Jsou kryptoměny „novodobé letadlo“? Kovanda nabízí odpověď

byznys

Ekonom a hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda okomentoval novou knihu profesora ekonomie z Harvardu a bývalého šéfekonoma Mezinárodního měnového fondu Kennetha Rogoffa a jeho úvahy o tom, zda-li jsou či nejsou kryptoměny „novodobé letadlo“.

Jsou kryptoměny „novodobé letadlo“? Kovanda nabízí odpověď
Lukáš Kovanda, ekonom
26. května 2025 - 06:55

„Warren Buffett i Paul Krugman se pletou, kryptoměny nejsou žádné letadlo, argumentuje ve své nové knize "Our Dollar, Your Problem" Kenneth Rogoff. Profesor ekonomie z Harvardu a bývalý šéfekonom Mezinárodního měnového fondu dokládá, že kryptoměny mají svůj podíl na probíhajícím úpadku dolaru. V rostoucí míře totiž místo právě dolaru obsluhují šedou zónu, kterou Rogoff vyčísluje na 20 % světové ekonomiky. 

To, že krypto vytěsňuje dolar, podle něj bude znamenat trvalý tlak na růst dolarových úrokových sazeb, a to z důvodu klesající poptávky po dolaru - zejména po jeho využití právě v šedé zóně. Dolarové úrokové sazby přitom slouží jako referenční celému světu, pročež tedy krypto může globálně způsobovat silnější tlak na růst úrokových sazeb a i tedy na růst nákladů obsluhy dluhu jednotlivých vlád; ty tak krypto může ukázňovat v jejich výdajích.


S růstem podílu krypta na globálních transakcích, jejž Rogoff vyhlíží, také zeslábnou možnosti centrálních bank ulevovat jednotlivým vládám od dluhu, například vykupováním vládních dluhopisů na sekundárním trhu za nově vytvářené peníze. To jednoduše proto, že nad doménou krypta nemají centrální banky přímou kontrolu. Čím rozsáhlejší bude část ekonomiky, nad níž centrální banky nemají kontrolu, neboť ji obsluhují jiné finanční prostředky než peníze centrálních bank, tím výrazněji ztrácí centrální banky reálnou možnost ekonomiku takzvaně stimulovat prostřednictvím manipulace s úrokovými sazbami či právě prostřednictvím odkupů vládních dluhopisů.   

Objektivní - vnitřní - hodnota krypta není podle Rogoffa nulová, jak tvrdí například Evropská centrální banka. Vnitřní hodnota spočívá podle něj právě v tom, že krypto stále výrazněji obsluhuje zmíněnou šedou zónu o globální velikosti až 25 bilionů dolarů.

Psali jsme:

Když uvážíme, že celková tržní hodnota veškerého krypta činí 3,4 bilionu dolarů, z čehož většina, 63 %, připadá bitcoinu, tak pokud může obsluhovat trh, který ročně generuje až oněch 25 bilionů, existuje další prostor pro růst krypta v čele s bitcoinem, navíc tedy opřený - jak říká Rogoff - o jeho vnitřní hodnotu,“ vysvětluje závěrem svého komentáře na síti X ekonom a hlavní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. 

(jar, prvnizrpavy.cz, repro: cnn prima)