Zdeněk Ertl: Zdravý způsob života a stravování školáků

KOMENTÁŘ

Ke zdravému životnímu stylu samozřejmě patří nejen pohyb, ale také způsob stravování.

17. února 2022 - 07:00
Proto se na některé otázky týkající se jídla a pití zaměřil také průzkum Pohyb a strava u dětí … (Sanep, prosinec 2021), jehož výsledky Vám postupně představuji.

Tak tedy, kde, případně jak snídají, svačí, či obědvají dnešní školáci:

Jak snídá převážně Vaše dítě během školního týdne?  
Co svačí Vaše dítě ve škole?


 

Jak obědvá převážně Vaše dítě během školního týdne?


 

Proč cca 10 % žáků nesnídá doma a někteří z nich si snídani dokonce kupují? Nebylo by lepší, kdyby se i tato, sice nevelká skupina, připojila k těm, kteří snídají pravidelně doma? Je chvályhodné, že děti, které snídají doma, mají z domova i připravenou svačinu, a pravděpodobně jsou to převážně ti, kteří také pravidelně obědvají ve školní jídelně. I těchto dětí by však podle mého soudu mohlo a mělo být víc.

Z uvedených dat vyplývá, že některé děti (do 10 %) nesnídají, nesvačí, ani neobědvají, což je zarážející a jistě to jejich zdravému a harmonickému vývoji neprospívá. O příčinách tohoto stavu můžeme ale opět jen polemizovat…, že by zase rodiče?

----------
Průzkumu společnosti SANEP na téma Pohyb a strava u dětí na ZŠ v ČR se ve dnech 11. – 17. 12. 2021 aktivně účastnilo 35.652 respondentů, kteří uvedli, že jejich dítě studuje v současné době na základní škole. Metodologie: věk, pohlaví, bydliště, vzdělání; statistická odchylka je ±1,5 %.

Zdeněk Ertl


Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 66%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif