Eduard Chmelár: Zabraňme majdanizaci slovenské politiky

KOMENTÁŘ

V tomto národě je tolik zloby, nenávisti a vzájemného nepochopení, že začínám mít obavy, do čeho to nutně musí vyústit.

9. prosince 2023 - 07:00

Společnost, která neumí definovat společné zájmy, nemá žádnou budoucnost. Nemáme ani elity, které by o to usilovaly. A teď nemám na mysli falešné pózy kandidátů na prezidenta, kteří v rámci povinné jízdy slibují, že chtějí spojovat, ale až příliš rychle se ukáže, že splnit tento úkol nejsou ani schopni, ani ochotni, takže jeden se cítí být „jakoby člen Směru „, druhý si zakládá během svého funkčního období vlastní stranu a třetí otevřeně podporuje jeden politický tábor. Mluvím spíše o nadstranickém hnutí za Slovensko, které by k řešení tohoto problému přistupovalo programově az dlouhodobé perspektivy.

Nikdy bych si nedovolil zpochybňovat právo opozice na protesty a vyjádření nesouhlasu. Respektováním kontrolní úlohy opozice respektujete demokratický systém. Konečně, všimněte si toho propastného rozdílu v porovnání s předchozí vládní garniturou, že současné protestující před Úřadem vlády SR nikdo nenazývá ani opicemi, ani dezoláty, ani na ně neposílá obušky a vodní děla. Jenže pokud se opozice chová destrukčně, arogantně odmítne dát nové vládě obligátních sto dnů (což byl vždy konsensus politické kultury) a po šesti týdnech vykřikuje na náměstí „dost bylo Fica“, ačkoli podle všech průzkumů veřejného mínění drtivá většina až 65,3 % občanů si myslí, že vydrží celé čtyři roky – zavání to spíše nerespektováním výsledků voleb, a tedy demokratického procesu ze strany opozice.

S úctou si vyslechnu jakékoli racionální námitky a věcné výhrady k postupu vlády. Dosavadní chování opozice však ukazuje, že je hysterická, věci neúměrně dramatizuje, nepřiměřeně přehání a nezastaví se ani před kroky, které Slovenské republice vysloveně škodí. Jen si vzpomeňte, jak lhali občany, že Fico chce vyvést Slovensko z EU a NATO. Pak je strašili, že vzdělaní lidé v případě vítězství Směru-SD odtud utečou a poslední ať zhasne. No a po volbách začali zípat, že oni se vyhnat nedají (sic!), že se zde likviduje právní stát a vládní koalice zde chce nastolit diktaturu, totalitu, autokracii a co já vím, co ještě. Nic z toho není pravda. Když poslouchám lídra progresivců Michala Šimečku, jak se hecuje „zvládli jsme to vůči komunistům, zvládli jsme to vůči Mečiarovi a zvládneme to i vůči Ficovi“, nemůžu se zbavit pocitu, že i on má charakter „proudové ryby“. Tento termín jsem si osvojil od nebohého Milana Ftáčnika, který takto charakterizoval způsob politiky Jana Budaje. Jde o lidi, kteří neumějí fungovat v normálních demokratických podmínkách a k řešení problému ustavičně potřebují vyhrocený konflikt a pseudorevoluční boj. Porovnávat současný politický zápas s postavením disidentů v komunistickém režimu je nemocné. Pokud obcházíte mechanismy, které vám umožňuje demokratický režim a ustavičně máte potřebu hnát lidi takříkajíc na hroty, pak s vámi něco není v pořádku. Tato majdanizace politiky, která nerespektuje demokratické výsledky voleb a před argumentací, polemikou a oponenturou upřednostňuje svržení legitimní vlády, je ve své podstatě nebezpečná a nedemokratická.



I z těchto důvodů se se vší vážností stavím za včerejší slova předsedy vlády SR Roberta Fica, který v rámci parlamentní hodiny otázek odkázal velvyslanci USA na Slovensku, aby se zdržel vyjadřování k vnitřním záležitostem Slovenské republiky. Byl to ten nejjemnější způsob, jak ho upozornit na to, že překračuje své kompetence, ve skutečnosti je v takových případech standardní předvolání velvyslance na koberec k ministru zahraničních věcí nebo k premiérovi (bývalý český prezident Miloš Zeman v podobné situaci vyrazil s americkým diplomatem dveře a vzkázal mu, že není na Pražském hradě vítán). Nevím, z jakého titulu se Spojené státy vyjadřují k záměru slovenské vlády zrušit speciální prokuraturu. Považují nás snad za 51. svazový stát USA? Mají snad oni v rámci svého právního systému speciální prokuraturu? Jaký mají problém s tím, že chceme fakticky sladit naše trestní právo s právem EU? Souhlasili by, kdyby se naše ministerstvo zahraničních věcí vyjadřovalo k jejich zacházení s afroamerickým obyvatelstvem nebo k jejich legislativě týkající se vlastnictví zbraní? Nebo by se jim více líbilo, kdybychom po vzoru EU žádali zrušení trestu smrti v USA, případně dodržování práv zaměstnanců podle standardů Mezinárodní organizace práce?

Mimochodem, nevzpomínám si, že by Spojené státy vyslovily jakékoli znepokojení například ze zakazování nepohodlných webů bez soudu nebo z pronásledování kritických intelektuálů, které se zde dělo v předchozím období. Slovenská republika je suverénní stát, který respektuje vnitřní legislativu jiných států, a totéž žádá i od svých partnerů. Pokud to USA nedělají, nejenže zhoršují vztahy obou států, ale navíc svým mlčením při přešlapu.

Eduard Chmelár


Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?