Na americkém akciovém trhu se odehrává drama, které může předznamenat hlubší otřesy. Přestože index S&P 500 zažil v posledních dnech překvapivě prudké oživení, pod povrchem se rýsují varovné signály, které připomínají období před minulými velkými krizemi. Podle analytiků z Phoenix Capital Research jsme možná jen krůček od dalšího burzovního krachu.
Vše odstartovalo 2. dubna, kdy prezident Donald Trump oznámil během tiskové konference v Růžové zahradě zavedení cel proti všem hlavním obchodním partnerům USA. Tato nečekaná vlna protekcionismu, kterou administrativa prezentovala jako „den osvobození americké ekonomiky“, způsobila okamžitý šok na trzích.
„Počáteční pokles po tiskové konferenci z 2. dubna byl pátým nejrychlejším desetiprocentním propadem za posledních 75 let,“ uvádí server ZeroHedge.
Index S&P 500 se propadl o celých 20 %, což dle definice Wall Street představuje začátek medvědího trhu. Akcie se dostaly tři směrodatné odchylky pod svůj 200denní klouzavý průměr, což je extrémní technická úroveň, která zpravidla značí možný obrat. A skutečně, během následujících devíti dní trh zaznamenal sérii růstů a vrátil se na úroveň, kde stál před oznámením tarifů.
Phoenix Capital Research varuje, že současný optimismus na trzích je falešný a může vést k tvrdému pádu. Společnost tvrdí, že vyvinula nástroj, který dokáže s vysokou přesností předvídat krachy. A ten nyní signalizuje nebezpečí. Tento tzv. „crash trigger“ měl údajně správné predikce před krachem roku 1987, dot-com bublinou i Velkou finanční krizí v roce 2008.
Z historie víme, že prudká oživení po náhlých propadech bývají často pastí, tzv. “dead cat bounce”, která naznačuje krátkodobé technické zotavení před dalším sestupem. A právě tento scénář nyní připomíná několik klíčových momentů burzovní historie.
Krach roku 1987 („Black Monday“)
Akciový trh v říjnu 1987 prudce rostl po letním poklesu až do osudného 19. října, kdy se Dow Jones během jediného dne propadl o 22 %. Krátkodobé zotavení předcházelo naprosté ztrátě důvěry v trh, spojené s obavami o obchodní bilanci USA a tehdejšími zásahy Fedu. Podobně jako dnes sehrála roli i nejistota z měnové a obchodní politiky.
Dot-com bublina (2000–2002)
Tehdy trh rovněž zažil silné růsty technologických akcií, zejména „nové ekonomiky“, až do okamžiku, kdy bublina praskla. NASDAQ nejprve klesl o 10 %, následovalo krátké oživení, než se trh zcela zhroutil. Dnes se znovu opakuje situace, kdy Big Tech táhne trh. A pokud tyto firmy selžou, hrozí dominový efekt.
Velká finanční krize (2008)
Je nutné si uvědomit, že finanční média často využívají alarmistické titulky k přitáhnutí pozornosti. Přestože některé signály opravdu vypadají vážně, jako například oslabení technologického sektoru či dopady celních opatření na globální dodavatelské řetězce, samotné trhy vykazují stále velkou volatilitu a krátkodobé výkyvy. Kritici navíc upozorňují, že Phoenix Capital Research má zájem na šíření negativních scénářů, které podporují poptávku po jejich placených investičních nástrojích.
V tomto kontextu nelze vyloučit, že za vyhrocenou rétorikou může stát snaha ovlivnit chování drobných investorů. Jejich panika často přináší výhodu velkým hráčům, kteří dokáží takové výprodeje rychle využít.
Slavný výrok Marka Twaina říká: „Historie se neopakuje, ale často se rýmuje.“ Pokud se podíváme na současný vývoj očima zkušeného pozorovatele, najdeme v něm ozvěny všech zmíněných krizí. Investoři by proto měli být obezřetní, sledovat technické ukazatele i reálná čísla firem a vliv globální politiky, a nikoli podlehnout mediálnímu dojmu, že krize buď neexistuje, nebo je nevyhnutelná.