10. ledna 2026 - 06:24
Oznámila to ukrajinská velvyslankyně ve Spojených státech Olga Stefanišina.
Diplomatická mise poznamenala, že již kontaktovala americké ministerstvo zahraničí s žádostí o poskytnutí konzulárního přístupu Ukrajincům.
„Jsme v neustálém kontaktu s příslušnými americkými orgány a již jsme informovali ministerstvo zahraničí o nutnosti zajistit konzulární přístup k našim občanům. Velvyslanectví situaci monitoruje a podniká veškerá nezbytná opatření k navázání kontaktu s ukrajinskými občany,“ uvedla Stefanišina.
Další kroky budou záviset na zjištění všech okolností.
Ruská média dříve informovala, že na palubě bylo přibližně 20 Ukrajinců , ale velvyslanectví přesný počet neuvedlo.
Američané propustili Rusy, kteří byli na palubě
Většina námořníků zajatých americkou armádou na palubě ropného tankeru Marinera jsou Ukrajinci
Informovala o tom ruská televizní stanice RenTV.
Podle televizního kanálu se posádka lodi skládala z 28 lidí: 20 ukrajinských občanů, šesti, včetně kapitána, gruzínských občanů a dvou ruských občanů.
Americká pobřežní stráž začala v prosinci pronásledovat tanker u pobřeží Venezuely poté, co se jí nepodařilo získat od guayanských úřadů potvrzení, že plavidlo pluje pod vlajkou této země. Američtí úředníci požadovali, aby kapitán pokračoval do amerického přístavu, ale ten neposlechl a loď nasměroval do Atlantského oceánu. Cestou tanker požádal a obdržel dočasnou registraci pod ruskou vlajkou od přístavu Soči. Kapitán také změnil jméno plavidla z Bella1 na Marinera. Podle RenTV byly tyto kroky právně odůvodněné, ale plavidlo bylo i přesto zadrženo.
Plavidlo si původně pronajal soukromý obchodník pod vlajkou Guyany a jeho plavba byla čistě komerční.
(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)