Nezahalenou ženu někde obvykle stihne sprška kamení či zbičování

politika

„Já bych rád reagoval na předřečníky, na povinnost či nepovinnost islámského zahalování, nebo, jak se říká, povinnost hidžábu," řekl v diskusi ve čtvrtek 23. ledna 2020 v Poslanecké sněmovně poslanec Jiří Kobza.

Nezahalenou ženu někde obvykle stihne sprška kamení či zbičování
Poslanec Jiří Kobza
16. února 2020 - 07:36

„Samozřejmě v různých zemích je tato povinnost uplatňována různě. Máme velký rozdíl mezi městy například v Jordánsku a venkovskými oblastmi, kde ženy chodí důsledně zahalovány. Nezahalenou ženu obvykle stihne sprška kamení nebo rána bičem, nebo co má ten dotyčný mravokárce zrovna po ruce. V Íránu za špatný hidžáb byl trest 70 ran bičem. V Afghánistánu byly ty tresty ještě krutější, v dalších zemích, v Pákistánu, některé oblasti Indonésie a podobně," konstatoval poslanec Jiří Kobza, který v minulosti v této oblasti pracoval.

„Takže je to v těch zemích chápáno jako určitý symbol. Ale co je hlavní, je to nedílná součást koncepce politického islámu. Je to taková jedna z těch prvních okolností, kdy právě hidžábem, šátky, muslimové nutí neislámskou společnost, většinovou společnost, tu, do které se přistěhovali, aby je začala akceptovat, aby je přinutili, aby si na ně zvykli. Vím to z Austrálie, tam tento proces probíhá poměrně dost dlouho. Ti lidé jsou dokonce placeni za to, že v hidžábu a v dišdaši nebo v galábii chodí po ulici nahoru dolů, aby vytvářeli pocit, že ta muslimská společnost je poměrně silná," má jasno poslanec Kobza.


„A ještě dodatek k těm babičkám na Moravě. Já pocházím z jižní Moravy a tam ženy nosily šátek samozřejmě, protože to je zemědělská oblast, a bylo to ryze praktické opatření, protože prostovlasá žena večer měla vlasy plné prachu, takže byla nucena se zahalovat z čistě praktického důvodu," uzavřel své vystoupení ve Sněmovně poslanec Jiří Kobza.


(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)


Anketa

Který z premiérů podle Vás hájí více národní zájmy své země?