vídeňané u svého přihlouplého panovníka Ferdinanda Dobrotivého, o němž říkali: „Unser braver Trottel Nandel“. („Náš hodný blbeček Ferdáček“.)



Druhý abonent na okamžité vyhození z kabinetu se jmenuje univ. prof. Válek. Na rozdíl od Černochové, kterou rodiče nedrželi za ucho, aby vystudovala nějakou pořádnou vysokou školu, má Válek slušné univerzitní vzdělání. Kromě toho je dost praktický na to, aby se postaral sám o sebe. Bylo by zajímavé vědět, zda je pravda, co říkají zlí jazykové, že v jednu chvíli nebo dokonce dosud je tento dobrý muž jak šéfem katedry rentgenologie na univerzitě, tak vedoucím rentgenologického pracoviště v nemocnici a ještě k tomu ministrem. Za všechna tato obročí pobírá údajně plat. No, nic proti tomu, každý se stará, jak umí.

Ale tvrdit, že omezení lékařské péče při chystaných protestech lékařů pacienti nepocítí, může jen člověk, který nechápe anebo zakrývá realitu. Je to podobné jako s penicilinkou, kterou slíbil nedávno dostavět za jeden a půl roku. Za jeden a půl roku u nás nepostavíte ani psí boudu, vezmu-li v úvahu celý proces stavebního řízení, který je na léta.

Premiér Fiala by měl konat, vyhodit tyto dva zcela nekompetentní ministry, „nejlépe bez nároku na penzi“. Jinak důvěra v jeho vládu a v něj osobně bude dál klesat k dosud nevídaným číslům.


Jiří Paroubek




Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 62%
transparent.gif transparent.gif
Ne 19%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 19%
transparent.gif transparent.gif