Iluze stability ve světě nekontrolovaného tisku peněz

byznys

Klasické ekonomické modely ustupují stranou, zatímco trh ovládá psychologie a masivní tisk peněz. Rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů a nezdravý optimismus investorů naznačují, že iluze stability na finančních trzích může brzy prasknout.

Iluze stability ve světě nekontrolovaného tisku peněz
Ilustrační foto
5. listopadu 2024 - 06:30

Současná globální ekonomická situace vyvolává stále větší obavy, protože klasické ekonomické modely, které se opírají o nabídku a poptávku, přestávají platit. Jak investoři, tak i centrální banky a finanční analytici stále častěji mluví o „psychologii trhu“ a „likviditě“. Tato rétorika má ospravedlnit masivní tisk nových peněz, který probíhá ve Spojených státech i dalších západních ekonomikách. Ovšem mnozí kritici varují, že tato „psychologie stability“ je jen iluzí, bez reálné opory v ekonomických základech.

Nový standard: Manipulace trhů místo zdravé ekonomiky

Tento stav vytváří nový standard, kde zásahy centrálních bank a enormní tisk peněz mění pravidla ekonomického chování. Tradiční pojmy jako produktivita, růst či reálná hodnota se posouvají do pozadí a místo toho se rozhodování investorů opírá o očekávání a krátkodobou psychologii. Centrální banky v USA, Evropské unii či Japonsku přistoupily k tisku bilionů dolarů ve snaze udržet likviditu a zabránit panice na trzích. Tento krok však podle kritiků jen přikrmil umělou stabilitu, která je spíše výtvorem finanční manipulace než skutečnou ekonomickou silou.



Americký dluhopis vs. akcie: Znamení blížící se krize?

Dalším signálem "přehřátí" je situace kolem desetiletých amerických státních dluhopisů, které nyní přinášejí vyšší výnos než index S&P 500. Tento ukazatel poukazuje na nezdravé nastavení finančních trhů, kde se výnosy z relativně bezpečných dluhopisů stávají lákavější než investice do akcií. Navíc, zatímco výnosnost akcií klesá, investoři i nadále očekávají růst jejich cen. Dle průzkumů až 51,4 % amerických investorů věří, že akciové trhy budou v příštích 12 měsících pokračovat v růstu, což je nejvyšší procento optimismu od roku 2000 – přímo před prasknutím tzv. Dot-Com bubliny.

Jak dlouho lze udržet iluzi prosperity?

Současná situace zanechává trh v paradoxu: na jedné straně investoři věří v pokračující růst cen akcií, zatímco bezpečné dluhopisy nabízejí vyšší výnos než rizikovější akcie. Tato situace by podle klasické ekonomické teorie měla signalizovat nadcházející pokles, ne-li krizi. Současné modely, které přehlížejí riziko nárůstu inflace a kolapsu trhů, nejsou dlouhodobě udržitelné. Masivní tisk peněz může krátkodobě zabránit krizi, ale dlouhodobě vytváří bublinu, která se může stát nekontrolovatelnou.

Psali jsme:

Historie varuje, ale naslouchá jí někdo?

Pokud zůstane naděje v neustálý růst akcií a podpora trhu skrze tisk peněz a stimulace, přiblížíme se možnému opakování krizí z minulosti. Iluze prosperity, kterou současný systém vytváří, se může rozpadnout, jakmile investoři pochopí, že trhy už dávno ztratily vazbu na reálnou ekonomiku. Zvyšující se inflace a ceny zboží, nedostatek materiálů a energetické problémy jsou jen některými z faktorů, které naznačují, že iluze o neomezeném růstu je neudržitelná.

Co nás čeká? Světová ekonomika si nemůže dovolit přehlížet skutečné ekonomické ukazatele a plout pouze na vlně tržní psychologie a umělé likvidity. Při pohledu na přehřáté finanční trhy a investory věřící v nekonečný růst cen akcií bychom se měli ptát, zda náhodou nestojíme na prahu další velké krize.

(kyncl, prvnizpravy.cz, repro: x)


Anketa

V případě, že by hnutí ANO v příštím roce sestavovalo vládu, jak by měla podle vás vypadat?