Čínský koronavirus: Konečně hrozí smrt z vyděšení?

zprávy

Nový koronavirus (WHO) 2019-nCoV, který byl v Číně identifikován v prosinci 2019, počínaje úterým 21.ledna konečně může být zdrojem mediální smrti z vyděšení: Čínská Státní zdravotnická komise potvrdila, že se přenáší nejen ze zvířete na člověka, ale i mezi lidmi.

Čínský koronavirus: Konečně hrozí smrt z vyděšení?
Ilustrační foto
22. ledna 2020 - 09:01

Zatím je kvůli 2019-nCoV  počet nemocných a zemřelých malý. Do konce týdne bude počet zemřelých nanejvýš do 10 osob a počet identifikovaných nakažených osob bude asi do 1 000 osob. Je ale možné též předpokládat, že s koronavirem 2019-nCoV se setkala již těla alespoň 2 000 lidí. Někteří z nich odletěli do nejméně 10 zemí, protože v řadě zemí žije silná čínská komunita. To je základní dynamika, kterou 2019-nCoV nabízí, uvádí vkomentáři pro Prvnizpravy.cz publicista František Roček.

2 000 osob, které si již potýkaly s 2019-nCoV, je naprosto konzervativní odhad. Pro zdravotníky je důležité, co v dalších týdnech vědci zjistí o zdrojích viru, inkubační době, způsobech přenosu, léčbě a preventivních opatřeních.

K úterku byli v Číně mrtví zatím jenom 4 a nakažených je evidováno méně než 300 osob.

Wu-chan je i není počátkem


Ohnisko potenciální epidemie je teoreticky ve městě Wu-chan (Wuhan), kde byl virus poprvé zaznamenán. Jenže, objevil se na tržišti, takže musel být odněkud virus přinesen. Ohniskem je Wu-chan jenom proto, že tam byl člověčenstvem poprvé identifikován. Ohnisek bylo asi více, ale Wu-chan byl až viditelnou (a mediální) bránou do světa lidí. Ale je vysoce pravděpodobné, že jsou ohniska v širším okolí Wu-chan.

Mezitím mohly onemocnět stovky lidí „nějakou“ virózou či chřipkou, přitom nikdo nevěděl, že to byl koronavirus 2019-nCoV. Nikdo si toho předtím nevšímal, protože šlo o nepříjemnou virózu, když nedošlo k těžkým komplikacím či smrti.

Pokud kromě nemocných byli infikováni i zdravotníci, jak uvedla v pondělí čínská tisková kancelář Xinhua, konečně může vypuknout plnotučná hysterie.



Rozšíření infekce

Že se koronavirus 2019-nCoV rozšířil do Thajska, do Japonska a do Jižní Koreje, co je na tom zvláštního? Asie je plná čínských komunit a virus tam již je, protože kdo byl identifikován jako nemocný nakažený koronavirem, byl tak identifikován až v okamžiku, kdy propuknul koronavirový humbuk. Důležité přitom bylo, že nemocní jsou z města Wu-chan (Wuhan).

Virus mohl vycestovat do zahraničí již několik týdnů před svou čínskou premiérou ve světlech ramp ve Wu-chan. V zahraničí tehdy někteří lidé prožili jenom lehčí „nějakou běžnou“ virózu. Nezapomeňme, že je právě chřipková sezóna.

Pokud někdo píše, že vědci se obávají, že počet nakažených osob je vážně podhodnocen, protože nejsou k dispozici finance pro zdravotní testy nemocných, realita je daleko všednější.

Lze pracovat s hypotézou, že může být virus 2019-nCoV  již kdekoliv, protože důležitá je inkubační doba viru, než se projeví u člověka jako terorista způsobující nemoc, a jak jsou lidé vůči němu vnímaví, a tudíž se rozlezl kamkoliv dříve než začnou nějaké testy.

Obrázek toho jak se vyvíjí historie člověka od kašlající osoby až po nositele 2019-nCoV je např. tento: Ve městě Šen-čen (Shenzhen), hlavním technologickém centru poblíž Hongkongu, úředníci uvedli, že u 66letého muže se projevily příznaky viru po cestě za příbuznými ve Wuhan.  Cestoval do Wu-chan koncem minulého roku a objevily se u něho příznaky včetně horečky a celkové slabosti 3. ledna letošního roku. Dne 4. ledna vyhledal lékařskou pomoc v Shenzhenu a 11. ledna byl převezen do izolace. Po laboratorním testování byl nakonec shledán pozitivním na nový koronavirus. Provincie Guangdong zahájila epidemiologické pátrání, s kým byl ve styku kvůli možné infekci mezi blízkými osobami.

Pár poznámek na konec

Při hodnocení nebezpečnosti je důležité sledovat, kdo na koronavirus zemřel. Podle dosavadních informací zemřeli především starší, z hlediska tělesné konstituce již oslabené/nemocné osoby. Tito lidé by mohli zemřít i na klasickou chřipku.

Světová zdravotnická organizace (WHO) řeší, zda je nový koronavirus zdrojem potenciální mezinárodní zdravotní krize. Epidemiologové situaci nepodceňují, protože v minulosti se rozšířily koronaviry s těžkým zdravotním průběhem nemoci - způsobující Vážný akutní respirační syndrom (SARS) a Středovýchodní respirační syndrom (MERS). Oba způsobily koronaviry, které pocházely od zvířat.

Obava je tedy z hlediska prevence na místě. Zároveň začíná fantastické zdravotnicko – bezpečnostní cvičení v reálných podmínkách. Protože s tvrdě pragmatickým zadáním je možné využít nejmodernější techniky ke sledování zdravotního stavu a pohybu obyvatelstva  v supermasovém měřítku.

Úkol to je fantastický, protože několik set milionů Číňanů se přesunuje v rámci Říše středu, aby s příbuznými oslavili blížící se svátky. Kromě toho je obvyklé chřipkové období .

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Zúčastníte se červnových voleb do Evropského parlamentu?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif