Miliardář a současně také generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon ostře varoval před hrozícím kolapsem amerického dluhopisového trhu. Důvodem je podle jeho názoru nekontrolovatelně rostoucí státní dluh Spojených států amerických, špatná fiskální disciplína i politická neschopnost řešit strukturální problémy amerických veřejných financí.
Jeho slova zazněla na prestižním Reaganově ekonomickém fóru v Kalifornii a okamžitě vyvolala silný ohlas napříč politickým i finančním spektrem. A jak uvedl list Finacial Times, Jamie Dimon si vkutku nebral servítky.
„Uvidíte prasknutí na dluhopisovém trhu. Stane se to a vy budete panikařit. Já nebudu panikařit. Budeme v pohodě,“ prohlásil před publikem v kalifornském Simi Valley Jamie Dimon.
Nejednalo se přitom o apokalyptické strašení, ale o analyticky podloženou obavu. Výnosy z amerických 10letých a 30letých státních dluhopisů se v posledních měsících vyšplhaly na nejvyšší úrovně od roku 2007. Ačkoliv zatím nedošlo k panice na trhu, mnoho investorů si uvědomuje, že americké finance směřují k neudržitelnosti.
Dimon ostře kritizoval fiskální přístup americké vlády i měnovou politiku centrální banky.
Současná politika americké centrální banky (Fed), která po desetiletí uměle držela nízké úrokové sazby a skupovala státní dluhopisy, se podle Dimona podepsala na strukturální zranitelnosti finančního systému. Trh je nyní extrémně citlivý na jakékoli známky ztráty důvěry nebo náhlý odliv kapitálu.
K varovným signálům přispívá také nový návrh rozpočtu prezidenta Donalda Trumpa, který počítá s dalším zvýšením výdajů bez odpovídajícího zajištění příjmů. Podle Výboru pro odpovědný federální rozpočet (CRFB) by nový plán zvýšil federální deficit o 3,3 bilionu dolarů do roku 2034, čímž by se rozpočtový schodek zvýšil až na 9 % HDP, což představuje historicky bezprecedentní tempo zadlužování mimo válečné a krizové období.
Agentura Moody’s již v listopadu 2023 snížila výhled amerického ratingu na negativní. USA jsou jedinou zemí G7, která si v posledních letech zhoršila úvěrovou důvěryhodnost, a to v situaci, kdy americký dluh překonal hranici 34 bilionů dolarů. V říjnu 2024 výnosy 30letých dluhopisů přesáhly hranici 5 %, což značí vyšší náklady na obsluhu dluhu i slábnoucí důvěru investorů.
Dimon tak nepřímo varoval před „momentem důvěry“, kdy si investoři začnou klást otázku, zda americký dluh bude možné někdy vůbec splatit bez výrazné inflace nebo monetizace.
Podle analytiků by destabilizace znamenala zvýšení úrokových sazeb (růst výnosů na amerických dluhopisech může tlačit vzhůru i evropské sazby), odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů (vyšší výnosy v USA lákají investory k přesunu peněz, což může poškodit měny a rozpočty menších ekonomik) a v neposlední řadě tlak na veřejné finance v EU (zadlužené země jako Itálie nebo Francie budou mít vyšší náklady na financování).
Dimon není jen kritikem, ale i pragmatickým reformátorem. V rozhovoru pro CNBC podpořil zrušení daňových výhod pro hedgeové fondy a vyzval k větší podpoře pracujících rodin.
„Zdaněme hedge fondy a použijme peníze na vyšší daňové úlevy pro obyčejné lidi, včetně těch bez dětí,“ prohlásil Dimon.
Jamie Dimon patří mezi nejzkušenější a nejrespektovanější osobnosti světového bankovnictví. Jeho varování nepřichází z paniky, ale z hlubokého porozumění systému, který desetiletí pomáhal řídit. To, že sám říká, že „nepanikaří“, je ve skutečnosti výzvou k tomu, aby panikařit nemusela ani veřejnost... tedy pokud politici a trhy začnou jednat včas.
Zásadní otázkou pro nás všechny tak není, zda americký dluhopisový trh jednoho dne praskne, ale kdy. A také jak dobře na to budeme připraveni.