V pátek 17. května 2025 došlo k události, která sice nepřekvapila trhy, ale výrazně podtrhla znepokojující vývoj v amerických veřejných financích. Mezinárodní ratingová agentura Moody’s oficiálně odebrala Spojeným státům nejvyšší úvěrový rating AAA a změnila výhled z „stabilní“ na „negativní“. Moody’s tak následovala své dvě hlavní konkurentky, agentury Fitch a Standard & Poor’s, které k tomuto kroku přistoupily již v předchozích letech.
Důvodem pro snížení hodnocení je neudržitelně rostoucí veřejný dluh a strukturální rozpočtové schodky, které podle odhadů mohou do roku 2035 dosáhnout alarmujících 9 % HDP ročně. Jak varuje Moody’s, americká administrativa v současnosti „nevykazuje žádný věrohodný plán, jak tento trend zvrátit,“ konstatuje britský server UnHerd.com.
Další nejistotu přináší politické prostředí. Vláda prezidenta Donalda Trumpa je charakteristická značnou volatilitou v oblasti fiskální a obchodní politiky. Trumpův návrh zákona známý jako „Big Beautiful Bill“, který navazuje na daňové škrty z roku 2017, byl v pátek zablokován ve Sněmovně reprezentantů. Pokud by byl schválen, znamenal by nárůst zadlužení o dalších 5 bilionů dolarů. To by podle nevládní organizace Committee for a Responsible Federal Budget zvýšilo již tak hrozivý státní dluh ze současných 36 bilionů na více než 41 bilionů dolarů během několika let.
„Kromě několika republikánů v Kongresu se většina politické třídy stará o rozpočtový schodek pouze formálně,“ jak poznamenává ekonom John Rapley.
Rapley ve svém článku rozpracovává tři možné scénáře dalšího vývoje:
1. Další zvyšování deficitu - hrozí neschopnost splácet závazky, což by vedlo k možnosti technického defaultu nebo inflačnímu útěku z dluhu.
2. Masivní škrty - omezení penzijních a zdravotních programů by mohlo vyvolat politickou krizi a silnou vlnu odporu veřejnosti.
3. Trvalé rozpočtové hašteření - pokračující politický pat a nejistota by mohly dusit investice a brzdit ekonomický růst.
Žádný z těchto scénářů však nevrací Spojeným státům důvěru investorů. Jak ukazuje vývoj akciového trhu, již nyní se investoři obávají, že pozitivní trend je postaven na vratkých základech.
Zahraniční fondy, které dosud držely značné objemy amerických aktiv, začínají svou expozici vůči USA přehodnocovat. Pokud bude trend pokračovat, mohl by být americký dolar jako globální rezerva vystaven tlaku, který jsme naposledy viděli během krize v roce 2008. Ovšem tentokrát bez zjevné cesty ven.
Jak autor článku John Rapley ve své knize Twilight of the Money Gods napsal, ekonomie se v posledních dekádách stala novým náboženstvím. A stejně jako stará impéria padala kvůli ztrátě důvěry, může i americké impérium narazit na limity, pokud se neobnoví politická vůle čelit fiskální realitě.
Ztráta ratingu AAA nemusí sama o sobě spustit lavinu, ale je zřetelným signálem, že trpělivost trhu s americkým „životem na dluh“ není bezmezná. Otázkou zůstává, zda se Washington probudí včas, nebo zda investoři probudí svět k nové globální krizi.