Řecko se brání vlně nelegálních přistěhovalců (VIDEO)

zprávy

Řecké bezpečnostní síly zabránily slzným plynem ilegálním přistěhovalcům v sobotu překročit hranici.

Řecko se brání vlně nelegálních přistěhovalců (VIDEO)
Na turecko-řeckém přechodu
1. března 2020 - 06:20

Na několika hraničních přechodech, včetně v Pazarkule, migranti házeli kameny na úředníky. Podle řecké státní televize se některým podařilo překročit hraniční řeku mezi Tureckem a Řeckem na nafukovací lodí.

„Celou noc bránily bezpečnostní síly nedovolenému překračování hranic," popsal situaci řecký ministr obrany Nikos Panagiotopoulos.


Turecký prezident Reep Tayyip Erdogan zrušil v sobotu ráno uprchlickou dohodu s EU.


„Otevřeli jsme brány,“ řekl Erdogan a obvinil EU, že nesplnila dohodu z roku 2016. V pátek čekalo na vstup do EU na hranicích s Bulharskem a Řeckem 18.000 migrantů. Erdogan konkrétně požádal země EU, aby si převzaly migranty z Turecka: „Nemůžeme je ubytovat a ani se o tolik uprchlíků nemůžeme starat,“ dodal turecký prezident.

Parlamentní skupina německé FDP mezitím vyzvala spolkovou vládu, aby podpořila Athény. „Nacházíme se v eskalační spirále na řecko-turecké hranici a zažíváme dramatické podmínky,“ uvedl místopředseda poslanecké skupiny Stephan Thome, „EU a zejména Německo by měly projevit solidaritu s Řeckem a pomoci omezit masivní nelegální překračování hranic.“

Předseda Výboru pro zahraniční věci Bundestagu a kandidát na předsednictví strany CDU Norbert Röttgen však Erdoganovu hrozbu označil za „volání po pomoci“. Peníze a pomoc musí být poskytnuty na dočasnou péči o uprchlíky v Turecku, uvedl na Twitteru.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz zdůraznil, že Rakousko je připraveno podporovat země na vnější hranici dalšími policisty. „Pokud bude ochrana vnějších hranic EU neúspěšná, bude Rakousko své hranice chránit.“ Situace jako byla z roku 2015 by se neměla opakovat.

Maďarský premiér Viktor Orban mezitím oznámil zvýšenou ochranu státních hranic. Erdogan již dříve informoval Orbana, že jeho země už nedokáže udržet masy migrantů, řekl Orbanův mluvčí.

V pátek turecké ministerstvo zahraničí zpočátku popřelo pozměněný postoj Ankary. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Hamiho Aksoy nedochází ke změnám v uprchlické politice. Zároveň varoval, že migrační pohyby by se „mohly zhoršit, pokud by se situace zhoršila“.
   
Nedávné vlny uprchlíků jsou z oblasti Idlibu v severozápadní Sýrii. V reakci na útěk, který ve čtvrtek zabil turecké vojáky, Turecko odpovědělo útokem na syrského prezidenta Bašára al-Asada.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?