V Praze v polovině třetího celého lednového týdne probíhal Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Návštěvníci se na něm mohli po tři dny seznámit s nabídkou více než 300 vzdělávacích institucí z Česka i zahraničí a vybírat si ze zhruba 7000 studijních oborů.
23. ledna 2025 - 10:17
Lákadel, proč mají mladí lidé zrovna studovat ten nebo jiný vybraný obor, bylo na veletrhu mnoho. Na stáncích českých i zahraničních vysokých škol a jejich fakult byli buď pracovníci studijních oddělení, pedagogové nebo studenti, kteří odpovídali na nejrůznější otázky. Častou otázkou byl dotaz od letošních maturantů na průmyslových školách, zda nebudou mít problém při studiu technických oborů s matematikou nebo s fyzikou.
"Je právě matematika v prvním ročníku tím sítem, přes který neprojdou právě bývalí průmyslováci?", ptal se u stánku Stavební fakulty ČVUT v Praze jeden návštěvník veletrhu, aby se dozvěděl, že zkoušek z matematiky je na fakultě poněkud více, ale ani pro průmyslováky nemusí být nezdolatelné.
Dozvěděli jsme se, že na některých vysokých školách probíhají přijímací zkoušky, kterých se musíte zúčastnit, pokud ovšem máte vyšší než je stanovený průměr ze známek z posledního vysvědčení.
Setrvalý stav kolem předmětů jako jsou matematika a fyzika, které jsou strašákem studentů před zdárným zdoláním bakalářského případně i magisterského studia, vyřešila jedna soukromá vysoká škola v prospektu své instituce výrazným označením "Bez matiky". Přičemž tuto informaci tvůrce reklamy vyznačil hned vedle pěticiferného čísla, které určuje cenu, kterou musíte zaplatit, abyste prošli semestrem "bez matiky"!
(ps pro Regionalninovinky.cz, foto: ps)