Svátek má: Svatoslav

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Že by ministryně Marksová objevila „Ameriku“?

Děti z chudých rodin v Česku nemají stejné šance jako jejich bohatší vrstevníci.

Přesně tak se vyslovila Michaela Marksová. Zřejmě odvolávání ministrů premiérem Sobotkou vyburcovalo i ji k hlubokému poznání. Obdobné informace však již před lety byly sděleny pomocí výzkumu OECD. Tento výzkum mapoval srovnání postavení dětí v jiných státech ve vztahu k naší republice. Vyplývá z něho, že děti mají pramalou šanci dosáhnout na vyšší vzdělání než mají jejich rodiče.

U nás je dlouhodobě podpora chudých rodin a jejich dětí téměř nulová. I ministryni Marksovou toto začíná zajímat poněkud pozdě. Když se řekne „A“, musí se také vědět, jak na to a kde vzít finance. Trochu mi to připomíná její dobře vypadající nápad, aby obce zajistily pro své občany sociální bydlení. Jenže jim představitelka naší vlády zapomněla sdělit, kde na to vzít. Že běžná rodina v České republice chudne a ocitá se prakticky v mnoha případech na hranici bídy, by měla paní ministryně velmi dobře vědět.


KSČM dlouhodobě deklaruje, že právě těmto rodinám, které se do špatné finanční situace dostávají bez vlastního přičinění, by měl stát a jeho sociální systém pomoci. Bohužel se tak dodnes neděje. Minimální finanční prostředky, které tyto rodiny mají, rozhodně nestačí na vše, co by ke svému životu potřebovaly. Tudíž uhradí to nejnutnější a mnohé, pro nás z běžných věcí, musí stranou, např. knihy pro děti, různé kroužky, stejně jako moderní technika, telefony, tablety či počítače, které jsou dnes při běžné výuce používány.

Stát, jenž deklaruje, že patří mezi moderní v Evropské unii, by se měl urychleně zamyslet, jak těmto rodinám pomoci. Právě mezi dětmi těchto chudých rodin mohou být opravdové talenty, které v této situaci nemohou rodiče podpořit nejen ve škole, ale i v rámci dalších studií. Což je pro nás všechny velká škoda.

Miloslava Vostrá